Öntözőkonzolok

Az ICID végrehajtó tanácsának legutóbbi (2000-ben) a Dél-afrikai Köztársaságban lezajlott értekezletén az öntözés távlatairől egyértelmű jellemzés hangzott el.

Az ICID végrehajtó tanácsának legutóbbi (2000-ben) a Dél-afrikai Köztársaságban lezajlott értekezletén az öntözés távlatairől egyértelmű jellemzés hangzott el. Az ICID szlovákiai képviselője Ján Hribík a tanácskozásról hazatérve úgy nyilatkozott, hogy „a zöld forradalom után a kék forradalom, vagyis a víz forradalmának ideje jött el”. Az emberiség létszámának fejlődése alapján várható, hogy az elkövetkező 25 évben megkétszereződik a világ élelmiszerszükséglete. Ugyanakkor ha összehasonlítjuk az élelmiszerhiánnyal küszködő térségek térképét a vízhiánnyal küszködő területek térképével, megállapítható, hogy csaknem fedik egymást. Ma már a világ mezőgazdasági termelésének csaknem 40--50 százalékát öntözéses feltételek között állítják elő. Az ICID stratégiai célja, amelyet „A víz az élelmiszertermelésben és a vidékfejlesztésben” nevű program keretében az öntözés hatékonyságának növelésével próbálnak megvalósítani 15—25 százalékos vízmegtakarítással számol.

Ebből következik, hogy a szlovákiai mezőgazdasági termelés feltételei között is nagyobb figyelmet szenteljünk az öntözés hatékonyságát növelő takarékos technológiáknak. A takarékos technológiákra, pl. mikroöntözésre való tömeges áttérés ugyan a közeljövőben nem lehetséges, mivel a vállalatok zöme nálunk még forgódobos öntözőberendezésekkel van ellátva.

Az utóbbi években ugyanakkor az öntözés gazdasági hatékonyságának kérdései is előtérbe kerültek, egyre többen keresik a munkatermelékenység növelésének és az öntözés energiaigényessége csökkentésének lehetséges útjait. Ennek egyik módja a víz nyomásának csökkentése az öntözőberendezésbe való belépésekor. Az említett követelmény alkalmazáskor öntözőkonzolok felszerelésével mi-nőségi öntözés érhető el. Azokban az esetekben, amikor főleg a zöldségtermesztésben finom öntözésre van szükség, a forgódobos öntözőberendezéshez széles hatósugarú porlasztófejeket kapcsolunk. Ezek biztosítják az egyenletesebb vízkijuttatást, ugyanakkor alacsonyabb víznyomással működnek.

Az öntözőkonzolok részlegesen szétszerelhető konstrukcióval rendelkeznek, amelyet a középső toronyra függesztettek fel. A középső toronynak kerekes alváza van. A konzolokon fúvószelepes porlasztók vagy kis permetezők találhatók. A porlasztók és a permetezők alacsony intenzitással és kis méretű vízcsepekkel dolgoznak. Az öntözőkonzolok további előnye a víznyomás jelentős csökkentése, az egyenletes vízadag kijuttatása és a szél minimális hatása a vízcseppekre. Az újabb szerkezetű konzolok alvázai már négy kerékkel és a PE-cső asszimetrikus vezetésével is el vannak látva. Ez a szerkezet különösen a sorokban esetleg ágyásokban termesztett zöldségfajták öntözésére ajánlott. A konzolok magassága egészen 2,5 m magasságig állítható, s ez lehetővé teszi a magas növésű növényállományok öntözését is. A magasság átállítása a teleszkopikus középpontban levő emelőberendezés segítségével történik.

Mindegyik gyártó különböző konstrukciót használ a konzolok mozgatásához. A szomszédos pozícióba szétszerelés nélkül kétfajta módszerrel is átállíthatók. Az öntözött sáv végén a sztatívumot a hidraulikus emelő segítségével felemelik és az öntözőberendezés alvázára fektetik, illetve a berendezés az öntözés irányával átlósan is áthelyezhető.

