Brüsszel. Dömpingellenes illeték kivetését javasolta pár napja a Európai Bizottság az EU-ba érkező kínai és vietnami cipőimportra, miután megállapította: ezek a termékek az uniós gazdaságot zavaró mennyiségben és áron kerülnek a tagországokba.
Nagyon szorítja az uniót a kínai cipő
Peter Mandelson, a bizottság kereskedelmi felelőse jelezte, elképzelései szerint áprilistól vezetnék be a vámot, öt hónapon át fokozatosan emelkedő mértékben. A végső érték 20 százalék lenne. A fokozatosságot az indokolja, hogy a kiskereskedők is fel tudjanak készülni az árak változására. Nem kerülne sor viszont mennyiségi korlátozásra. A javaslatot még az EU-tagállamok képviselőinek is jóvá kell hagyniuk, erre márciusban kerül sor. Ezzel párhuzamosan kétoldalú tárgyalásokat tervez a bizottság a kínai és vietnami illetékesekkel.
A vizsgálatok szerint az elmúlt évben Kínából 950 millió pár cipő került az uniós tagállamok piacára, ami az előző évhez képest több mint 300 százalékos növekedést jelent. Vietnamból hasonló mértékű emelkedés nyomán mintegy 120 millió pár cipő érkezett. Uniós megítélés szerint az európai cipőipart, az itteni munkahelyeket veszélyezteti az ázsiai cipők rendkívül alacsony ára, ami a hagyományosan alacsony bérek, munkavédelmi, környezetvédelmi és szociális kiadások mellett a jelentős állami támogatásnak is köszönhető. 2001 óta az európai cipőtermelés 30 százalékkal szűkült, a belföldi árak 30 százalékkal csökkentek. Az iparágban 40 ezer munkahely szűnt meg, igaz, nem csupán a dömpingáron értékesített termékek miatt, viszont azok elősegítették, meggyorsították a folyamatot.
Az EU már a múlt év közepe óta vizsgálódik a cipőkkel kapcsolatban. Januárban a tagországok szakértői úgy döntöttek: nem adható meg a piacgazdasági státus 13 kínai cipőgyártó vállalatnak, és ezzel az EU már lépést tett arra, hogy dömpingellenes-eljárást indíthasson a területére kerülő olcsó kínai bőr- és sportcipők ügyében. Mivel Kínában az árak egy része állami ellenőrzés alatt áll, az EU esetenként állapíthatja meg, hogy egy-egy termék kért ellenértékét piacgazdasági verseny alakítja-e vagy sem. Csak ha a dömping ténye megerősödik – mint az ebben az esetben történt Mandelson szerint -, róhat ki Brüsszel büntetővámot a szóban forgó termékekre. (MTI, euractiv.hu)
A mi fejünk nem fáj tőle
Pozsony. A szlovák cipőipar számára már nem okoz akkora gondot a kínai árudömping, mint pár évvel ezelőtt. Štefan Šula, a bőr-és cipőipari szövetség elnöke elmondta, a kilencvenes évek elején 44 millió pár cipőt gyártottunk, ez az ezredforduló körül 8,8 millióra csökkent. Piacaink megnyitása után több nagy múltú szlovák gyár tönkrement. A hanyatlást az olyan külföldi cégek érkezése állította meg, mint a Gabor, a Rieker vagy az Ecco. Jelenleg évi 15,5 millió pár lábbeli készül Szlovákiában, többnyire exportra. A külföldi cégek főleg az olcsóbb munkaerő miatt jöttek ide. (euroinfo.sk)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.