Szlovákia nem tejhatalom

Ma van a tej világnapja. A szlovákiai tejfeldolgozók e héten rendezvények sokaságával próbálják felhívni a lakosság figyelmét a tej- és tejtermékfogyasztás fontosságára. A tejre – az egészségmegóváson túl – az agrárium stabilizálása szempontjából is fontos szerep hárul.

Szlovákia lakossága aggasztóan kevés tejet és tejterméket fogyaszt. Ez megmutatkozik egyebek között a csontritkulás mind gyakoribb előfordulásában is. Táplálkozási szakértők szerint az egészséges fejlődés szempontjából évente legalább 220 kg tejterméket kellene fogyasztanunk, ehelyett nálunk az egy főre eső tényleges fogyasztás évek óta mindössze 160-170 kilogramm körül van. Szemben egyes nyugat-európai országokkal, ahol a tejtermékfogyasztás meghaladja az évi 270-300 kilót.

A lakosság étkezési szokásait tekintve Szlovákia 1960-ig „mintaországnak” számított, az egy főre eső tej- és tejtermékfogyasztás pedig egészen 1989-ig 253,2 kilót tett ki. A rendszerváltás után jelentős változások mentek végbe a mezőgazdaságban és a magában a tejágazatban, pozitív és negatív értelemben egyaránt. Az egyik oldalon a tejtermelés és -fogyasztás 40 százalékkal visszaesett, a fogyasztói árak szinte az egyik napról a másikra a csillagos égbe szöktek, értékesítési gondok keletkeztek, ami végső soron a szarvasmarha-állomány rohamos, már-már vészes csökkentését igézte elő. A másik oldalon jelentős váltás állt be a tejtermékek minőségében: „tisztább” lett a gyártási technológia, előtérbe került a minőségellenőrzés, szélesedett a termékskála, s végre a csomagolás is vonzóbb lett. A hazai tejtermékek immár külföldön is eladhatók, sőt kelendő portékának számítanak. Bizonyítják ezt a hazai és világversenyeken elért díjak is, de kevesen tudják, hogy szlovák edámit exportálunk a sajtok hazájának tartott Svájcba. A legfőbb exportcikknek a tejpor, a vaj és egyes sajttípusok számítanak. A tejtermelés egyébkén az agrár-élelmiszeripar azon kevés ágazata közé tartozik, amely minden évben pozitív külkereskedelmi mérleget ér el, 2000-ben csaknem 905 millió, 2001-ben 1,4 milliárd koronás többletet produkálva, ami 56 százalékos évközi növekedésnek számít.

A tejtermelés nagyon fontos szerepet tölt be a mezőgazdasági alaptermelés stabilizációja szempontjából is. A tejfeldolgozó vállalatok az elmúlt 8-10 év alatt több milliárd koronás beruházásokkal, kedvezményes hitelek intézésével, előlegek fizetésével támogatták beszállítóikat, ebből a pénzből főleg korszerű fejőgépeket, hűtő- és tárolóberendezéseket, jól tejelő tehénfajtákat vásároltak. A kép teljességéhez hozzátartozik, hogy mára kiéleződött, időnként tisztességtelen elemekkel bővült a tejfeldolgozók beszállítókért folytatott harca. Tény marad viszont, hogy a felvásárlók többsége időben, 30 napon belül fizet a felvásárolt tejért – tavaly a hazai tejfeldolgozók több mint 8 milliárd koronát fizettek ki az őstermelőknek. Miközben a fejőstehenek állománya 2001-ben tovább csökkent (2,76 százalékkal), a felvásárolt tejmennyiség 6 százalékot ugorva 952 millió litert ér el. Előzetes számítások szerint idén 9,70 koronás felvásárlási árral számolva a feldolgozók 10 milliárd koronát fizetnek ki beszállítóiknak, miközben a felvásárolt tejmennyiség valószínűleg meghaladja az 1 milliárd litert. Derűlátó vélemények szerint a 2005-re elérhetnénk a 1,2 milliárd literes felvásárlási mennyiséget. A probléma ezzel csak annyi, hogy az Európai Unió – a korábbi évek tényleges szlovákiai termelési adataiból kiindulva – lényegesen kisebb kvóta magadását javasolja.

A tejjel kapcsolatban feltétlenül meg kell említeni, hogy az oktatásügyi és az agrártárca két éve próbálkozik az iskolatej-program újbóli bevezetésével, meghonosításával. Sajnos az akció – egyrészt a gyártók, másrészt az iskolák hibájából – sok helyen el sem indul. Annak ellenére, hogy mindkét tárca anyagilag is támogatja azt – az oktatásügyi tárca 500 millió koronát különített el erre a célra, a földművelésügyi minisztérium pedig literenként 8 koronás támogatással járul hozzá az előállítási költségeket. Másrészt sok gyermek az energiaitalokat és a különféle édességeket részesíti előnyben a tejjel, kakaóval vagy ízesített joghurtokkal szemben. Egyes hazai közvélemény-kutatások szerint aránylag magas azoknak a szlovákiai családoknak az aránya, akik csak elvétve vásárolnak és fogyasztanak tejet.

- Homogénezés – fizikai művelet, amely során a tej zsírcseppjeit elaprózzák 0,1-0,05 mikron nagyságúra. A homogénezett tej emészthetősége jobb a hagyományosénál, és jól viseli a mélyhűtést is.

- Pasztőrözés – hőkezelés, melynek során a tejben esetlegesen előforduló kórokozók elpusztulnak, így a pasztőrözött tej forralás nélkül is ihatóvá válik, egyúttal eltarthatósága nő. (NSZ-M)

Tejtörténelem

1834 – Jacob Perkins tejkereskedő az USA-ban üzembe állította az első hűtőgépet;

1856 – feltalálták a sűrített tejet;

1890 – elvégezték az első teszteket a tej zsírtartalmának megállapítására;

1919 – a homogenizált tej premierje;

1932 – kidolgozták a tej D-vitaminnal való dúsításának módját;

1948 – megjelennek a tartós tejek;

1957 – az orvosok és táplálkozás-szakértők a svájci Interlakenben megtartott világkonferencián meghirdették a Tej világnapját. A világnap minden évben május harmadik keddjére esik;

1964 – világszerte műanyag flakonban árusítják a tejet;

1988 – a csökkentett zsírtartalmú tej eladása megelőzte az USA-ban teljes tejeladásokat. (NSZ-M, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?