Brit Awards: duplázott az Arctic Monkeys

A brit könnyűzene az utóbbi években kiszámíthatóbb lett, mint korábban. A 27. Brit Awards januárban nyilvánosságra hozott jelöltlistája sem szolgált a legkisebb meglepetéssel sem, így aztán a szerdai gála is nagyjából a várt végeredményt hozta.

Az Arctic Monkeys a többi közt a tavalyi rangos Mercury Music Prize mellé újabb elismeréseket zsebelt beReuters-felvételNagy-Britannia zenepiacán 2006-ban még inkább a kétsíkúság lett úrrá. A látszat ellenére ez nem gyakorolt negatív hatást, sőt évek óta nem volt ennyire jó és minőségi a felhozatal. Tavaly tovább folytatódott a hetvenes évek második és a nyolcvanas évek első felének újrahasznosítása. Az egyik oldalon az évtized zenéjéből merítő, néhány esetben arcátlanul lopó gitárzenekarok voltak. Velük szemben az érzelmes, melankolikus énekesek álltak, akik iránt különösen a 2005 júliusában bekövetkezett londoni terrortámadás óta nőtt meg az érdeklődés – a divatirányzat elindítója, James Blunt háttérbe szorulásával egymás után érkeztek a trónkövetelők, jelenleg James Morrison és Paolo Nutini a legnépszerűbb közülük. Közben egyre-másra tűnnek fel az említett korszak diszkózenéjéből ihletet merítő előadók – például a brit kislemezlistát negyedik hete vezető Mika –, de ők csak jövőre számíthatnak díjakra, bár jobban belegondolva korántsem biztos, hogy számíthatnak, hiszen ezt a stílust a zenészszakma ritkán szokta díjazni.

Jelöltek

A legtöbb nominációt, négyet a Smile című dallal tavaly nyáron befutott Lily Allen kapta. Az énekesnő első albuma, az Alright Still a mai napig igen kelendő, igaz, csupán az angol nyelvterületen, bár időközben az Egyesült Államokban is kiadták, ahol a héten az eladási összesítés huszadik helyén nyitott. Három jelöléssel büszkélkedhetett Corinne Bailey Rae, James Morrison a Muse, a Snow Patrol és az amerikai Gnarls Barkley.

Döntőbizottság

A győzteseket több száz szakember: újságíró, lemezlovas, zenei producer és koncertszervező választotta ki. A legjobb brit kislemez díjára pályázó tizenegy felvétel közül a rádióhallgatók szűkítették le szavazataikkal a mezőnyt öttagúra.

Győztesek

Egy díjazott nevét, az Életműdíjban részesülőt szokás szerint már korábban bejelentették, ezúttal az Oasis kapta meg. A díjátadóról két együttes távozott két-két díjjal: az Arctic Monkeys és a The Killers. Az Arctic Monkeys tagjai személyesen nem vettek részt a ceremónián, jelmezekbe öltözve, videoüzenetben köszönték meg az elismeréseket. A sheffieldi zenekar első nagylemeze, a Whatever People Say I Am, That’s What I’m Not a brit zenetörténet leggyorsabban fogyó bemutatkozó albuma – 363 735 darabot vásároltak belőle a szigetországban a megjelenés hetében tavaly januárban. A Brandon Flowers vezette Las Vegas-i The Killers kétségkívül Nagy-Britanniában a legnépszerűbb, így dupla győzelme nem meglepetés. Hoppon maradt viszont a négy jelölést begyűjtött Lily Allen, ami szintén nem meglepő, első nagylemeze ugyanis nem emelkedik ki az átlagból. Az már meglepetés, hogy elismerés nélkül maradt Corinne Bailey Rae és a tavalyi évben Nagy-Britanniában a legtöbb hanghordozót eladott Snow Patrol. A legjobb brit dalnak a Patience címűt szavazták meg 2006 nagy visszatérőjétől, a Take Thattől.

Brit Awards 2007 – kategóriák és díjazottak:

A legjobb brit női előadó – Amy Winehouse

A legjobb brit férfi előadó – James Morrison

A legjobb brit zenekar – Arctic Monkeys

A legjobb brit album – Arctic Monkeys: Whatever People Say I Am, That’s What I’m Not

A legjobb brit kislemez – Take That: Patience

A legjobb brit újonc – The Fratellis

A legjobb brit koncertzenekar – Muse

A legjobb nemzetközi női előadó – Nelly Furtado

A legjobb nemzetközi férfi előadó – Justin Timberlake

A legjobb nemzetközi zenekar – The Killers

A legjobb nemzetközi album – The Killers: Sam’s Town

A legjobb nemzetközi újonc – Orson

Életműdíj – Oasis

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?