Csalódottak a kurdok

Bagdad/New York. A világ vezető politikusai nagy megelégedéssel nyugtázták, hogy az ENSZ BT kedden éjszaka egyhangúlag hagyta jóvá az Irakról szóló új határozatot. Az iraki kurdok viszont csalódottak.

Valóságos hősként ünnepelték tegnap Róma Ciampino repülőterén az Irakban kedden kiszabadított három olasz túsztReuters-felvételAz új iraki kormány egyik kurd tagja a BT-határozat miatt kilátásba helyezte, hogy a kurd miniszterek tiltakozásuk jeléül lemondhatnak. Neszrín Musztafa Barvári arra reagált, hogy az amerikai és brit javaslatra elfogadott határozat nem szentesítette a márciusban kialkudott ideiglenes iraki alkotmányt, amely elismerte az arab ország három kurd többségű tartományának különlegesen széles körű autonómiáját. A kurd kisebbség fő politikai vezetői, Dzsalal Talabani, a Kurdisztáni Hazafias Szövetség (PUK) és Maszud Barzani, a Kurdisztáni Demokratikus Párt (KDP) feje kemény politikai harcot folytatott azért, hogy a többi iraki erő elismerje az ideiglenes alkotmányban a kurd autonómiát, és azért is, hogy a BT-határozat szentesítse az ideiglenes alkotmányt. A BT-szavazás előtt mind Talabani, mind Barzani azzal fenyegetőzött, hogy ha nem lesz benne a határozatban az ideiglenes alkotmány megerősítése, pártjaik kivonják a kurd minisztereket az iraki ideiglenes kormányból, a kurdok nem vesznek részt a jövő évi országos választásokon, és nem engedik be a központi kormány képviselőit a kurdok lakta területekre. Barvári kijelentette, hogy mélységesen csalódott az USA-ban. „Nem ezért harcoltunk, nem ezért hoztunk áldozatokat. Minden tavalyi harcunk értelmét vesztette” – mondta arra utalva, hogy a kurd szervezetek fegyveres osztagai az amerikai katonákkal vállvetve harcoltak tavaly Irak északi részén Szaddám hadserege ellen. A két fő kurd párt tegnap tanácskozásra gyűlt össze, hogy döntsön a BT-határozatra adandó kurd válaszról. Kofi Annan, az ENSZ főtitkára igyekezett megnyugtatni a kurd vezetőket. Újságírók előtt kijelentette New Yorkban, a világszervezet székhelyén: noha a határozat nem említi közvetlenül az iraki ideiglenes alkotmányt, annak szelleme mégis érvényesül a határozatban, hiszen az ENSZ-dokumentum utal arra, hogy Iraknak egységes, föderatív, demokratikus államnak kell lennie. Hasonlóképpen fogalmazott egy nyilatkozatában Hosjar Zebari iraki külügyminiszter is, aki egyébként maga is a kurd etnikumhoz tartozik.

ENSZ-diplomaták jelezték, hogy azért maradt ki az egyhangúlag elfogadott határozatból a kurdok által kívánt utalás az ideiglenes alkotmányra, mert Ali Huszeini asz-Szisztáni nagyajatolláh, az iraki síiták tekintélyes vezetője figyelmeztetett: egy ilyen utalásnak veszélyes következményei lehetnek. Az iraki lakosság 60 százalékát kitevő síiták többsége úgy véli, hogy az alkotmány túl nagy hatalmat biztosít a lakosság mindössze 15-20 százalékát alkotó kurdoknak, mivel vétójogot biztosít számukra a végleges alkotmányról tartandó népszavazáson. A nagyajatolláh azért is ellenzi az átmeneti alkotmányt, mert nem szerepel benne az a síiták által követelt kitétel, hogy Irakban csakis az iszlám lehet az egyetlen jogforrás.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?