A magyar iskolák helyzetéről tárgyaltak Galántán

<p>Galánta. Pénteken a járási székhelyen ülésezett a Szlovákiai Magyar Szülők Szövetségének (SZMSZSZ) Országos Tanácsa. A gyűlésen megvitatták az iskolaügy aktuális kérdéseit. Egyebek mellett szó volt a kis létszámú évfolyamok jövőjéről.</p>

BARTALOS ÉVA

A találkozón részt vettek a környékbeli iskolák igazgatói, a szülői szövetségek és a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének (SZMPSZ) tagjai. Az SZMSZSZ országos elnökségének ülése után az iskolatanácsok helyzetéről, az anyanyelv oktatásának jelentőségéről és az iskolák fenntartásáról értekeztek a jelenlevők. Mézes Rudolf, az SZMSZSZ elnöke elmondta, keresni kell a módot a civil szervezetek együttműködésére. „A szervezetek alapszabályai összefüggenek, mindegyiknél jelen vannak a legfontosabb ügyek, mint az anyanyelv ápolása” – mondta Mézes Rudolf. Hozzátette, sok aktuális kérdésben kell egyeztetniük.

A találkozón elhangzott, az országban működő 261 magyar iskola közül több mint százat érint az oktatásügyi minisztérium új törvénye. A törvény 500-550 szlovák iskolára vonatkozik. Jókai Tibor, az SZMPSZ elnöke leszögezte, hogy nemcsak az alacsony létszámú, hanem a teljes szervezettségű iskolákat is érinti a törvény. Az elnök közölte, nem tudják, hogy működnek majd az iskolák szeptembertől. „Rengeteg nyitott kérdés van” – mondta Jókai. Az elnök kitért az új kerettantervvel és a csökkentett magyarórákkal kapcsolatos, áprilisban indított petícióra. Fibi Sándor, a petíciós bizottság tagja, dunaszerdahelyi pedagógus összehasonlította a szlovákórák és a magyarórák számát az új tanterv szerint. Heti öt magyarórán kell megtanítani az elsősöket írni, olvasni, míg a szlovák iskolákban heti kilenc szlovákóra van. A magyar iskolákban feltehetően az anyanyelv oktatására használják a szabad órákat, míg a szlovák iskolákban más, attraktív tantárgyakat oktathatnak. Ez lehetőséget ad a szlovák iskoláknak arra, hogy elcsábítsák a magyar szülőket. „A feladat az, hogy változást érjünk el a szülők gondolkodásában” – mondta Fibi Sándor. Fodor Attila, a Commenius Pedagógiai Intézet igazgatója szerint mindenkinek azon kell lenni, hogy sikeres legyen a petíció. Fodor felvázolta egy jogi támadás lehetőségét. „Nem igaz, hogy egy magyar gyereknek elég öt óra, amikor a szlovákoknak kilenc van. A petíció mellett a jogászokat is meg kellene kérdezni” – mondta az igazgató. Masszi János, a Vámbéry Ármin Alapiskola igazgatója úgy véli, az európai jogi normákra kellene hivatkozni. „Közösen kellene gondolkodni, a gond az, hogy mindenki a saját véleményét szorgalmazza” – mondta Masszi János.

Az április végén indított petíció célja, hogy a tárca növelje a magyarórák számát, ne csökkentse a magyar nyelv oktatására szánt órákat. A kevesebb magyarórával csökkenne az iskolák mozgástere, mivel ott kevesebb választható óra lenne, mint a szlovák iskolákban. A petíció megtalálható az SZMPSZ honlapján.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?