Nem hagyott el a kísérletező kedv

Múlt héttől új elnöke van a frekvenciatanácsnak. Agócs Valéria, a Pátria Rádió volt munkatársa az elektronikus médiát jól ismeri, és harminckét éves újságírói pályafutása után az elnöki funkciót új kihívásnak tartja. A tanács munkájában a korábbitól eltérő szemléletet szeretne érvényesíteni.

Szeretnék szolidáris maradni a rádiósokkal és a tévésekkel, és inkább előzetes jó tanácsokkal igyekszem majd ellátni őket Somogyi Tibor felvétele A frekvenciatanács elnökeként milyen tervei, ambíciói vannak?

Mindenképpen a műsorszórásról és a továbbközvetítésről szóló jogszabály szellemében kell végeznem a munkámat. Amit a törvény nem tilt, azt engedélyezi, és szeretnék emberi módon viszonyulni az újságíró kollégákhoz. A tanács hatáskörébe a televíziók és rádiók felügyelete tartozik, és éppen rádiós tapasztalatom mondatja velem: sokszor csak azért kapnak bírságot főleg a kisebb kereskedelmi rádiók – de a nagy televíziók is –, mert műsorvezető szerkesztőiket nem oktatatták ki kellőképpen feladataikról. Terveim között ezért szerepel, hogy a Szlovák Televízióval és Rádióval fél éven belül szervezünk egy közös tanácskozást, és remélem, a három médiatanács együttműködése pozitív eredményeket hoz. Ami a kereskedelmi adókat illeti, szeretném elérni, hogy bár csak ajánlás szintjén, de minden egyes szankció vagy figyelmeztetés megfogalmazásakor zárjuk a levelet azzal: javasoljuk moderátori, azaz egyfajta műsorvezetői-szerkesztői vizsgák bevezetését. Ezek keretében azt is lehetne mérni, hogy a vizsgázó mennyire van tisztában vele, melyik interjút kell nagyon precízen be-, a végén pedig lejelenteni, illetve, hogy a reklámelemeket tartalmazó beszélgetésekkel hogyan kell bánni.

E téren hiányosságok vannak?

Igen. Gyakran ilyesmiért kapnak figyelmeztetést, és ha ismételten követik el ugyanazt a hibát, pénzbírság is kiszabható. Pedig csak arról van szó, hogy elfelejtik figyelmeztetni az ügyeletes műsorvezetőt, hogy a reklámelemeket tartalmazó beszélgetés előtt és után ezt pontosan jelenteni kell. Ezen kívül gondok vannak az önreklámozás, a műsorismertetés terén is – ezt is be kell jelenteni. A legjobb ehhez valamilyen állandó zenei szignált használni, mely nyilvánvalóan elkülöníti a reklámot, melyről egyébként külön törvény is rendelkezik. Ha mindezt a műsorvezetők is tudnák, saját munkájukat könnyítenék, és a tulajdonosok előre kivédhetnek számos kínos helyzetet.

Kinél, hol vizsgáznának a szerkesztők?Ezt mindenki oldja meg a saját lehetőségei szerint! Felkérhetnek szakembereket, az ismereteket elég akár kétévente frissíteni. Megbízhatnak valakit az újságírói tanszékről, egy jogászt, sőt gyakorlott rádióst, televízióst is. Elég 3-4 tagú bizottságot létrehozni. Ezzel akár bizonyos iparengedélyt is szerezhetnének maguknak a műsorvezetők, és ha valaki átpártol egy másik adóhoz, felmutathatja a vizsgát, mely biztosíték lehet az új munkaadó számára.

Gondolja, hogy az adók megszívlelik a frekvenciatanács ajánlását, és bevezetik a vizsgákat?

Mivel a törvény nem írja elő, mi valóban csak ajánlást fogalmazhatunk meg. Az egyes adókon múlik majd, mennyire veszik komolyan. Főleg azoknak lenne érdemes ezt megfontolni, akik gyakran követnek el ilyen látszólag apró hibát, viszont az ellenőrzéseknél ebből sok kellemetlenségük adódhat. Nem nagy feladat saját érdekükben ily módon is egyszerűsíteni a helyzetüket és kioktatni embereiket.

Rádiós múltja és szemlélete mennyire befolyásolja majd döntéseit?

Szeretnék emberséges lenni. A törvény nagyon szigorú, de a jóindulat és a hibák megelőzése a krédóm. Vagyis szeretnék szolidáris maradni a rádiósokkal és a tévésekkel, és inkább előzetes jó tanácsokkal igyekszem majd ellátni őket, mintsem utólag bírságokat kiszabni.

Politikailag független maradhat?

Sohasem voltam tagja semmilyen pártnak. Természetesen a politikai függetlenséget magam is sokszor megkérdőjelezem, hiszen az ember választójoga révén szavaz. Tehát valahova mégiscsak tartozik. A politikai függetlenséget abban látom, hogy meg kell hallgatni mindenki véleményét és tanácsát, viszont ebből bölcsen le kell szűrni az elfogadható dolgokat és azt, ami esetleg valamilyen befolyást tükröz. Természetesen érződtek különféle nyomások, még mielőtt az elnöki posztra megválasztottak. Örülök, hogy sok oldalról próbáltak nyomást gyakorolni, mert így jól felvértezve fogadhattam el ezt az új posztot.

