A farkasdiak és környékbeliek ugyanarra a kezdeményezésre mondtak nemet, amelyet 2015-ben Somorján is elutasítottak, a tiltakozáshoz több nonprofit szervezet is csatlakozott (Shutterstock-illusztráció)
Egyelőre nem lesz szemétégető Farkasd közelében
A környezetvédelmi minisztérium olyan feladatok elé állította a plazmaégető telepítését kezdeményező céget, amelyek teljesítése feltehetően több évig is elhúzódhat. Ezzel meghiúsulni látszik a Farkasd közelébe tervezett hulladékégető megépítése.
Az SPV Dálovce Kft. 2019-ben állt elő azzal a tervvel, hogy Sókszelőce kataszterében nagy kapacitású plazmaégetőt létesítene. Mivel Farkasd közelében épült volna a hulladékégető, elsőként a település kezdett tiltakozni ellene, később a környező falvak is csatlakoztak. Évekig húzódott az ügy, a tiltakozók attól tartottak, elveszítik a harcot, míg legnagyobb meglepetésükre nemrég a környezetvédelmi minisztérium arról értesítette a falu vezetését, hogy visszavonva az előző döntését az égető engedélyezéséről, a hiányosságok miatt a folyamatot leállítja, amíg a beruházó nem teljesít 9 feladatot. A farkasdiak és velük együtt a térség többi lakója is hatalmas megkönnyebbüléssel fogadta a hírt. Restár János Farkasd polgármestere úgy látja, a kért feladatok vélhetően teljesíthetetlenek a cég számára, hiszen tetemes pénzösszeget, időt, energiát, munkát kellene belefektetni, lényegében a megvalósításnak arra a szintjére kerültek, ahol 2019-ben elkezdték.
„Öt évvel ezelőtt a környezetvédelmi minisztériumtól legnagyobb megdöbbenésünkre egy jelentésben értesültünk arról, hogy Sókszelőce határában plazma hulladékégetőt terveznek telepíteni, ami néhány kilométerre van a falunktól. Kiderült, hogy az SPV Dálovce Kft. már több más helyen is próbálta megvalósítani a tervét, de mindenhol elutasították. Sókszelőce amiatt módosította a területrendezési tervét, hogy megépülhessen a hulladékégető. Véleményt kellett írnunk, hogy engedélyezzük-e a megvalósítást, ezért elkezdtük tanulmányozni a technológiát, hogy érvekkel tudjuk alátámasztani a tiltakozásunkat. Laikusként háborúztunk szakemberekkel, akiknek a kisujjában volt minden”
– hangsúlyozta. A helyiek azért kezdtek el tiltakozni, mert a cég szándékai nem voltak tiszták, sokszor kaptak kitérő vagy nem egyértelmű választ a kérdéseikre. A Covid19-járvány alatt volt egy nyugodtabb időszak, amikor elcsendesedett az ügy, majd 2022-ben újra jelentkezett a cég. Elkezdte a nyilvános meghallgatásokat szervezni az érintett településeken, Farkasdon, Sókszelőcén, Negyeden, Tardoskedden, Pereden, Vágsellyén és Zsigárdon, ahol a lakosok többnyire megfogalmazták ellenérveiket. A legnagyobb aggályok a szemétégetés során keletkező égéstermék, füst, por, pernye miatt merültek fel az emberekben. Az uralkodó szélirány miatt az egész régió érintett volt. Az is aggodalommal töltötte el a lakosokat, hogy hatalmas, évi 100 ezer tonna kapacitással működne a plazmaégető. Viszonyításként a polgármester hozzátette, a közel 3300 lakosú Farkasd évente 1000 tonna hulladékot termel. Negyeden van egy 14 falu szemetét feldolgozó üzem, amely évente 13 ezer tonna kapacitással működik. Rendkívül megnövekedett volna az amúgy is sűrű forgalom, azzal együtt a zaj, hiszen napi száz hulladékszállító autóval számoltak, a bűzről nem is beszélve. A polgármester kifejtette, azért is fogadták kétkedve a cég válaszait, mert például a közlekedést vizsgáló tanulmányhoz vasárnap végezték a mérést, amikor a teherforgalom áll. Az ellenérvekben azt is megfogalmazták a tiltakozók, hogy sehol Európában nincs ilyen típusú hulladékégető, így nem egy bevált technológiáról van szó, hanem olyanról, amely még fejlesztésre vár. Az sem derült ki, honnan szállították volna ide a szemetet.
Annak ellenére, hogy az említett települések lakói közül 12 ezren írták alá a petíciót a hulladékégető ellen, a környezetvédelmi minisztériumtól semmiféle reakció, értesítést nem kapott a petíciós bizottság arról, hogyan bírálták el, értékelték ki azt.
„A szaktárca tavaly határozatot adott ki arról, hogy egyetért a plazmaégető megépítésével, teljesen ignorálva az összes ellenérvet, felvetést, amely a részünkről érkezett. A döntés ellen 2023 októberében fellebbezést nyújtottunk be, úgy tűnt, hogy elvesztettük a harcot. Végül a legnagyobb meglepetésünkre a miniszteri állásfoglalásban, amelyet július elején kaptunk kézhez, az állt, hogy egyetértve az illetékes szakbizottság javaslatával, egyelőre nem engedélyezi a hulladékégető létesítését”
– egészítette ki Szőke Szórád Petra hivatalvezető. Az indoklásban mind a 12 pontba foglalt érv benne szerepelt, amelyet a tiltakozók a fellebbezésben leírtak. Az említett cég köteles 9 pontban megfogalmazott feladatokat elvégezni, például különféle tanulmányokat készíteni vagy tisztázni több nem világos kérdést, amelyek akár évekig is eltarthatnak. A környéken élők tehát egy időre biztosan, de akár örökre elfelejthetik, hogy a közelükben plazmatechnológiát alkalmazó hulladékégetőt telepítenek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.