Egy hibás frissítés széles körű technológiai leállást okozott. Ez korlátozta a légi és vasúti forgalmat, és megnehezítette az egészségügyi létesítmények működését. A bankok és a londoni tőzsde is problémákat jelentett. A televíziós közvetítések is érintettek voltak. Ondrej Macko informatikai szakember, a Touchit portál főszerkesztője a TREND-nek elmondta, hogyan lehet a jövőben kiküszöbölni a hasonló eseteket.
Ondrej Macko: Egy hibás frissítésből kell most tanulnunk
Mit tudunk jelenleg az informatikai rendszerek nagyarányú kieséséről?
A kiesés azokat a Microsoft Windows operációs rendszert futtató számítógépeket érinti, amelyeken az amerikai Crowdstrike cég biztonsági rendszere működik. Ezt a biztonsági rendszert tegnap frissítették, és a frissítés nem sikerült. Ennek következtében a számítógépek 70 százaléka, különösen Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban, internetkapcsolat nélkül maradt, vagy a kék „halál” került képernyőre.
Sajtóértesülések szerint állítólag kisebb hibák történtek a frissítés során, amikor „néhány sor kódot nem megfelelően írtak meg”. Mennyi ideig tart egy ilyen hiba kijavítása?
Ez egy szoftveres probléma, amit viszonylag gyorsan ki kellene javítani. Feltételezem, hogy a probléma holnap valamikor 10 óra körül megszűnik. De az a problémás, hogy gyakorlatilag az összes számítógépet elérte. Érintette a bankokat, a tévéállomásokat, még az időjárás-előrejelzés sem működik egyes országokban.
Mely területek voltak a leginkább érintettek?
Elsősorban a kritikus infrastruktúrát alkotó vállalatokat érinti, mert a Crowdstrike magas szintű biztonságot nyújt. Most is ezt biztosította, csak éppen nem működik.
Szlovákiában is érintette az operációs rendszereket?
Felvettem a kapcsolatot a pozsonyi repülőtérrel, ahol működik. Szlovákiában szinte minden zavartalanul működik, de ami nem, az külföldről érkezik. Így például a Ryanair légitársaság, amelyiknek problémái vannak, és bejelentette, hogy az eredetileg tervezett járatok nem fognak közlekedni. Egyébként Szlovákiában még a vonatközlekedés sem érintett. Feltételezem, hogy ők nem használnak ilyen biztonsági rendszerű számítógépeket.
Mi a helyzet a szlovákiai bankokkal? Őket elkerülte a probléma?
Az általam megkeresett szlovákiai bankok nem használják a Windows operációs rendszert, annak ellenére, hogy többnyire külföldi anyavállalatok vannak.
Ha Szlovákiában bekövetkezne egy ilyen kiesés, milyen válságforgatókönyveik vannak a bankoknak?
A biztonsági mentési rendszer annyiban problémás, hogy ha van egy rendszer és mellette egy biztonsági mentés, akkor az általában ugyanaz a számítógép, még akkor is, ha az földrajzilag máshol van. Ami ma történt, abban az a tanulság, hogy az informatikai architektúrát más rendszerekre is fel kell építeni. Megértem, hogy ezt könnyű mondani, és nehezebb megvalósítani, de ez a lecke azt mutatja, hogy nem lehet csak egy rendszerre támaszkodni. Ma már vannak olyan könnyen fejleszthető mobiltelefonos operációs rendszerek is, amelyek számítógépekhez is használhatók, és én ebben látom az előrelépést.
Van-e ajánlása a magánszemélyek számára, hogy mire kell mindig felkészülni ilyen esetekben?
Nincs mód arra, hogy az egyén elkerülje a ma történteket. Ez egy olyan szolgáltatás, amely nem működött, de összességében az átlagember számára egy powerbank mindenképpen jó társ lehet. Én mindenhová magammal viszem. Ugyanakkor mindig hordok magammal egy második mobiltelefont, mert az egyik elromolhat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.