A középkori magyar népzenei hangzást hozzák vissza az igricek

Szeretnék szántani címmel megjelent a Ghymesi Igricek első hanghordozójaÓgyallaÓgyallán, a Feszty Árpád Alapiskolában tartották Szeretnék szántani című lemezbemutató koncertjüket a Ghymesi Igricek.

Szeretnék szántani címmel megjelent a Ghymesi Igricek első hanghordozója

Ógyalla

Ógyallán, a Feszty Árpád Alapiskolában tartották Szeretnék szántani című lemezbemutató koncertjüket a Ghymesi Igricek. A Katona István néptáncos, koreográfus által irányított, 10–12 éves fiúkból álló zenekar a magyar népzene középkori hangzásvilágát varázsolja a közönség elé, olyan, napjainkban ritkán hallható hangszereken, mint a duda, az ütőgardon, a tekerőlant, a tapán, a dob, a doromb vagy a marinhúr.

A ghímesi Benz testvérek, Zsolt és Levente, valamint a martosi Katona István Vajk két éve kezdett együtt muzsikálni. Zsolt szeretett volna dudán játszani, így jutott el szüleivel Katona Istvánhoz, aki vállalta tanítását. Nem sokkal később csatlakozott bátyjához Levente, aztán Vajk is. Zsolt kedvenc hangszere a duda maradt, Leventéé a tekerőlant, Vajké a dob lett, de mindegyikük játszik szinte valamennyi felsorolt hangszeren. „Ezek a fiúk nem kottából, hanem Kodály szolfézs módszere alapján, hallásból tanulnak zenélni – árulta el Katona István. – A népzenének ahhoz a középkori hangzásához tértünk vissza, amely a 19. századi új stílusú népzene, a vonós hangszerek előretörését követően háttérbe szorult. A lemezen szereplő darabok többsége korabeli tánc, mint például a Kájoni-kódexben fennmaradt Apor Lázár tánca a 17. századból, vagy a palásti dudaszó, amire a pásztorok járták, vagy éppen a németalföldi facipős kopogós.” A zenekar a koncert során nagy utazást tett a Kárpát-medencében, kikacsintva keletre, Kazahsztánba, Mongóliába és nyugatra, Németalföldre is. A zeneszámok közt Katona István mesélt a hallgatóságnak a hangszerek és a dalok eredetéről, történetéről – például arról, hogy az erdélyi Apor Lázár táncával azonos dallamra Bartók Béla 1910-ben a Csallóközben, Nagymegyeren akadt rá –, a gyerekek lelkesen énekelték az Igricekkel a középkori tízparancsolat refrénjét, és azt is megtudhatták, miért is „szöntyömpörödtek el” a juhaikat kereső pásztorok. „Rendhagyó irodalom- és zeneóra keretében szeretnénk minél több iskolában bemutatni ezeket a dalokat, hangszereket, közelebb vinni a mai fiatalokhoz is a középkori magyar népzenét” – mondta Katona István.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?