Bioterror és kutatás

Lubbock/Texas. Valószínűleg nem Thomas Butler biofegyver szakértő fertőzte meg az amerikai postahálózatot két évvel ezelőtt anthrax (lépfene) spórákat tartalmazó borítékokkal. Nemrég kezdődött pere kapcsán azonban számos kutató fejtette ki: az állítólagos terrorveszély miatt bevezetett drákói rendszabályok alighanem többet ártanak, mint amennyit használnak.

A New Scientist brit lap legfrissebb számában beszámol róla: a texasi műszaki egyetem vezető biofegyver-szakértője ellen nemrégiben indult bírósági eljárás azt követően, hogy januárban maga jelentette be harminc búbópestis mikrobákat tartalmazó tartály eltűnését laboratóriumából. A várhatóan hetekig tartó perben 68 vádpontot sorakoztatnak fel – ezek töredéke is elegendő lenne élethosszig tartó fegyházbüntetés kimondásához –, noha már a per elején valószínűtlenné vált, hogy Butler elmarasztalható lenne a 2001-ben végrehajtott, korábban neki tulajdonított borítékos anthrax-terrorcselekmények miatt. A rendőrségi nyomozás során a kutató többször módosította vallomásait. Hamar beismerte, hogy nem ellopták a veszedelmes mikrobákat, hanem ő maga tüntette el őket. Végül kiderült, hogy a tudós Tanzániába szállította a baktériumokat egy bőröndben, majd a készletet állítólag visszaszállítva az Egyesült Államokba, az egész szállítmányt ott semmisítette meg. A kórokozók további sorsa tisztázatlan. A bőröndben határokon át hurcolászott halálos mikrobák története persze megrémítette a közvéleményt, s még inkább a fertőző gombák és a spórák veszélyét érző hatóságokat.

A New Scientist csaknem két tucat élvonalbeli mikrobiológust kérdezett meg a Butler-ügy tanulságairól. Egyikük sem vállalta, hogy névvel nyilatkozva minősítse a rendőrségi vizsgálatot és az eljárás körülményeit. Többségük azonban rendkívül kétkedő a per kimenetelével kapcsolatban, és meggyőződésük, hogy a hatóságok csak példát akarnak statuálni.

A New Scientist-ben meginterjúvolt kutatók szerint az amerikai laboratóriumokban a bioterrorveszély fokozódására hivatkozva bevezetett drákói biztonsági intézkedésekre szükség van ugyan, az igen szigorú rendszabályok azonban gyakran adnak alkalmat a kutatók értelmetlen zaklatására, a potenciális bioterroristákat azonban nem fogják elrettenteni. A közvélemény ugyanakkor rendkívül idegesen reagál az éberség újabb jeleire: se szeri, se száma az olyan plakátoknak és röplapoknak, amelyek szerint a bioterror elleni háború nem más, mint értelmetlen embervadászat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?