Az epekőképződést a túlzott zsírbevitel, valamint a csökkent rostfogyasztás segíti elő, a zöldségek és gyümölcsök, valamint a teljes kiőrlésű gabonafélék fogyasztása viszont véd az epekőképződéssel szemben. Ha már kialakult és panaszokat okoz az epekő, szigorúbb táplálkozási ajánlások követésével elkerülhető az epegörcs.
Így előzze meg az epeköves panaszokat – diétával
Az epekőképződésre hajlamosaknál két tényező szükséges a kövesség kialakulásához. Egyrészt az epe összetételének egészségtelen irányba történő eltolódása, ami esetén könnyebben kicsapódnak a kövességet kialakító összetevők (elsősorban a koleszterin), másrészt az epehólyagban kialakuló pangás, ami lehetővé teszi a kövek lassú kialakulását, méretük növekedését. A túlzott zsírbevitel elősegíti az epekő kialakulásának esélyét. A magas koleszterinszinttel élők esetében különösen kerülni kell a koleszterinben gazdag ételeket, túlzott koleszterinkoncentráció esetén ugyanis nagyobb mértékben csapódik ki az epéből is. A zsírmentes táplálkozás sem előnyös, mivel ha kevesebb epére van szükség az emésztéshez, az az epehólyagban pangani kezd, ami kedvez az epekő kialakulásának.
A napi 40-60 g zsír fogyasztása, illetve napi 25 g élelmi rost bevitele az ideális a megelőzés szempontjából (ideális testsúly esetén). Tudatosítsuk, hogy nagy mennyiségben tartalmaz zsiradékot például a csokoládé, a zsíros sajt, a tejföl. Válasszuk mindenből a zsírszegény változatot. Ajánlott a rendszeres, napi többszöri étkezés, ami biztosítja az epe áramlását az epehólyagban. Az alkohol rontja az epehólyagfunkciót, így az kevésbé tud kiürülni, emiatt ajánlott az alkoholfogyasztás korlátozása.
Ha már kialakult...
Ha az epekő nem okoz panaszokat, ám ultrahang-vizsgálat során kimutatták a követ, abban az esetben érdemes fokozottan odafigyelni a megfelelő táplálkozásra.
A napi táplálékot többször, kisebb adagban fogyasszuk el. Ideális a napi négyszeri-ötszöri étkezés. A tapasztalatok szerint a zsíros ételeken kívül számos más étel is kiválthat epegörcsöt.
• Kerülni kell a túlzott zsírbevitelt (zsíros húsáruk, tejtermékek, olajban sült ételek, olajos magvak).
• Nehezen emészthetők és panaszokat válthatnak ki az éretlen gyümölcsök, a száraz hüvelyesek.
• Gyakran okoznak panaszt a kelt tésztafélék.
Csökkentsük a fűszerezést! A pirított hagyma, az erős, csípős fűszerek használatát mérsékelni kell. Epeköveket tartalmazó epehólyag esetén ugyanis az összehúzódást provokáló élelmiszerek komoly fájdalmat okozhatnak, és megnövelik annak az esélyét, hogy a kövek továbbmozdulnak, esetleg az epeutakba kerülnek.
Fontos a bőséges folyadékfogyasztás, emellett érdemes korlátozni a dehidratációt okozó kávé- és alkoholfogyasztást.
Roham után
A görcsrohamot közvetlenül követő időszakban a megfelelő folyadékbevitelre kell figyelni, főleg, ha az epegörcs során hányt is a beteg. Leginkább természetes, szénsavmentes ásványvíz ajánlott. Kerülni kell a tea fogyasztását, mivel az önmagában is kiválhat rohamot az arra érzékenyeknél.
A legtöbb beteg a roham után kevésbé kívánja az ételt, ám az étvágy visszatérésével a rosszullétet követő napon már el lehet kezdeni a táplálkozást. Gyakori, kis mennyiségű étkezés, maximum napi 20-30 g zsírbevitel az ideális. A folyékony, illetve pépes halmazállapotú ételek fogyasztása ajánlott (sovány húsból készült leves, főtt burgonya, pároltzöldség, sovány pépes hús, érett gyümölcs).
Ezt követően fokozatosan vissza kell térni a normális, epekímélő táplálkozáshoz.
A kiváltó ételt szigorúan kerülni kell. Egyénenként változik, hogy kinél mi vált ki epegörcsöt. A túlzott zsírfogyasztás, a hirtelen nagy mennyiségű táplálkozás azonban általános előidéző tényező, emellett minden nehezen emészthető étel és az erős fűszerezés is ide tartozhat.
Eltávolították az epehólyagot
Az epehólyag-eltávolító műtét után a megváltozott élettani viszonyok miatt előbb szigorú diéta szükséges, átlagosan 5 hét alatt fokozatosan lehet visszatérni a normál táplálkozáshoz.
Kezdetben az epeköves görcs után alkalmazott szigorú diétához hasonlóan kell étkezni. Ezt követően fokozatosan bővíthetjük az étrendet, amiben akkor lehet továbblépni az új táplálékok bevezetésére vagy a mennyiség növelésére, ha a korábbi fázis nem okozott panaszokat. Napi 6-8 alkalommal történő étkezés, egyszerre mindig kis mennyiségű táplálék elfogyasztása javasolt.
Szigorúan kerülni kell a magas zsírtartalmú élelmiszerek (szalonna, tepertő, tejszín, zsíros sajtok), a kelt tésztaféleségek, az éretlen gyümölcsök, a száraz hüvelyesek, a magas rosttartalmú és illóolajban gazdag főzelékfélék (kelkáposzta, fejes káposzta) fogyasztását.
Csökkenteni kell a fűszerezés mértékét is. Főként a csípős paprika, erős fűszerpaprika, csili, fekete bors, pirított vöröshagyma okozhat panaszokat.
Minden epehólyagműtéten átesett egyén fogyaszthat kenyérféléket, zsírszegény kekszeket, zsírszegény tejtermékeket, búzadarát, rizst, érett gyümölcsöt. A tej fogyasztása önmagában nem tanácsos, alapanyagként azonban felhasználható.
Ha valamely gyümölcs nyersen fogyasztva panaszt okoz, akkor meg kell reszelni, vagy kompótot kell belőle készíteni, mert így könnyebben emészthető.
Vannak olyan tápanyagok, amelyek az egyik betegnek panaszt okoznak, a másiknak viszont egyáltalán nem. Ilyen ételféleség a tej, a tojás, a paprika, a paradicsom, a vöröshagyma, a fokhagyma, továbbá a fűszerek közül a a szegfűszeg, a fahéj, a majoránna, az édeskömény, a bazsalikom.
Az epekő okozta panaszok hasonlítanak a nyombélfekély, a vesekövesség, a hasnyálmirigy-gyulladás és a hátsó fali szívizominfarktus tüneteihez, ezért a diagnózist bízzuk a kezelőorvosra!
(webbeteg)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.