TRIANON UTÁN

A trianoni döntés Magyarországot sújtotta a legkeményebben, hiszen elveszítette területének 67 %-át, lakosságának 58 %-át. A magyar anyanyelvű lakosság 40 %-a került az utódállamok fennhatósága alá. Az 1921. július 26-án hatályba lépett békeszerződésben 8 cikk foglalkozik az állampolgársággal. Az 56.

A trianoni döntés Magyarországot sújtotta a legkeményebben, hiszen elveszítette területének 67 %-át, lakosságának 58 %-át. A magyar anyanyelvű lakosság 40 %-a került az utódállamok fennhatósága alá. Az 1921. július 26-án hatályba lépett békeszerződésben 8 cikk foglalkozik az állampolgársággal. Az 56. cikk kimondja: „Magyarország magyar állampolgárnak ismeri el jogérvényesen és mindennemű alakiság nélkül mindazokat a személyeket, akiknek a jelen szerződés életbe lépésének idejében magyar területen van az illetőségük és nem állampolgárai más államnak.” Az elcsatolt területek lakosságának állampolgárságáról a 61. cikk rendelkezik: „Mindazok a személyek, akiknek illetősége oly területen van, amely azelőtt a volt Osztrák–Magyar Monarchia területeihez tartozott, a magyar állampolgárság kizárásával jogérvényesen annak az államnak az állampolgárságát szerzik meg, amely az említett területen az állami főhatalmat gyakorolja.”

A szerződésben Csehszlovákiát és a Szerb–Horvát–Szlovén Államot arra kötelezték, hogy azokat ismerje el állampolgárának, akik már 1910. január 1. előtt a területükön bírtak illetőséggel. Aki a jelzett időpont után szerzett ott illetőséget, kérvényeznie kellett az utódállam állampolgárságát. Ha ezt elmulasztotta, vagy az engedélyt nem kapta meg, a korábbi illetősége helyén főhatalmat szerzett állam állampolgára lett. A békeszerződés 63. és 64. cikke biztosított opciós jogot, kétféle alapon. Az egyik jogcím a korábbi illetőség volt: egy éven belül optálhatott az átcsatolt területen illetőséget szerzett személy az előző illetőségi helye szerinti állam állampolgársága javára. A másik, szélesebb réteget érintő lehetőség azok számára nyílt, akik az utódállam lakosságának többségétől fajra vagy nyelvre különböztek. Ők a békeszerződés hatályba lépésétől számított fél éven belül optálhattak annak az államnak az állampolgársága javára, amelyben a lakosság többsége ugyanazt a nyelvet beszéli, és ugyanahhoz a fajhoz tartozik, mint ők. Az opciójogot gyakorlók egy éven belül kötelesek voltak abba az államba átköltözni, amelynek az állampolgárságát választották. (k)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?