A MÁSODIK VILÁGHÁBORÚ UTÁN

A bécsi döntőbírósági határozatokat az 1945-ös fegyverszüneti egyezmény hatálytalanította. A háború alatti népmozgások következtében 1945-ben tömegek rekedtek olyan országokban, amelyeknek nem voltak az állampolgárai.

A bécsi döntőbírósági határozatokat az 1945-ös fegyverszüneti egyezmény hatálytalanította. A háború alatti népmozgások következtében 1945-ben tömegek rekedtek olyan országokban, amelyeknek nem voltak az állampolgárai. Magyarországon az ideiglenes nemzeti kormány már 1945-ben kénytelen volt rendeletet kibocsátani, amely szerint azok, akik a fegyverszüneti egyezmény következtében vesztették el magyar állampolgárságukat, de az állandó lakóhelyük az országban van, a magyar állampolgárokkal tartoztak egy kategóriába. Az 1948-as LX. (2. állampolgársági) törvény az 1945. évi átmeneti rendelkezést törvényi szintre emelte. A bécsi döntésekkel érintett személyeken kívül lehetőséget adott arra is, hogy magyar állampolgárnak ismerjék el azokat, akik az országban bejelentett lakóhellyel rendelkeztek, és Magyarország Trianon előtti határain belül születtek, ha más állampolgárságuk nem volt. Akik „harmadik” országba kerültek, hontalanná váltak, amíg új állampolgárságot nem szereztek. Az 1948. évi LX. törvénycikk lényegében hatálytalanította az 1879-es állampolgársági törvényt. E szerint már csak azt lehetett visszahonosítani, aki elveszítette magyar állampolgárságát. Ettől kezdve a magyar állampolgárság nem a felmenők által a történelmi Magyarország területén való honosság révén egykor megszerzett magyar állampolgárságból eredeztethető, hanem az 1920-tól, illetve az 1947-től érvényes államhatárok által megszabott terület szerinti illetékességből. Vagyis a határokon túl élő magyarok ekkor lettek kizárva a nemzetből. A kettős állampolgárságot a kommunista országok nem ismerték el, és szerződéseket kötöttek a kettős állampolgárság kiküszöbölésére. Magyarország ezeket a szerződéseket 1993-ban egyoldalúan felmondta. Ettől kezdve a határon túlról érkezőket anélkül is honosíthatják, hogy igazolást kérnének az illető ország állampolgári kötelékéből való elbocsátásról. (k)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?