Tömeges fennakadásokat okoz világszerte egy informatikai hiba

repuloter kassa

Informatikai hiba akadályozza repülőterek, légitársaságok, vasutak, bankok és más nagy rendszerek működését szerte a világban – jelentették péntek délelőtt a nemzetközi hírügynökségek az érintett intézmények közléseit idézve.

Egyebek közt fennakadások vannak az összes spanyol repülőtéren, a berlini és az amszterdami repülőtéren, a legnagyobb brit vasúttársaságnál, a brit Sky tévétársaságnál, továbbá számos ausztráliai és új-zélandi vállalatnál.

A Ryanair fapados légitársaság online szolgáltatásai nem működnek. Jelentős üzemzavarról számoltak be, ami jelenleg lehetetlenné teszi a foglalásokat és a becsekkolást, így ez érintheti a Szlovákiából utazókat is. A WizzAir szolgáltatása szintén nem működik, ahogy a Delta Airlines, az American Airlines és a United Airlines sem” – részletezte a Tickets for a Buck Facebook-oldal.

„A pozsonyi M. R. Štefánik repülőtér check-in rendszere teljesen működőképes, a járatokat az érvényes menetrend szerint kezelik. A Ryanair légitársaság check-in rendszerében azonban üzemzavart észleltünk. A légitársaság közvetlenül a közösségi oldalán tájékoztat az üzemzavarról. A mai napra három Ryanair-járat indul – Milánóba, a törökországi Dalamanba és Dublinba. Ha a probléma továbbra is fennáll, az utasokat manuálisan fogjuk becsekkolni” – tájékoztatta az Aktuality.sk hírportált Veronika Demovičová repülőtéri szóvivő.

A kassai repülőtér azt tanácsolja a Ryanair és a Wizz Air utasainak, hogy legalább két órával az indulás előtt érkezzenek, mivel ezeket a légitársaságokat is érintette a globális rendszerleállás. Mindkét légitársaság járata holnap indul Kassáról Londonba. Az Austrian Airlines, a LOT Polish Airlines és a SWISS charter- és menetrend szerinti járatai korlátozás nélkül közlekednek.

A gazdasági minisztérium tájékoztatása szerint a tárca hatáskörébe tartozó, kritikus infrastruktúrával foglalkozó kulcsfontosságú vállalatokat nem érintette a globális szerverkiesés. Az erőművek, az elosztóhálózat-üzemeltetők és az állami tulajdonú Szlovák Gázművek (SPP) korlátozások nélkül működnek.

„Az olyan szolgáltatásaink, mint a hívások, az adatátvitel és az üzenetküldés általában működnek, de rendszereink nem állnak teljes mértékben rendelkezésre az ügyfélkérések fogadásához, a kapcsolattartási vonalakhoz vagy az új szolgáltatások aktiválásához. A kora reggeli órák óta foglalkozunk a helyzettel, alternatív megoldásokat keresünk, és az informatikai rendszerek fokozatosan stabilizálódnak” – mutatott rá a Telekom a közösségi hálózaton. Biztosítják azonban, hogy az ügyfelek továbbra is használhatják szolgáltatásaikat. Az Allianz call center és webes szolgáltatásai jelenleg nem elérhetőek. Az irodák és a központok emiatt déli 12 órától zárva tartanak. A helyzet esetleges változásáról folyamatosan tájékoztatják az ügyfeleket.

A Bloomberg arról ír, hogy a Crowdstrike amerikai kiberbiztonsági vállalat hibás vírusirtó frissítése okozta a nagyszabású globális technológiai kiesést. A vállalat utasításokat adott ki a szoftverükben lévő vészhelyzeti hiba kijavítására. A javítást azonban nem lehet manuálisan elvégezni, ami az érintett számítógépek milliói esetében túl sokáig tarthat. A Bloomberg szerint a Microsoft szóvivője elismerte a problémákat, és a vállalat szerinte dolgozik a javításon. A problémák mindenkit érintenek, aki a Microsoft 365 alkalmazásokat és szolgáltatásokat használja – közölte a vállalat. A nagy amerikai légitársaságok arra kérték a légügyi hivatalt, hogy világszerte állítsák le a járatokat.

