Megakiállítás Bécsben

Bécs. Csütörtöktől tekinthető meg a bécsi Kunsthistorisches Museum megakiállításán Vecellio Tiziano (1488/90–1576), a velencei érett reneszánsz legnagyobb festőjének hatvan késői remek?műve, köztük a világ minden részéből kölcsönadott 45 festmény.

Bécs. Csütörtöktől tekinthető meg a bécsi Kunsthistorisches Museum megakiállításán Vecellio Tiziano (1488/90–1576), a velencei érett reneszánsz legnagyobb festőjének hatvan késői remek?műve, köztük a világ minden részéből kölcsönadott 45 festmény. A 650 millió eurós biztosítási költség az eddigi legnagyobb, amelyet a múzeum valaha is vállalt.

A késői Tiziano és a festészet érzékisége című kiállítás 2008. január 6-ig tart nyitva az osztrák fővárosban, februártól pedig a velencei Galleria dell' Accademiában lesz látható. A velencei galéria szorosan együttműködik a bécsi múzeummal, amely 27 Tiziano-festmény – és ezzel az érett reneszánsz alkotásaiból álló egyik legjelentősebb gyűjtemény – birtokosa.

A most megnyílt megakiállítás előkészületei már 2000-ben megkezdődtek. A hét éven át tartó restaurációs munkálatok során szakértőknek sikerült teljesen helyreállítaniuk a magas kort megélt, 1533-tól V. Károly császár udvari festőjeként dolgozó mester nem egy alkotását. Új röntgensugár és infravörös technika segítségével fény derült az idős mester vitatott festési technikájára is. Amit szakértők évszázadokon át „befejezetlen alkotásoknak” véltek, azokról kiderült, hogy Tiziano szándékosan alkalmazta a restaurálás után megmutatkozott fényhatást. Az új tudományos felismerések hitelt érdemlően cáfolják azokat az idős mesternek tett szemrehányásokat, amelyek szerint befejezetlen alkotásokat adott át megrendelőinek, hanyagul dolgozott, a csekély vételár miatt nem erőltette meg magát vagy élemedett kora miatt alig tudta már tartani az ecsetet.

A Tiziano késői alkotásaiban megmutatkozó „nyílt, forradalmi festési technika” nemcsak Velázquez (1599–1660) vagy Rembrandt (1606–1669) festészetét befolyásolta, hanem egészen az expresszionistákig érezhető – mutatott rá Sylvia Ferino-Pagden, a bécsi múzeum kurátora. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?