Brüsszel. Jelentősen javult tavaly az Európai Bíróság teljesítménye statisztikai szempontból. Ennek egyik legfőbb oka minden bizonnyal az, hogy 2004 májusában az új tagországokkal új bírák csatlakoztak az EU jogi intézményéhez.
Dicséretet kaptak az új bírák
A folyamatban lévő ügyek elmaradása tavaly az előző évihez képest megközelítőleg 12 százalékos csökkenést mutatott, és számottevően, 20,4 hónapra csökkent az eljárások időtartama is. A meghozott ítéletek száma jelentősen nőtt; a bíróság tavaly 574 ügyet zárt le, ami a 2004. december 31-én folyamatban lévő ügyek 68,3 százalékának felel meg. 2003-ban még 25,5 hónap, 2004-ben pedig 23,5 hónap volt az átlagos eljárási idő az EU luxembourgi székhelyű intézményénél. Az új tagállamok közül tavaly Magyarország volt a legaktívabb a bíróság megkeresésében.
Egyelőre két olyan esetről tudni, amelyben az Európai Bizottság fordult a bírósághoz kelet-európai tagországok elmarasztalását kérve. Észtországnak brüsszeli információk szerint egy uniós cukoripari rendelettel kapcsolatos jogsértésért kell felelnie, míg a másik panasz Szlovákia ellen érkezett: sajtóértesülések szerint a teherautó-sofőrök képesítésével kapcsolatos problémáról van szó.
A bíróság közleménye szerint a múlt évben elért előrelépés „egyszerre köszönhető a bíróság munkamódszerei hatékonysága érdekében elfogadott intézkedéseknek és az új bírák érkezésének. Ennek alapján várható, hogy ez a fejlődés az elkövetkező években is folytatódik.” Jelentősen javultak a bírósághoz címzett ügyek egy részének elbírálására hivatott Elsőfokú Bíróság mutatói is, főleg a befejezett ügyek száma. Az idei évtől az EU Közszolgálati Törvényszékének megalakítása is jelentősen befolyásolni fogja az Elsőfokú Bíróság előtti ügyek számát és összetételét, lehetővé téve az Elsőfokú Bíróság számára, hogy jobban összpontosítson bizonyos gazdasági jellegű jogvitákra.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.