Szétesik a Nemzetközi Űrállomás?

Az űrhajósok az utóbbi nyolc hónapban háromszor láttak ismeretlen eredetű űrszemetet a Nemzetközi Űrállomás (ISS) közelében. A NASA szakértői elképzelhetőnek tarják, hogy az űrben lebegő tárgyak a szigetelés darabjai vagy más fontos alkatrészek lehettek.

A szakértők abban is egyetértettek, hogy a legénység az űrállomás közelében elhaladó szemétnek csak a töredékét láthatta, hiszen nem ülnek egész nap az ablakok előtt.

Az űrállomáson tartózkodó űrhajósok legutóbb valószínűleg egy öt centiméter hosszú csavart láttak, amely az orosz gyártmányú napelemből származhat, de mindez csak óvatos találgatás, mivel a képek alapján nem tudták pontosan azonosítani az űrben lebegő alkatrészt. A NASA-jelentés szerint a legutóbbi két objektumot az oroszok által épített alvómodul egyik oldalsó ablakán kinézve vették észre.

A lassan forgó fémes tárgy először a szervizmodul napelemei közelében bukkant fel, és másodpercenként öt centiméteres sebességgel haladt előre. Mike Foale, az űrállomás brit–amerikai parancsnoka percekig rajta tartotta a szemét, de a tárgy ezután eltűnt a színről, derült ki a legénység beszámolójából. Egyesek elképzelhetőnek tartották, hogy a rejtélyes tárgy egy órán belül az űrállomásnak csapódik, de a könnyű és lassan mozgó fémtárgy szerencsére nem okozhatott volna jelentős sérülést.

Bár az amerikai űrkutatási hivatal szakértői nem tartották veszélyesnek a fémdarabot, az esemény után nyomozást indítottak az űrszeméttel kapcsolatban. A NASA a Columbia űrsikló katasztrófája óta különösen kényesen figyel az űrszemétre, hiszen éppen egy apró törmelék leszakadása okozta a tragédiát.

Az átfogó vizsgálat során megnézték, hogy történt-e valami szokatlan az ISS rendszereivel, leszakadhatott-e valami fontos alkatrész. Semmit sem találtak, de a Moszkvába küldött fényképek alapján az orosz szakemberek felismerték a tárgyat. A NASA beszámolója szerint ezek a csavarok gondoskodnak a napelemek biztonságos rögzítéséről, illetve a Szojuz szállítóegységeken és a Progress űrhajón is ugyanilyeneket használnak.

A legénység hamarosan közelebbről is megvizsgálja a napelemeket az űrállomás robotkarjára helyezett kamerával, így kiderülhet, hogy tényleg hiányzik-e egy csavar.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?