Washinton a diplomáciát helyezi előtérbe

Washington/Bagdad. Colin Powell amerikai külügyminiszter hajlandó Szíriába utazni, hogy a feszültségoldás lehetőségéről tárgyaljon a damaszkuszi vezetéssel. Hans Blix szerint a fegyverzetellenőrök két héten belül visszatérhetnek Irakba. Washington azonban elégedetlen az ellenőrök teljesítményével.

Az amerikai katonák tegnap Bagdad üzleti negyedében több rablót vettek őrizetbe TASR/AP-felvétel Powell az AP-nek adott interjújában jelezte: kész maga is ellátogatni Damaszkuszba, hogy Bassár el-Aszad elnökkel és kollégájával, Faruk as-Saraa külügyminiszterrel tárgyaljon. Úgy fogalmazott, hogy damaszkuszi vizitje része lenne egy nagyobb, az izraeli–palesztin békefolyamat előrelendítését célzó körútnak. Powell annak a reményének adott hangot, hogy Szíriát sikerülhet bevonni a közel-keleti amerikai békeerőfeszítésekbe. Powell kijelentette, hogy az iraki háború utóhatásaként Szíria nem válhat „békés kikötővé” a bukott iraki rendszer vezetői számára. A szíriai külügy korábban már jelezte, hogy Damaszkusz szívesen fogadná az amerikai külügyminisztert. Faruk as-Saraa szerint azokra az amerikai vádakra, hogy országa tömegpusztító fegyverekkel rendelkezhet, Szíria méltó választ adott azzal, hogy az ENSZ-ben kezdeményezte a Közel-Kelet tömegpusztító fegyverektől mentes övezetté nyilvánítását.

EZ NEM KINCSVADÁSZAT

Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter szerint az irakiak segítsége nélkül aligha lehet megtalálni a közép-keleti országban a tömegpusztító fegyvereket. „Ez nem olyan, mint a kincsvadászat, amikor mindenütt kutatnak abban a reményben, hogy majd csak rábukkannak valamire. Én magam nem hiszem, hogy bármit is megtalálunk. Úgy gondolom azonban, hogy megtalálhatjuk azokat az embereket, akik elmondják nekünk, hogy hol keressünk” – nyilatkozta Rumsfeld. A Pentagon csütörtökön közölte: a tárca az ENSZ tíz korábbi fegyverzetellenőrét is alkalmazta, hogy segítsenek Irakban a tiltott fegyverek felkutatásában. Rumsfeld szerint mindent megtesznek azért, hogy később senki se vádolhassa az amerikai erőket azzal, hamis bizonyítékokat helyeztek el, csak hogy kimutathassák: a megdöntött rezsimnek voltak tömegpusztító fegyverei.

A fegyverzetellenőrök két héten belül visszatérhetnének Irakba, ha a BT zöld jelzést adna ehhez – jelentette ki Hans Blix, az ellenőrök vezetője. A BT tizenöt tagjának többsége ezt támogatná, az USA azonban ellenzi a visszatérésüket.

ÚJABB VEZETŐK ŐRIZETBEN

Az amerikai különleges erők csütörtökön Bagdadban elfogták Barzán Ibrahim al-Tikritit, a megbuktatott iraki elnök féltestvérét. Al-Tikriti Szaddám tanácsadója volt, és bőséges ismeretei vannak a rezsim belső működéséről. Ő irányította az iraki titkosszolgálatot 1979 és 1983 között, majd 1988 és 1997 között Irak ENSZ-nagykövete volt. Nemcsak al-Tikriti volt az USA által leginkább keresett 55 iraki vezető személyiség listáján, hanem Szamir Abdel-Aziz an-Nadzsam is, akit csütörtök éjszaka fogtak el az észak-iraki Moszul közelében. An-Nadzsam a Baasz Párt kelet-bagdadi körzeti parancsnokságának vezetője, az év elején még Irak olajipari minisztere volt, előzőleg – az 1991-es Öböl-háború után – pedig évekig Szaddám vezérkari főnökeként szolgált.

A Kurdisztáni Hazafias Szövetség (PUK) szerint az észak-iraki Kirkuk mellett egy olyan tömegsírt fedeztek fel, amely több mint 1500 áldozat földi maradványait rejti. A PUK szerint a sírban valószínűleg kurd politikai foglyok – közöttük 20 éve eltűntek – maradványai találhatók. A tömegsírt annak a háznak a közelében fedezték fel, amelyben Ali Haszszán el-Madzsid tábornok, a hírhedt „Vegyi Ali” lakott. Dél-Irakban pedig öt jeltelen sírt találtak a szövetséges erők; a sírokban egyelőre ismeretlen számú halottat hantoltak el – jelentette be az amerikai középső parancsnokság vezetője.

MEGERŐSZAKOLTÁK A BETEGEKET

A vöröskereszt szerint egy bagdadi pszichiátriai klinika múlt heti kifosztása közben több beteget megerőszakoltak. Az iraki főváros keleti részén lévő el-Rasad kórházat április 9-től 11-ig érték támadások. Elmenekült mind az 1050 páciens, a fosztogatók a klinikát szinte teljesen kiürítették, majd lángba borították. Amir Abu, a kórház igazgatója szerint eddig csak 300 beteg tért vissza. Jelenleg szörnyű körülmények között tengetik életüket, mivel a klinikának nincs vize és élelmiszere. Lerombolták az összes osztályt, a raktárakat, irodákat, konyhákat és műhelyeket, de még a mosókonyhákat is. A fosztogatók megsemmisítették a páciensek személyi aktáit, s mindent elhordtak.

Az amerikai–brit erők tegnap szabadon engedtek 925 iraki foglyot. Az ausztrál egységek Nyugat-Irakban 51 elrejtett, orosz gyártmányú MiG repülőgépet találtak, egy részüket betemetve, másokat pedig álcázva. (o-o, m)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?