„Fölösleges perlitbányát nyitni Kisbáriban”

Pálháza/Kisbári. Indokolatlannak tartja a kelet-szlovákiai Kisbári ( Bara) kataszterében található perlitlelőhely feltárását Európa második legnagyobb perlitbányájának tulajdonosa.

„Szakmai szempontok nem indokolják a kisbári bánya megnyitását. A közepes vagy gyenge minőségű perlit amúgy is eladhatatlan a piacon” – mondta Farkas Géza ügyvezető igazgatóSzabó Bernadett felvételeFarkas Géza, a pálházai Perlit-92 Kft. ügyvezető igazgatója lapunknak elmondta, legalább harminc éve tudomásuk van arról, hogy a szlovákiai község közelében létezik egy ilyen kőzetlelőhely, ám információi szerint a tektonikailag zavart területről nagy költséggel csak közepes vagy gyenge minőségű nyersanyagot lehetne kitermelni.

Farkas Géza hangsúlyozta, nem a potencionális versenytársaktól való félelme készteti arra, hogy véleményt mondjon a határon túli térségben tervezett beruházásról, hisz a pálházai vállat termékeivel jelenleg az európai uniós piac 30–35 százalékát fedi le, a kontinens 16 országának 70 cégével állnak üzleti kapcsolatban. Nemrégiben nyitottak egy új tárnát, melyből a következő 80–100 évre elegendő nyersanyagot tudnak kitermelni. Az ügyvezető tájékoztatása szerint Európában manapság a legalább 95 százalékos tisztaságú perlitet lehet csak eladni, ilyen a földrészen mindössze három helyen, Méloszon, Szardínián és Pálházán található. A kisbári perlitet ráadásul csak külszíni fejtéssel és robbantással lehetne kitermelni, s ez a módszer komoly környezeti károkat okozna. A területen eddig viszonylag kevés próbafúrást végeztek, egy ilyen feltárásnak ugyanis a költségei horribilisek – nagy valószí?nűséggel ez a befektetés soha nem térülne meg. Tájvédelmi körzetben egyébként nem lehet perlitet bányászni. Telkibánya környékén és a Tokaj-hegyaljai borvidék magyarországi részén is jelentős lelőhelyek vannak, de ezeket eddig meg sem próbálták kitermelni. Farkas Géza számára ezért is érthetetlen, hogy a borvidék szlovákiai részének tőszomszédságában egy ilyen beruházást terveznek.

Csizmadia Albert, Kisbári polgármestere úgy nyilatkozott, hogy a kassai körzeti bányahivatal korábban már adott ki engedélyeket az itteni lelőhely feltárásával kapcsolatban, ám ezek ellen a község fellebbezett. A falu lakosainak több mint kilencven százaléka ellenzi a bánya megnyitását, a beruházás ellen a helyi borászok, a Kassa megyei önkormányzat és Zdenko Trebuľa megyei elnök is tiltakozott.

Jelentéktelen mennyiség

Szakemberek szerint Kisbári térségében kb. 8 millió tonna perlit található, ám azt csak 2,5 millió köbméter meddő kőzet és egyéb hulladék megmozgatásával lehetne kitermelni. A külszíni fejtés és a robbantások során felszálló por lerakódna a növények levelein, és ez veszélyeztetné a térségre jellemző szőlőtermesztést és bortermelést. Arról nem is szólva, hogy a tájképromboló beruházás a vidéki turizmus fejlesztésére sem gyakorolna kedvező hatást. (leczo)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?