Felújítják a Szent Mihály-kápolnát

Régen az óvárosi polgárok, ma a katonák és a rendőrök tartják esküvőjüket a régi templomban.NyitraA kulturális minisztériumtól kapott 20 ezer eurós támogatásból kezdik el a helyi Szent Mihály-kápolna felújítását.

Régen az óvárosi polgárok, ma a katonák és a rendőrök tartják esküvőjüket a régi templomban.

Nyitra

A kulturális minisztériumtól kapott 20 ezer eurós támogatásból kezdik el a helyi Szent Mihály-kápolna felújítását. Az 1963-ban műemléknek nyilvánított épület ma a fegyveres erők temploma, katonáknak és rendőröknek tartanak benne miséket, és itt tartják az esküvőjüket.

A belvárosi Szent Mihály-kápolna Nyitra egyik legrégebbi egyházi épülete, a 12. századi román stílusú templom és temető helyén épült. A pestisjárvány után, 1739-ben hálából építtette az óváros polgármestere, Brezovics Lukács, aki személyesen 200 aranyforintot helyezett letétbe erre a célra. 1768-ban a templomot villámcsapás sújtotta, meg kellett javítani a boltozatát. „Ebben az időszakban még temető vette körül a templomot, ezt 1829-ben számolták fel, amikor utcát nyitottak itt. 1894-ben Bende Imre nyitrai megyéspüspök felújíttatta a templomot és lebontatta a sekrestyét, valamint az épületfából készült tornyát. Miután felszedték a padló kőburkolatát, felfedezték, hogy a templom alatti kriptában harminc koporsó van, többnyire papoké és neves nyitrai polgároké, akik jelentős adományokkal támogatták az egyházat. Az utolsó koporsót 1771-ben helyezték el a kriptában, utána feledésbe merült, hogy valamikor ide is temetkeztek” – tudtuk meg Anna Válekovától, a Nyitrai Műemlékvédelmi Hivatal igazgatójától. Az 1894-es felújítás óta a Kalmár utca feletti dombon álló kápolnán nem végeztek nagyobb javítást. Csak a belső tereket és a homlokzatot egészítették ki a harmincas években képekkel és domborművekkel. A Krisztus megkeresztelését ábrázoló tetőtéri festmény alkotója Massányi Ödön, Prohászka Ottokár bronzból készült domborműve Mészáros Elemér József munkája. 1939-ben a homlokzatot a keresztút stációit ábrázoló kőfaragásokkal díszítették, a bejárat fölé pedig Bártfay Gyula Szent Mihály arkangyalt ábrázoló szobrát helyezték. Utóbbiakat a mostani rekonstrukció során valószínűleg eltávolítják, mert a kápolnát az 1894-es tervek szerint szeretnék helyreállítani. Egyelőre azt sem tudni, hogy az épületet kívülről újra rózsaszínre és fehérre festik-e, mint a nyolcvanas években, amikor megjavították a homlokzatát és rézlemezekre cserélték a tetőcserepeket.

A Nyitrai Püspöki Hivatal közgazdásza, Martin Štofko szerint a 20 ezer eurós támogatásból idén a homlokzatot és az épület előtti, omladozó lépcsőt javítják meg. A teljes rekonstrukció 85 ezer euróba kerülne, ezért a püspökség tovább pályázik. A templom előtti teret a város nyolc éve teljesen felújíttatta, a munkások ekkor találták meg azt a több száz éves kutat is, amelyet aszfaltburkolat takart. Ma a kút a történelmi kőburkolat egy részével együtt eredeti állapotában tekinthető meg.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?