Génkezelt atléták nyerhetik a jövő versenyeit

Nagyban növelte a jövőbeni genetikusan módosított sportolók létezésének esélyeit az a kutatás, amely kimutatta, hogy a génterápia eredményeképpen az izmok fogékonyabbak az edzésekre – adta hírül a NewScientist.

Nagyban növelte a jövőbeni genetikusan módosított sportolók létezésének esélyeit az a kutatás, amely kimutatta, hogy a génterápia eredményeképpen az izmok fogékonyabbak az edzésekre – adta hírül a NewScientist.

„A kutatás eredményeiről érdeklődő e-mailek felét sportolóktól kapom“ – nyilatkozta Lee Sweeney, a kutatás vezetője, a Pennsylvania Egyetem professzora. A kutatók patkánykísérletek alapján vonták le következtetéseiket: a kísérleti patkányokba módosított vírust fecskendeztek, s ezáltal gént juttattak az állatok hátsó lábizomszövetébe. A gén hatására a patkányokban egyre nagyobb lett az IGF-I növekedési hormon aránya.

Tizenöt-harminc százalékkal nőtt azoknak a génkezelt patkányoknak az izma, amelyeket intenzív mozgással – létramászással – terheltek. Azonban még azoknál a rágcsálóknál is tizenöt–húsz százalékos izomnövekedést tapasztaltak, amelyeket nem tornáztatták – mondta el Sweeney.

A kutatók szerint az eredmények hozzájárulhatnak egyes betegségek, mint például az izomsorvadás kezeléséhez, ám felhívják a figyelmet, hogy az izmok genetikai erősítése emberekre nem alkalmazható. Ám mivel elméletben a kísérlet eredménye sportolók teljesítményének fokozására is használható, a genetikailag módosított atléták képe máris magára vonta a doppingvizsgálatokat végző szakemberek figyelmét.

„Mindez okot adhat az aggodalomra. Főleg amiatt, hogy az edzők mindenkinél jobban érdeklődnek a kutatási eredmények iránt“ – mondta Dick Pound, a WADA, a doppingellenes világszervezet elnöke.

A genetikus izomnövelés tiltott a nemzetközi sportszabályozásban. Más teljesítménynövelő doppingszerekkel ellentétben a génmanipulációnak nincs nyoma a vérben, vagy a vizeletben, így kimutatására egyedüli lehetőség az izombiopszia, vagyis szövettani mintavétel lenne.

A kutatást vezető Sweeney szerint az is veszélyforrást jelenthet, hogy az IGF-I növekedési hormon olyan mértékben megnöveli az izmokat, hogy azok károsíthatják a génkezelt személy csontjait.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?