Közelebb a polgárhoz?

Pozsony/Vágsellye/Nagyrő-ce. A magyarok lakta dél-szlovákiai járások közül valószínűleg kettőben – a Vágsellyeiben és a Nagyrőceiben – szűnik meg a járásbíróság.

Jövő szeptembertől ugyanis fokozatosan átalakul a bíróságok rendszere: a járásbíróságok helyett körzetiek lesznek, ám jóval kevesebb, mint amennyi járásbíróság jelenleg működik. Az összevonás célja a hatékonyabb munka biztosítása. A bíróságok szakosodni fognak, minden ügy tárgyalása járási szinten kezdődik majd. A fellebbezéseket a felsőbb bíróságokhoz fog kelleni benyújtani; a jelenlegi nyolc kerületi helyett csak hat felsőbb bíróság lesz – megszűnik a Nyitrai, illetve a Trencséni Kerületi Bíróság.

A MAGYAR NYELV BĺRÓSÁGI HASZNÁLATA

Jana Dubovcová, a bírósági reformért felelős igazságügy-minisztériumi osztályvezető állítása szerint igyekeztek úgy megvonni az egyes körzetek határát, hogy a kisebbségek az általuk lakott területeken található bíróságokon használhassák anyanyelvüket. A Dél-Szlovákiában kialakítandó körzeteken belül húsz százalék fölött van a magyarok számaránya. „A felsőbb egységek határát is úgy vontuk meg, hogy még Nyitrán se okozzon gondot a magyarnyelv-használat” – magyarázta Jana Dubovcová.

A bírósági reform tervezetével tegnap foglalkozott a kabinet, de az anyag tárgyalását felfüggesztették. Csáky Pál miniszterelnök-helyettes a kormányülés után lapunknak leszögezte: amikor karcsúsítani kell, mindenki támogatja az általános elvet, ám amikor konkrét régiókról van szó, rendszerint problémák merülnek fel. A Magyar Koalíció Pártja is többször nemtetszésének adott hangot a tervezett átalakítással kapcsolatban. „Egészében véve az a javaslat, mely végül a kormány elé került, már számunkra is elfogadható megoldás” – mondta lapunknak Csáky.

VÁGSELLYE

A 13 megszüntetésre javasolt járásbíróság egyike a vágsellyei. „Ha a tervezet jövő év szeptemberétől a jelenlegi formájában lépne hatályba, a Vágsellyei Járásbíróság a Galántai Körzeti Bírósághoz kerülne. Az a rendszer állna vissza, amely az 1996 előtti területi közigazgatási beosztás szerint az akkori Galántai járásban működött” – tudtuk meg Daniel Miženkótól, a járásbíróság elnökétől. Elmondta, évente körülbelül hatezer ügyet tárgyalnak, öt tárgyalóterem áll rendelkezésükre, s ezeket kár lenne kihasználatlanul hagyni. A törvénytervezet véleményeztetésekor ezért olyan javaslatot nyújtottak be, hogy a vágsellyei épületben a galántai körzeti bíróság kihelyezett specilizált munkahelye működhetne, ahol mindkét járás büntetőjogi, gazdasági vagy más ügyeit tárgyalhatnák.

„Hiányozna a vágsellyei bíróság. Sok lakosnak akadt ott intéznivalója, a vállalkozók ott kérhették a feddhetetlenségi bizonylatot, és már csak az utazás szempontjából is jobb volt, ha ezt Vágsellyén intézhették. Községi hivatalunknak is sok ügye volt a helyi szövetkezettel kapcsolatban” – mondta el lapunk érdeklődésére az igazságszolgáltatási intézménnyel kapcsolatos véleményét Baranyay Alajos, Zsigárd polgármestere.

NAGYRŐCE

A Nagyrőcei Járásbíróság megszüntetésével a Rozsnyói, illetve a Rimaszombati Járásbíróságra hárul majd több feladat. A nagyrőcei bíróság vezetőjét nem sikerült elérnünk, az alkalmazottak pedig nem óhajtottak véleményt nyilvánítani az ügyben.

A járás déli részén lévő, többségében magyarok lakta falvak önkormányzatainak vezetői nincsenek azonos véleményen a megszűnő bíróság munkáját illetően. Sajógö-mör polgármestere, Zsíros Gábor községi vezetőként és magánemberként is elégedetlen. „Az a véleményem, hogy a járásbíróság megalakulása óta nem végezte normálisan a munkáját. Hosszadalmas ügyintézés, várakoztatás jellemezte a munkáját. Örülök annak, hogy ismét Rimaszombathoz fogunk tartozni, hiszen Sajógömör számára ez a természetes kötődés” – mondta Zsíros. Csolti Lajos, Lőkösháza polgármestere véleménye szerint Rimaszombat ugyan közelebb lesz, de ha lehet, át kellene menteni azt a szívélyességet, előzékenységet amit ő a nagyrőcei bíróságon tapasztalt. A Nagyrőcei Járási Hivatal elöljárója, Szögedi Anna véleménye szerint a megszűnő Nagyrőcei járás jónéhány községe kifejezetten hátrányos helyzetbe kerül. „Elemzéseink szerint több ezer ember kényszerül abba helyzetbe, hogy a hatáskörök elosztása és a hivatalok áthelyezése miatt csak háromszori átszállással lesz képes a megfelelő intézménybe eljutni. Ez pedig tarthatatlan helyzet. A reformnak közelebb kellett volna hoznia a hivatalt az emberekhez, nem fordítva. Most minden lehetséges módon azon vagyunk, hogy változásokat eszközöljünk néhány hivatali kihelyezett egység elhelyezését illetően” – nyilatkozta Szögedi Anna. (sza, szasz, gl)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?