Meghalt Noriega, Panama önkényura

83 éves korában meghalt Ma-nuel Noriega egykori panamai diktátor, akinek uralmát az USA döntötte meg, majd 27 éven át ült börtönben.Panamaváros. Manuel Noriega 1982-től 1989-ig vezette a CIA ügynökeként a közép-amerikai Panamát.

83 éves korában meghalt Ma-nuel Noriega egykori panamai diktátor, akinek uralmát az USA döntötte meg, majd 27 éven át ült börtönben.

Panamaváros. Manuel Noriega 1982-től 1989-ig vezette a CIA ügynökeként a közép-amerikai Panamát. Közben gyakorlatilag drogbáró is volt, a hírhedt kolumbiai kartellfőnökkel, Pablo Escobarral működött együtt. Washington 1989-ben avatkozott be katonailag, hogy eltávolítsa Noriegát a hatalomból. 1992-ben ítélték el az USA-ban. Onnan Franciaországnak adták át, ahol pénzmosásért kellett ülnie, majd 2011-es hazatérése után Panamában korrupció és gyilkosság miatt ítélték el.

Uralmát a félelemre alapozta, beosztottai rettegtek tőle, politikai ellenfelei nyomtalanul tűntek el. Noriega jelentős engedményeket tett Washingtonnak, de miután egy elnökválasztás eredményét meghamisította, legnagyobb politikai ellenfelét meggyilkoltatta, az ellene szervezett tüntetéseket pedig szétverette, egyre kényelmetlenebbé vált az amerikai kormányzat számára. Főként azután, hogy kiderült, a CIA-hoz fűződő kapcsolatait kihasználva segítséget nyújt a drogkartellek pénzének tisztára mosásához, ráadásul a nyolcvanas évek végén már Kubához és a Szovjetunióhoz közeledett. Az államkasszából az évek folyamán legszerényebb becslések szerint is 50 millió dollárt zsebelt be. Fényűző életet folytatott, több luxusjachtot tartott, és számos, minden kényelemmel berendezett villája volt.

Noriega csillaga 1989-ben kezdett leáldozni. Az év májusában érvénytelenítette a választások eredményét, mert a jelek arra mutattak, hogy ellenlábasa győzött. Válaszul Washington 12 ezer főre növelte a csatornaövezetben állomásozó erőinek létszámát, egy miami bíróság pedig vádat emelt a tábornok ellen kábítószer-kereskedelemből származó pénzek tisztára mosása miatt. Noriega ezek után 1989. december 15-én hadiállapotot hirdetett ki országa és az USA között, két nappal később panamai katonák a csatornaövezetben lelőttek egy fegyvertelen amerikait. Az amerikai hatóságok azonnal lezárták a Panama-csatornát, George Bush elnök pedig december 20-án elrendelte a Panama elleni katonai intervenciót. A 27 ezer amerikai katonának nem jelentett komoly ellenfelet a mintegy 15 ezres panamai hadsereg, amelynek ellenállása 48 óra alatt összeomlott. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?