Egy héten belül Michal Šimečka leváltásáról szavazhatnak a parlamentben – de akárhogy is végződik a voksolás, biztosnak tűnik, hogy végképp elmérgesedett, gyakran sértegetésbe fordul a konfliktus a legerősebb ellenzéki és a legnagyobb kormánypárt vezetője között.
Eldurvult a Fico-Šimečka konfliktus
Robert Fico miniszterelnök először két hete jelezte, hogy szorgalmazni fogja a Progresszív Szlovákia (PS) vezetőjének leváltását a parlament alelnöki posztjáról. A kormányfő akkor a kulturális tárca állításaival összhangban a Milan Šimečka Alapítvány három évre megkötött támogatási szerződéseivel indokolta, miért kell távoznia az alelnöki székből a legnépszerűbb ellenzéki párt vezetőjének. A névegyezés nem véletlen, az alapítvány Šimečka nagyapjának nevét viseli és rendszeresen pályázik állami források merítésére. Megjegyzendő, a PS a felmérések szerint huzamosabb ideje a Smerhez mérhető népszerűséggel rendelkezik, a két párt egymás természetes politikai ellenfele.
Napokkal később kiderült, hogy Fico kijelentései többek puszta fenyegetésnél, mivel a kormányfő a Smer és az SNS-frakció jóváhagyását is megszerezte egy rendkívüli ülés kiírásához. Amennyiben a mai napon az ígéreteknek megfelelően leadják a szükséges aláírásokat, a téma kapcsán egy héten belül össze kell hívni egy rendkívüli ülést. Ahhoz viszont, hogy Šimečkát valóban le is váltsák a tisztségéből, a Hlas-frakció többségének támogatására is szükség lenne, de hasonló garanciák egyelőre nem hangzottak el Matúš Šutaj Eštok pártelnök és belügyminiszter részéről – aki egyébként a napokban Ficóval összhangban kemény szavakkal bírálta a PS elnökét. Šutaj Eštok a napokban kijelentette, hogy tudomása szerint Šimečka sorsáról már rég döntöttek a pártban és Ivan Korčok volt ellenzéki elnökjelölt válthatja fel a liberálisok élén.
Apák, fiúk, rokonok
A Šimečka-ügy kapcsán az elmúlt hetekben több fejlemény is történt – jellemzően mind a kormánykoalíció, mind az ellenzék politikusai több furcsa állami hozzájárulásra világítottak rá, melyek Michal Šimečka vagy Robert Fico hozzátartozóit érintik, akik a múltban állami forrásokhoz jutottak. Hogy pontosan mennyire visszás támogatásokról van szó, az a legtöbbször homályban marad. Belekeveredett a botrányba a liberális politikus élettársa, Soňa Ferienčíková, aki táncosnőként és koreográfusként többek között államilag is támogatott programokban szerepelt résztvevőként vagy szervezőként. Felrótták a politikusnak az apja, Martin M. Šimečka közéleti szerepvállalását újságíróként, aki ebben a minőségében a DenníkN napilap egyik társtulajdonosa is – apró, az egy százalékot sem elérő tulajdonrésszel. Šutaj Eštok a PS elnökének lemondását követelő videójában már arról beszélt, hogy a Šimečka-család négy év alatt többszörösen is törvényt sértett és egymillió euróhoz jutott, így a politikusnak a „további információk nyilvánosságra hozatalának megakadályozása érdekében” le kellene mondania.
Az ellenzék a cáfolat mellett válaszul hasonló ügyeket húzott elő a múltból. Šimečka szerint Fico unokatestvére 2009-ben milliós állami megrendeléseket kapott, két évvel korábban pedig a felesége jutott hozzá egy 275 ezer eurós jogi megbízáshoz. A KDH képviselője Martina Holečková ezzel párhuzamosan arra mutatott rá, hogy egy cég, melynek ügyintézője Fico fia, az elmúlt hónapokban is tízezer eurós nagyságrendű állami forrásokból gazdálkodott.
Ideges hangulat
Az ellenzéki pártok az első vádak után kilátásba helyezték, hogy Šimečka esetleges leváltása esetén távoznak a parlamenti bizottságokból. Egyelőre nem látni, hogy valóban tartják-e magukat az ígéretekhez, de bizonytalan, hogy leváltják-e a koalíciós képviselők a PS-házelnököt. Több Hlas-képviselő is bizonytalanságát fejezte ki a szavazás kapcsán. Samuel Migaľ például a Hospodárske noviny gazdasági napilapnak úgy nyilatkozott, az ellenzéknek jogában áll a saját maga által megválasztott képviselőt jelölni az alelnöki székbe – aki lehet akár Šimečka is. Fico szeretné elérni, hogy a szavazás titkos legyen – ami elvileg megnyitja a teret ahhoz is, hogy a Hlas képviselői csendben elbuktassák a kezdeményezést. Egy elbukott kezdeményezés esetén is érvényes marad ugyanakkor, hogy Fico rendszeresen fel fogja hozni Šimečka családi kötődéseit.
A botrány kirobbanása óta érezhetően nőtt a személyeskedő megjegyzések száma mindkét oldalról – pedig a PS vezetője jellemzően korábban inkább kerülte a sarkos megnyilvánulásokat. Mikor Šimečka élettársa, Soňa Ferienčíková került a támadások középpontjába, Andrej Danko (SNS) a köztévé egyik vitaműsorában hirtelen felindulásból rúdtáncosnak nevezte a táncművészt – amitől Šimečka nyíltan elhatárolódott és bocsánatkérésre szólította fel. A PS elnöke még augusztusban polgári jogi pert helyezett kilátásba Fico ellen is. S míg korábban „csak” bosszúvágyónak vagy hataloméhesnek nevezte a miniszterelnököt, a facebookos kommunikációjában az utóbbi napokban egyre élesebb és köznyelvibb kifejezéseket használ. Šimečka egy két napja írt bejegyzésében például olyan gyengének nevezte a politikust, mint a négyszer átfőzött tea.
Maga Fico sem adós a válaszokkal. „1992 óta a politikában találkoztam úriemberekkel és gazemberekkel is, de mindannyiuknak voltak elvei. Michal Šimečkának nincs politikai elve, se nem gazember, se nem úriember” – jelentette ki a miniszterelnök a PS-vezér kijelentéseinek margójára és kifejtette, mindenképp szorgalmazza a politikus eltávolítását a házelnöki tisztségből.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.