A konzol porlasztókkal van ellátva, amelyek már 0,08 Mpa nyomásnál is finom öntözőadagot biztosítanak. A belépő víznyomás egyébként a használt turbinától és a cső átmérőjétől függ. 54 m munkaszélességig általában 0,22–0,31 Mpa nyomást alkalmaznak. Nagyobb munkaszélesség, például 72 m esetén ez 0,35–0,5 Mpa között mozog.

Gyakran megfeledkeznek azonban a konzol karjainak pontos kiegyensúlyozásáról. A konzol mindkét végén levő függesztett súlyok biztosítják az automatikus egyensúlyozást. Ha a konzolok nincsenek egyforma magasságban a talaj felett, akkor ez megváltoztatja a berendezés hidraulikus paramétereit, s így romlik az öntözés minősége is. Megfelelő kiegyensúlyozással könnyen kivédhetők a talaj egyenetlenségeiből adódó gondok. Előnyös, ha a konzolok alváza lehetővé teszi annak forgatását, így a nem szabályos alakú parcellák is lefedhetők. A fogásszélesség (munkaszélesség) növelésére a konzol szerkezetének végére alacsony nyomású permetező szórófejek szerelhetők, s ezáltal nagyobb felületen alkalmazható kisebb vízadag, ami elsősorban a nehéz talajú parcellákon előnyös.

A csúcsminőségű konzolok gyártói lehetővé teszik ezek kihasználásának nagyobb fokú diverzifikálását. Az alvázalapra a konzolkarok helyett szélessugarú szórófejek is felszerelhetők, amelyekkel hagyományos öntözés is elvégezhető.

A széles hatósugarú öntözőkonzolok a szennyvízzel, folyékony trágyával vagy trágyalével való öntözésre is alkalmazhatók. A tápanyagoknak a talajba való egyenletes kijuttatása szempontjából ez a technológia a pénzigényes aplikátorok alkalmazását részben helyettesítheti. Az öntözőkonzol a folyékony trágya kijuttatására szolgáló speciális porlasztókkal is felszerelhető. A lefelé irányított porlasztók közvetlenül a sorban llevő növényre juttatják ki az adagot. További változata a csöves adapter lehet. A konzol stabil szerkezetére csövek helyezhetők el, amelyek a folyékony trágya vagy az élelmiszeripari szennyvíz talajra való kijuttatására alkalmasak. Ebben az esetben azonban a forgódobos öntözőberendezést ki kell egészíteni a dob hajtására alkalmas motorral. Igy akár 2 mm-es adagok is kijuttathatók. A gyakorlatban azonban megtörténtek olyan esetek, hogy költségtakarékosság címén, amellyel az önálló meghajtóegység árát akarták megtakarítani, a trágyalevet közvetlenül a turbinán át juttatták ki, amely így rövid idő alatt tönkrement (megrozsdásodott).

A szabadföldi kísérletek eredményei alapján megállapítható, hogy a forgódobos öntözőberendezésekre szerelt konzolok széles hatósugarú szórófejekkel lehetővé teszik az öntözővíz valóban finom cseppekben való kijuttatását. Tekintettel a szórófejek számára elmondható, hogy egyenletesebb vízelosztást biztosítanak, mint a vontatott öntözőberendezések, s mivel a berendezés a növény fölött alacsony magasságban van, a szél hatása nem számottevő, annak ellenére, hogy a vízcseppek nagyon aprók. A berendezés szerves részei a különböző átmérőjű porlasztófejek, s ezek közül a kisebb átmérőjűek, elsősorban a hosszanti lejtőkön sorokban nevelt zöldségfélék öntözésére alkalmasak. Fel kell hívni a figyelmet azonban arra, hogy a kisebb átmérőjű porlasztók könnyebben eltömődnek. Az eltömődött porlasztók nem biztosítják a megfelelő vízmennyiség átfolyását, s így egyenetlen a cső feltekerése a dobra, esetenként ez meg is akadhat, főleg ha a berendezés nincs ellátva elektronikus vezérlőkkel. A szabadföldi felmérések alapján részben módosítani kell a munkaszervezést is . A szükséges működési feltételek biztosítása esetén az említett öntözőberendezés alkalmazása nagyon hatékony és előnyös elsősorban az öntözés magas fokú egyenletessége miatt.A szerző a Nyitrai Mezőgazdasági Egyetem gépészeti karának tanára

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?