A Trend hírportál és a TASR hírügynökség információ szerint szintén a Crowdstrike kiberbiztonsági szolgáltató hibás frissítése felelős az informatikai rendszerek globális kieséséért. A hiba miatt a Windows számítógépek a rendszerindítás után úgynevezett BSoD-t, vagyis a kék halál képernyőt jelenítik meg.

A nehézségek más ágazatokat is érintenek. A brit Sky News televíziós csatorna például nem tudott reggel adást sugározni, Angliában az orvosi rendelések foglalására szolgáló rendszer nem működik, és a brit vasúttársaságoknál is fennakadások vannak.

A Reuters ügynökség beszámolói szerint egyes kórházak már arról számoltak be, hogy nem tudják lebonyolítani a tervezett időpontokat, mert nem férnek hozzá a betegek klinikai adataihoz Angliában. Mindemellett a brit média fotókat közölt a szupermarketekben meghibásodott önkiszolgáló pénztárakról is. A Gail kávézólánc a BBC jelentése szerint a kiesés miatt nem tud fizetést elfogadni az üzleteiben. Kiesésekről és informatikai rendszerproblémákról számolt be a London Stock Exchange Group is, amely a londoni tőzsde tulajdonosa, és számos jelentős pénzügyi termék kereskedési platformot üzemeltet.

Az informatikai probléma miatt két észak-németországi város, Luebeck és Kiel két kórháza lemondta a péntekre tervezett nem sürgősségi műtéteket, azonban a betegellátás és a sürgősségi ellátás a megszokott rendben zajlik. 

A kiesés a hamarosan kezdődő olimpiát is érinti, azonban a szervezőbizottság szerint – alig egy héttel a játékok kezdete előtt – vannak készenléti terveik.

A The Guardian beszámolója szerint a kiesés okát még vizsgálják, de úgy tűnik, hogy a Windows számítógépeket világszerte érinti. A Crowdstrike informatikai biztonsági cég ma egy rögzített telefonos üzenetet futtatott le, amelyben közölte, hogy tudomása van a Microsoft Windows operációs rendszerének összeomlásáról szóló jelentésekről, amelyek a Falcon érzékelőjéhez kapcsolódnak. „Köszönjük, hogy kapcsolatba lépett a Crowdstrike ügyfélszolgálatával. A Crowdstrike tudomást szerzett a Falcon érzékelővel kapcsolatos összeomlásokról szóló jelentésekről a Windows operációs rendszeren...” – állt az előre felvett üzenetben.

A Budapest Airport közölte, a Liszt Ferenc-repülőtéren a probléma a Eurowings, a Ryanair, a Turkish Airlines és a Wizz Air járatait érinti, több légitársaság az utasfelvétel manuális elvégzése mellett döntött. A földi kiszolgáló vállalatoktól kapott információk alapján a Budapest Airport hangosbemondás útján tájékoztatja az utasokat, a helyszínen várakozóknak vizet biztosít.

A Budapest Airport arra kéri az induló utasokat, ha rendelkeznek vonalkóddal vagy QR-kóddal ellátott beszállókártyával, illetve elvégezték a poggyászfeladást, vagy csak kézipoggyásszal utaznak, közvetlenül a 2A terminálra lépjenek be, és menjenek az utasbiztonsági ellenőrzéséhez. A további torlódások elkerülése érdekében azt is kérik, hogy az utasok kísérő nélkül lépjenek be a terminálépületbe.

A Wizz Air tájékoztatása szerint a többi légitársasághoz hasonlóan rendkívüli technikai kihívással találták magukat szemben nemzetközi informatikai partnerük rendszerének leállása után. Közleményükben azt írták: „az informatikai rendszer kiesése miatt előfordulhat, hogy a Wizz Air utasai fennakadásokat tapasztalhatnak a légitársaság nemzetközi hálózatán“.

Azt is közölték, hogy nem elérhető a Wizz Air weboldala és mobilalkalmazása, a foglalási rendszer, az online utasfelvétel és a beszállókártya kiadása, az új foglalások és meglévő foglalások módosítása, de még a kapcsolattartó és ügyfélszolgálati központok sem.

Hozzátették: az üzemszünet ideje alatt minden utas számára ingyenes a repülőtéri utasfelvétel. A légitársaság azt tanácsolja utasainak, hogy legalább 3 órával a tervezett indulás előtt érkezzenek meg a repülőtérre, hogy elegendő idő álljon rendelkezésre az utasfelvétel és a biztonsági ellenőrzés elvégzésére.

