Bár az Európai Parlament megalakulását követően elosztották a legfontosabb tisztségeket, az európai erőátrendeződés a közeljövőben is folytatódhat. Az európai pártokból kiszoruló, jelenleg független Smer a változások egyik motorja: egybehangzó sajtóhírek szerint egy fiatal német baloldali formációval próbál összerakni egy „baloldali-konzervatív” szövetséget.
A Smer baloldali EP-frakcióalakításon dolgozik
A Smer a tavaszi EP-választást követően öt képviselőt küldött az Európai Parlamentbe, de Robert Fico pártja problémákkal találta magát szembe, mikor be kellett tagozódnia valamelyik csoportba. Az európai szocialisták (PES) a tavalyi kormányalakítást követően felfüggesztették a Smer tagságát és néhány hetes meddő egyeztetést követően kiderült, hogy nem is tudnak megegyezni egymással. Fico nehezményezte, hogy a Smer nem kapott a szocialistáktól autonómiát a számára kulcsfontosságú kérdésekben, például az Ukrajna témája kapcsán való állásfoglalásokban. Más alternatívája azonban nem maradt a legnagyobb szlovák kormánypártnak. A többek között a Fidesz aktív részvételével is formálódó, eredetileg régiós kezdeményezésként indult Patrióta mozgalom ugyan szívesen látta volna a tagjai között a Smert, de a szlovák párt nehezményezte, hogy ebben a pártcsoportban radikális jobboldali pártokkal kellene közösködnie. Az EP alakulóülésén így a Smer frakciók és parlamenti tisztségek nélkül is maradt.
Míg a párt legtapasztaltabb tagja, a már 2004 óta EP-képviselő Monika Beňová sikertelenül egyeztetett az európai szocialistákkal és kivonta magát a folyamatból, két fiatalabb képviselő, Ľuboš Blaha és Erik Kaliňák már hetekkel korábban jelezték, nem nyugodnak bele a Smer független státuszába. Kaliňák egyenesen egy új frakció megalapításáról kezdett beszélni és augusztusra már formálódik, mire gondolhatott: a Smer egyfajta „baloldali konzervatív” csoportot alakítana ki független és az európai baloldali formációktól elidegenedő pártokból. Ez a frakció a tervek szerint egyszerre lenne szocialista és képviselne olyan nézeteket, amelyek elütnek az európai fősodortól.
A Smer első számú partnere a német Sahra Wagenknecht Szövetsége (BSW). A politikus a kommunista Die Linkéből vált ki tavaly és alakított meg egy önálló, kimondottan népszerűvé váló pártot. A baloldali protestszavazókat megszólító BSW egyenesen hat képviselői helyet szerzett az Európai Parlamentben, de a Smerhez hasonlóan nem lépett be egyetlen pártcsoportba sem.
Wagenknecht természetes szövetségese lehet Ficónak: egyszerre mutatja magát baloldalinak és fogalmaz meg olyan nézeteket, melyek nem illenek bele a hagyományos, „illedelmes” szociáldemokratákról alkotott képbe: elutasítja a progresszív nézeteket, kevésbé tartja fontosnak a környezetvédelmet, különutasnak számít a német politikában az Ukrajnáról alkotott nézeteivel. A két pártnak együtt tizenegy képviselője van az EP-ben, csakhogy a frakcióalakításhoz ez messze nem elég: legalább hét tagállam 23 képviselőjét kellene összegyűjteni.
Erik Kaliňák több interjúban, köztük a Hospodárske noviny gazdasági napilapnak és a konzervatív Postoj portálnak is megerősítette, hogy más pártokkal is tárgyalnak – egy részük korábban elköteleződött az európai szocialisták, vagy a gyakorlatilag szélsőbaloldali „A Baloldal” névre hallgató kezdeményezés felé.
Hivatalosan ugyan egyetlen párt sem erősítette meg, hogy látna fantáziát a kezdeményezésben, de szó esett a cseh kommunisták képviselőjének és a független Ondřej Dostál csatlakozásáról (utóbbi csak névazonosságot visel a szlovák parlamenti ellenzéki képviselővel). A pártcsoport becsatornázhatja a függetlenek között ülő görög kommunistákat és egy hangsúlyosan korrupcióellenes spanyol pártot, ami a hangzatos A Bulinak Vége (Se acabó la fiesta) névre hallgat. Szóba jöhet partnerként a szintén független, az európai szocialistáknál felfüggesztett Hlas, amelynek a képviselője, Branislav Ondruš a Smer-hez hasonlóan eredménytelenül próbált meg közeledni a szocialistákhoz. Az olasz Öt Csillag mozgalomnak nyolc képviselője van, és elvben a Baloldal stabil tagja, de jók a párt kapcsolatai Wagenknecht-tel.
Egy új baloldali csoportosulás akkor tudná igazán megkeverni az európai erőviszonyokat, ha sikerülne magához édesgetnie az európai szocialisták néhány képviselőjét. Ebben az esetben ugyanis az Európai Parlament munkáját diktáló nagykoalíció újabb szavazatokat veszítene. A pletykák szerint a Bolgár Szocialista Párt és a kilenc képviselővel is rendelkező román PSD kerülhetne szóba átlépőként. Ennek a forgatókönyvnek akkor lehet igazán realitása, ha az európai szocialisták az illedelmesség jegyében a Smer után a szintén kényelmetlen szövetségesnek számító románokat is megpróbálnák kiszorítani a párt vezetéséből. Ami biztos, hogy Ficót és a Smert most kevésbé szorítja az idő – a tisztségek elosztása már megtörtént. Amennyiben azonban megalakulna egy új baloldali frakció, a Smer leszámolhatna azzal a nézettel, miszerint legnagyobb riválisától, a Progresszív Szlovákiától eltérően nincsenek igazi szövetségesei Európában.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.