Amerika az ellenőrzést nem adja át az ENSZ-nek

Washington/New York. A brit miniszterelnök közép-európai idő szerint tegnap hajnalban Camp Davidben az amerikai elnökkel tárgyalt. Tony Blair szeretné, ha az ENSZ szerepe nem korlátozódna a segélyakciókra a háború utáni Irakban.

Washington/New York. A brit miniszterelnök közép-európai idő szerint tegnap hajnalban Camp Davidben az amerikai elnökkel tárgyalt. Tony Blair szeretné, ha az ENSZ szerepe nem korlátozódna a segélyakciókra a háború utáni Irakban. Washington ezzel nem ért egyet, Colin Powell külügyminiszter megfogalmazása szerint az USA nem engedi át az ellenőrzést Irak felett az ENSZ-nek a bagdadi rezsim eltávolítása után. Powell szerint a koalícióé lesz a főszerep Irakban katonai és polgári téren egyaránt. „Nem azért vettük koalíciós partnereinkkel a vállunkra ezt a terhet, hogy ne tudjunk jelentős, meghatározó ellenőrzést gyakorolni Irak jövőjének alakulása felett. Nem fogunk mindent átadni a világszervezetnek, valakinek, akit az ENSZ kijelöl, hogy hirtelen az egész művelet irányítója legyen” – hangsúlyozta. Hozzátette azonban, hogy az ENSZ-nek szerepet kell adni a háború utáni Irakban, ha ez megkönynyíti más országok számára, hogy hozzájáruljanak az újjáépítés költségeihez. Úgy vélte, hogy az ENSZ jelenléte kívánatos lenne egy iraki koordinátor személyében.

Powell arra is célzott, Oroszország eljátszhatja esélyét arra, hogy beleszóljon Irak jövőjének az alakulásába. Komoly nehézséget okozhat az orosz-amerikai kapcsolatokban, ha Moszkva nem akadályozza meg, hogy orosz magáncégek katonai felszerelést adjanak el Iraknak. Közölte, hogy Moszkvának újabb információkat szolgáltattak a harckocsi-elhárító rakéták, éjszakai látókészülékek és elektronikus zavaró berendezések kifogásolt eladásáról. A kérdésre, mi történik, ha az orosz kormány az új információk birtokában sem tesz semmit, kijelentette: „Ez gondot okozna kapcsolatainkban és ők értik ezt.”

New Yorkban tegnap is folytatódott a Biztonsági Tanács nyilvános Irak-vitája. Az első napon felszólalók rámutattak: az USA által indított háborút a tanács nem engedélyezte, és az humanitárius katasztrófával fenyeget. A német, az amerikai és a francia ENSZ-képviselő is reményét fejezte ki, hogy a BT még ezen a héten elfogadja azt a határozatot, amely lehetővé tenné a kőolajat élelmiszerért program 45 napos meghosszabbítását. Kérdés, hogy az Irakot megszálló hatalmak lehetnek-e szerződéses felek a programban, vagy ezt a szerepet csak egy törvényes bagdadi kormány tölthetné be. (m, n, o)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?