A Vénusz lassú átvonulása

A Vénusz átvonulása a Napkorong előtt, amire jövő kedden kerül sor, a legritkább hasonló események közé tartozik, amit mi sem bizonyít jobban, mint az a tény, hogy a távcső csillagászatban való első felhasználása, vagyis Galileo Galilei 1610-es égbetekintése óta csak hatszor fordult elő ilyen csillagászati jelenség.

A Vénusz-átvonulások páros eseményként jönnek létre, amelyeket között nyolc év telik el. A mostani átvonulás párja 2012. június 6-án lesz. Érdemes megemlíteni azt is, hogy Vénusz-átvonulások a bolygópályák tulajdonságai miatt csak kora decemberben vagy kora júniusban lehetségesek. A következő Vénuszátvonulás-páros 2117. december 11-én és 2125. december 8-án lesz. De ez már a következő „másfél generáció” jelensége lesz.

Az átvonulás nem más, mint a napfogyatkozás egyik változata, de ebben az esetben a Nap előtt elhaladó objektum (bolygó) túl kicsi ahhoz, hogy jelentősen eltakarja a csillagunkat (a Vénusz látszólagos korongja csaknem harmincháromszor kisebb, mint a Napé). ĺgy csak egy kisebb méretű fekete korongot lehet megfigyelni a Nap vakító képén, amely lassan áthalad előtte anélkül, hogy elsötétedést vagy más feltűnő jelenséget idézne elő. Nem lesz tehát részünk a balatoni, 1999. augusztusi teljes napfogyatkozáshoz hasonló élményben.

A jelenség megfigyeléséhez mindenképpen erős szűrők kellenek, amelyek csökkentik a Nap ragyogását, és így szemkárosodás nélkül figyelhetjük meg a Vénusz átvonulását. Egy kisebb vagy közepes távcső használatával a jelenséget még szebbnek láthatjuk, de erős fényszűrő nélkül ezt se tegyük! A Napba szűrő nélkül belenézni veszélyes. E célra a hegesztősisakon található majdnem fekete üveg a legalkalmasabb.

A jelenséget úgynevezett kontaktusokba oszthatjuk. Az első kontaktus akkor jön létre, amikor a bolygó apró korongja kívülről érinti a Nap fényes korongját, ezt azonban lehetetlen megfigyelni. A második kontaktus akkor áll be, amikor a bolygó sötét korongja belülről érinti a napkorong peremét. Órákig fog tartani majd, míg a Vénusz lassan végigkúszik a Nap fénylő gömbjén, kb. 4 ívperc/óra sebességgel (több mint 6 órán át tart ez a fázis). Majd következik a harmadik kontaktus. Ekkor ismét belülről érinti a Vénusz a Nap peremét, de most a másik oldalon, majd a bolygó apró fekete korongja beletűnik a fényes égboltba. A negyedik kontaktus, amikor kívülről érinti a napkorongot, a jelenség végét is jelenti egyben. Június 8-án a Vénusz a Nap déli féltekéje előtt, tehát az alsó részében fog áthaladni.

Az átvonulás időpontjai

1. kontaktus – 07 óra 19 perc 50 másodperc. A Nap magassága a keleti horizont felett 22 fok lesz. Ezt a részt nem lehet megfigyelni.

2. kontaktus – 07 óra 39 perc 24 másodperc. A Nap magassága a keleti horizont felett 25 fok lesz.

A jelenség közepe – 10 óra 22 perc 17 másodperc. A Nap magassága a délkeleti horizont felett 51 fok lesz.

3. kontaktus – 13 óra 03 perc 43 másodperc. A Nap magassága a déli horizont felett 65 fok lesz.

4. kontaktus – 13 óra 22 perc 54 másodperc. A Nap magassága a déli horizont felett 64 fok lesz. Ezt a részt nem lehet megfigyelni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?