A Microsoft szerint egy „harmadik féltől származó szoftver“ okozta a hibát. „Tudomásunk van egy olyan problémáról, amely a Windows eszközöket érinti egy frissítés kapcsán. A problémát egy harmadik féltől származó szoftver okozta, hamarosan megoldódik...“ – mondta a Microsoft szóvivője.

A Crowdstrike szerint a probléma a „tartalmi frissítés hibája“. George Kurtz így ír a közleményében róla: „A Crowdstrike aktívan dolgozik azon ügyfelekkel, akiket a Windows hosztok egyetlen tartalmi frissítésében talált hiba érintett. A Mac és Linux hosztok nem érintettek. Ez nem biztonsági incidens vagy kibertámadás. A problémát azonosították, elkülönítették és javították. A legfrissebb frissítésekért az ügyfeleket a támogatási portálra irányítjuk, és továbbra is teljes körű és folyamatos frissítéseket biztosítunk a weboldalunkon. Javasoljuk továbbá a szervezeteknek, hogy biztosítsák, hogy a Crowdstrike képviselőivel hivatalos csatornákon keresztül kommunikáljanak. Csapatunk teljes mértékben mozgósítva van, hogy biztosítsa a Crowdstrike ügyfeleinek biztonságát és stabilitását.“

Az izraeli egészségügyi minisztérium szerint „a globális üzemzavar” 16 kórházat érintett országszerte. A betegeket nem érinti, mondták, mivel a kórházak gond nélkül áttértek az analóg vagy más rendszerek használatára. A minisztérium utasította az izraeli mentőszolgálatot, hogy a betegeket a meghibásodott számítógépes rendszerek által nem érintett kórházi létesítményekbe evakuálja. Egyelőre azt mondták, hogy a mentőszolgálatot nem érintette a probléma, de azt tanácsolták mindenkinek, aki mentőt szeretne hívni, hogy próbálja meg a szolgálat alternatív számát, ha a normál vonalon problémák merülnek fel.

A 444 magyarországi hírportál arról ír, hogy a Crowdstrike nevű cég vírusirtó programjának frissítése akadt össze a Windows operációs rendszerekkel, és ez okozza a kék képernyős hibákat világszerte. A vírusirtót több nagyvállalat is használja, ezért lehet ilyen kiterjedt a meghibásodás. Ausztráliában nem működtek a fizetési rendszerek, leálltak a tévéközvetítések és nem közlekedtek a repülőjáratok. A Redditen is több száz IT-adminisztrátor jelezte, hogy kiterjedt problémákat tapasztalnak a cégüknél. Egyikük arról számolt be, hogy a teljes vállalati rendszerük offline, egy másik szerint a céges laptopok hetven százaléka használhatatlan. Hasonló globális káoszt okozott 2017-ben előbb a WannaCry, majd még inkább a NotPetya nevű zsarolóvírus (illetve zsarolóvírusnak álcázott adattörlő kártevő), akkor is világszerte jelentettek fennakadásokat, és több száz cég volt érintett. Fontos azonban megjegyezni, hogy ezúttal minden jel arra mutat, hogy nem történt kibertámadás, a leállásokat nem külső beavatkozás okozza.

Faisal Islam, a BBC gazdasági szerkesztője szerint a Crowdstrikenk a mai 16 milliárd dolláros veszteséget jelenthet az amerikai tőzsdén. Az iparági bennfentesek szerint a probléma középpontjában az áll, hogy a felhőbiztonsági cégek nagyon magas szintű jogosultságokkal rendelkeznek ügyfeleik központi rendszereinek frissítésére. Ha ez működik, akkor segít megvédeni a rendszereiket, azonban ha egy egy frissítési kísérlet sikertelen, az egyszerre leállítja azokat a rendszereket, amelyeket védeniük kellene. Bár a megoldás elméletileg egyszerű – a rendszerek fizikai frissítése a biztonsági mentési lemezekről –, a gyakorlatban ez a felhőalapú számítástechnika világában már nehezebb. A kormányok komoly kérdésekkel néznek szembe azzal kapcsolatban, hogy gazdasági infrastruktúránk mennyire ellenálló az ilyen jellegű epikus hibákkal szemben. 

(MTI, Aktuality, Trend, BBC, Guardian, 444, Telex)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?