Az Óceánok Világnapja: van elég tennivaló

Holnap, azaz június 8-án van az Óceánok Világnapja. Ez a nap alkalmat teremt arra, hogy a Földünk nagyobb részét kitevő közegről az arra illetékesek áttekintsék tennivalóikat.

Holnap, azaz június 8-án van az Óceánok Világnapja. Ez a nap alkalmat teremt arra, hogy a Földünk nagyobb részét kitevő közegről az arra illetékesek áttekintsék tennivalóikat. Meg kell ugyanis akadályozni, hogy valami viszszafordíthatatlan történjen az élet őselemében, a vízben, s egyúttal meg kell menteni az óceánok élővilágát az emberi tevékenység környezetpusztító hatásaitól.

Az óceánok és tengerek a földfelszín 71 százalékát teszik ki, az Atlanti-, az Indiai- és a Csendes-óceán együttes területe 320 millió négyzetkilométer. A világóceánokban lenyűgöző erő koncentrálódik: egyes kutatások szerint a tengerekben rejlő energia a Föld energiaszükségletének akár 25 százalékát is fedezheti. Felhasználható energiatermelésre a tengerek hullámzása, az árapály-jelenség, az óceánok hőtartalma, de alkalmasak erre a különféle tengeri áramlatok is.

Általában egy-egy hajókatasztrófa hívja fel a világ figyelmét arra, hogy óceánjaink is veszélyben vannak. Egy tanulmány szerint az óceánok olajjal való szennyezettségéért nem az olajszállító hajók gyakori katasztrófái, hanem a fogyasztók szennyező tevékenysége a felelős. A tankerek zátonyra futásából, összeütközéséből 1,5 millió gallon olaj kerül évente a vízbe, a tenger alatti olajmezők természetes szivárgásából viszont évi csaknem 50 millió gallon. A szennyezés egyik következménye az óceánok és tengerek oxigénben szegény, illetve oxigénmentes halálzónáinak sokasodása. Egyre nagyobb a tengerek zajszennyezettsége is. A fúrótornyok, tengeralattjárók, hanglokátorok és hajók keltette zaj akár több száz kilométeres távolságból is megzavarja a cetfélék kommunikációját és tájékozódását, s ez partra vetődésüket, pusztulásukat okozza. Az óceánoknak fontos légkörtisztító szerepük is van, hiszen a keletkezett széndioxid egy részét elnyelik, ezáltal visszafogják az üvegházhatás fokozódását. A légkörbe került nagymennyiségű gáz okozta üvegházhatás következtében 1860 óta földünk légkörének hőmérséklete átlagosan 0,6 Celsius fokkal növekedett, ennek hatására a világóceán szintje 10 és 20 cm közötti értékekkel emelkedett. A felmelegedés ütemének ily mértékű folytatódása a tengerek és óceánok vízszintjének akár egy méterrel történő emelkedését is előidézhetik a század végére. Ha így lesz, ennek óriási földrajzi, gazdasági, illetve társadalmi kihatásai lesznek.

8 mp-kénti halál a szennyezés miatt

A tisztább ivóvízért kampányol a Vadvédelmi Világalap Rio de Janeiróban. A szervezet aktivistái egy 12 méter magas, felfújható vízcsapot állítottak a Cukorsüveg-hegyre, a híres Jézus-szobor közvetlen közelébe. Elsősorban a kormány és a hatóságok figyelmét szeretnék felhívni a brazíliai vízszennyezés elképesztő mértékére, ugyanis több mint 40 millió brazil nem jut hozzá jó minőségű ivóvízhez. Szakértőik figyelmeztetnek, hogy a világon körülbelül egymilliárd ember van hasonló helyzetben, és minden nyolcadik másodpercben meghal egy gyermek, akit a rossz minőségű víz fertőzött meg valamilyen betegséggel. Sőt, szerintük a kórházban ápolt emberek 70 százaléka a rossz ivóvíz miatt lett beteg. (hó)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?