Tej és kalcium

Az emberi test súlyának másfél, két százalékát a kalcium teszi ki, s ennek 99 százaléka a csontokban és a fogakban helyezkedik el, 1 százaléka pedig bekapcsolódik számos anyagcsere-folyamatba. A csontrendszer kialakulásában a kalciumnak döntő szerepe van, de nem az egyetlen tényező.

Az emberi test súlyának másfél, két százalékát a kalcium teszi ki, s ennek 99 százaléka a csontokban és a fogakban helyezkedik el, 1 százaléka pedig bekapcsolódik számos anyagcsere-folyamatba. A csontrendszer kialakulásában a kalciumnak döntő szerepe van, de nem az egyetlen tényező. Fehérjék, D-, C – K-vitamin, retinol, foszfát, fluorid, réz, mangán, cink, nátrium, kadmium stb. is részt vesznek a csontképzésben.

Kiegyensúlyozott táplálkozás esetén a kalciumszükséglet 75 százalékát a tej és a tejtermékek fogyasztásával fedezzük. A zöldségfélék (brokkoli, káposzta, spenót, cékla, bab, rebarbara), olajos magvak (mák, mandula, dió) és a halak (szardínia, lazac, busa) kalciumtartalma is magas. A kalcium felszívódását a táplálékból a nagy rost-, oxalát- és fitattartalom növeli. Rendszeres napi fél liter tej fogyasztása nélkül a kalciumbevitel nem kielégítő.

A bevitt kalcium 30 százaléka szívódik fel, gyerekekben, a terhesség és a szoptatás alatt a felszívódás nő. Fiatal szervezetben e folyamatot a szükséglet is befolyásolja, idős korra mértéke csökken. Fiatal korban a kalcium csontrendszerbe történő beépülése is nagyobb, a gyors növekedés idején tovább fokozódik. Serdülőkorban egy év alatt 8-10 cm-t is nőhet a gyerek. A testmagasság minden centijére 20 gramm kalciumbeépülést lehet számítani – a maximális csonttömeg 25-30 éves kor körül alakul ki. Nagysága meghatározza a később jelentkező oszteoporózis mértékét. A csúcscsonttömeg 5 százalékos növekedése 25-30 százalékkal csökkenti az idős kori csonttörés veszélyét. Harmincéves kor alatt a csontszövetben az építési folyamatok túlsúlya miatt pozitív kalciumegyensúly áll fenn. Ezt követően egy viszonylag rövid periódusban a beépülési és lebontási folyamatok azonos mértékűek, 40-45 éves kor felett a lebontási folyamatok kerülnek túlsúlyba, s ez évi 0,3-0,5 százalékos csonttömeg-veszteséget okoz mindkét nemnél. Nőkben menopauza idején a veszteség elérheti az évenkénti 2-5 százalékot. Az van előnyös helyzetben, akinek a szervezetében fiatal korban nagy csúcscsonttömeg alakult ki. Az oszteoporózis lassú folyamat, csak későn okoz tüneteket. Előfordulása az életkor meghoszszabbodásával nő. Három legjellemzőbb töréstípusa (combnyak-, csigolya- és csuklótáji törés) együttes előfordulása a 65 évnél idősebbek között 35-40 százalék között mozog, 40 év fölött a radius törések száma ötévente megkétszereződik, ötvenéves kor fölött pedig a csípőtörések száma duplázódik meg ötévente. Mivel az elvesztett csontot pótolni nem lehet, a leghatékonyabb eszköz a megelőzés. A szerző gasztroenterológus

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?