Olcsóbb lehet az édes élet

Pozsony/Brüsszel. Hozzávetőleg 12 százalékkal csökkentette az EU Szlovákia számára a cukorkvótát, ennyivel kevesebbet állíthatnak elő a négy hazai cukorgyárban. Szakemberek szerint ez semmiképpen sem jelent majd drágulást, sőt valószínű, hogy a boltokban az árak inkább csökkenni fognak.

Július elsején kezdődik az unió cukoripari reformja, ebben az agrárminiszterek tavaly novemberben állapodtak meg, február 20-án hivatalosan is jóváhagyták, a múlt héten pedig a pontos kvótákat hozták nyilvánosságra. Az Európai Bizottság az unió belső cukorpiacának egyensúlyára törekedve összességében 13,6 százalékkal, vagyis mintegy 2,5 millió tonnával – 18,3-ról 15,8 millió tonnára – csökkentette a cukorkvótát, s ezt bontották le az egyes tagállamokra. Négy év alatt összesen 36 százalékkal csökkentik a cukor intervenciós, azaz garantált minimálárát.

A reformot több minden indokolja, a jelentések szerint jelenleg vagy 3 millió tonna cukorfelesleg van az unió piacán. A februári jóváhagyáskor hangsúlyozták, a lényegében négy évtizede változatlan cukorágazatot összhangba kell hozni a Közös Mezőgazdasági Politikával (CAP). Mariann Fischer Boel ekkor kijelentette: kurázsi kellett a kemény intézkedések elfogadásához, de nem volt más alternatíva, tarthatatlanná vált az a helyzet, hogy az unióban a cukor ára a világpiacinak a háromszorosa volt. A cukoripari reformot indokolja, hogy 2009-től az unió megnyitja piacát a világ 49 legszegényebb országának cukorimportja előtt. Ekkortól ezek az államok a nádcukrot vámmentesen és mennyiségi korlátozás nélkül értékesíthetik az EU piacán. Addig 6–7 millió tonnával csökken az uniós termelés, és igen jelentős mértékben csökken az uniós export is, a WTO szabályaival összhangban.

Másrészt viszont, s ez is a reformcsomag része, uniós kompenzációt kapnak azok a farmerek, akiket a garantált árak lefaragása sújt, és például azok a tagállamok, amelyek több mint 50 százalékkal csökkentik a cukorgyártást, különleges kompenzációban részesülnek.

Ami Szlovákiát illeti: az EB-döntés értelmében a 2006–2007-es cukorgazdasági évben a cukornál a mennyiséget 207 432-ről 183 225 tonnára kell csökkenteni, az izoglükózét pedig 42 547-ről 37 582 tonnára.

A három hazai vállalat négy cukorgyárában (Trenčianská Teplá, Rimaszombat, Szered és Dunaszerdahely) a 2005–2006-os idényben 264 ezer tonnát gyártottak, ebből 71 ezer volt az ún. C kvóta, ami azt jelenti, hogy az unión kívüli piacon kell értékesíteni. Róbert Straka, a Szlovák Cukoripari Társulás ügyvezető igazgatója a SITA hírügynökségnek elmondta, országosan 1 millió 873 ezer tonna cukorrépát dolgoztak fel, 277 ezerrel többet, mint az előző idényben (a cukornál a növekmény 31 ezer tonna volt). A cukorgyárak 387 termelőtől vásárolták fel a répát, amelyet összesen 32,3 ezer hektáron termesztettek. Az átlagos hektárhozam elérte a rekordnak számító 58,04 tonnát a korábbi 46,65 tonnával szemben. A hazai termelők és a cukorgyárak természetesen sokallják az EB által számunkra meghatározott csökkentést, de a helyzet nem tragikus. Állítólag létszámleépítés sem lesz a cukorgyárakban – legalábbis az idén még nem. Jó, hogy az EB idejében, március elején közzétette az adatokat, hiszen nyilvánvalóan kevesebb répára lesz szükség, s a termelőknek így maradt idejük az átállásra. (SITA, TASR, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?