Értsem ezt úgy, hogy az összes komolyabb pártból megkeresték?

Ez túlzás, de megkerestek.

Kik?

Nem egy pártból.

A Magyar Koalíció Pártja jelölte e funkcióba...

Igen, de az MKP nem próbált nyomást gyakorolni, és szerintem a jövőben sem fog, hiszen e párt jelölt.

Harminckét év után nem fog hiányozni a rádiózás? Múlt év decemberében ugyan nyugdíjba készült, de gondolom, ha nem választották volna a tanács élére, azért csak vissza-visszajárt volna a Pátria Rádióba.

A rádiózás és az elnöki funkció belső etikám és a törvény szerint is összeférhetetlen. Ez viszont nem zárja ki, hogy továbbra is találkozzam a kollégákkal. Az, hogy a kedves hallgatók nem hallják ezentúl a hangomat, talán sok mindenkinek megkönynyebbülés lesz, hiszen megkopott már a hangom. A munka természetesen hiányozni fog, de 57 éves leszek lassan, és pihenni szeretnék. Ezért készültem nyugdíjba.

Tanácselnökként nem igazán fog pihenni.

Viszont alaposan és rövid idő alatt meg kell ismerkednem egy új munkaterülettel, és ez valóban kihívás számomra. Mindig azt mondtam, hogy akkor fogok megöregedni, ha elmúlik a kísérletező kedvem. Ez egy új kísérlet, és én boldogan állok elébe. Nagyon remélem, a tanács döntései mindig objektívek lesznek.

A parlament sem fog hiányozni?

Mindenkinek van egy titkos szerelme, enyém a parlament, a parlamenti tudósítói munka. Bár már tanácselnök voltam, felmentem körülnézni, mi zajlik a Házban. A politikai történések a frekvenciatanács szempontjából is fontosak, és a parlament médiabizottságának is időről időre be kell majd számolni a tanács munkájáról.

Magyarként és nőként került a frekvenciatanács élére. Hogyan fogadták munkatársai?

A tanácstagok között erről nem volt szó. Nagyon érdekes volt viszont, ahogy megnyíltak előttem, és kiderült, ki mindenki tud a tanácsban magyarul. Másrészt én mindig is hangoztattam: Szlovákiában élünk, és nagyon fontos a szlovák nyelv elsajátítása, ugyanakkor végtelenül fontos az anyanyelvi oktatás. Minden iskolámat magyarul végeztem, de nagyon jól beszélek szlovákul, és ha ez nem lenne így, nem lett volna bátorságom elfogadni a jelölést. Magyarként ennek az országnak vagyok az adófizető polgára, és a magyaroknak is ott a helyük mindenütt. Egyébként ez esetben nem magyarságom a meghatározó tényező – mert az velem született jellemzőm –, hanem szakmai tapasztalataim a mérvadók, és a munkámat emberként kell végeznem. Egyébként a megválasztásom utáni sok-sok gratuláció 90 százalékát magyaroktól kaptam.

Papp Sándor, a Pátria Rádió főszerkesztője nem is olyan régen, amikor arról kérdeztük, mit szólna egy szlovákiai magyar kereskedelmi rádióhoz, azt mondta: nem is bánná, ha létezne ilyen adó. A Pátria egykori alkalmazottjaként hogyan döntene, ha valaki egy magyar rádió létrehozását fontolgatná, és erre frekvenciát kérne a frekvenciatanácstól?

Ha bárki ilyen kezdeményezéssel áll elő, mindenképpen teljesítenie kell a törvény által szabott feltételeket. A konkurenciáról nem véletlenül mondják, hogy egészséges dolog. A Pátriát nem szeretném kínos helyzetbe hozni, de mindenkinek joga van próbára tenni az erejét és tudását, sőt kockáztatni a pénzét is, mert ehhez sok pénz kell. Boldog leszek, ha lesz ilyen kezdeményezés. Ha egy magyar magánadó létesülne, az nem igazán lenne konkurencia, inkább egymást kiegészítené a kettő, hiszen a közszolgálati szerepet továbbra is a Szlovák Rádió magyar adásának kell betöltenie mindenestül, amivel a közszolgálatiság jár.

Elégedettek lehetünk a Pátriával?

Ez egyéni vélemény kérdése. A közszolgálatisághoz hozzátartozik a híradás és a publicisztika objektivitása és kiegyensúlyozottsága. A közszolgálati rádió feladata rétegműsorokat is közvetíteni, és ezeknek alacsony a hallgatottságuk, de a rádióról szóló törvény a magyar adást is kötelezi, hogy közvetítsen nyugdíjasoknak, komolyzene-kedvelőknek szóló, vagy ifjúsági műsorokat. Egy kereskedelmi adó biztosan nem tudná e rétegműsorokat biztosítani.

Vagyis?

Egymást kiegészítve és az egészséges versengés elveit érvényesítve a közszolgálati és egy kereskedelmi szlovákiai magyar adó jól meglenne egymás mellett. Az igazat megvallva nem tudom elképzelni, hogy egy olyan nagy szerkesztőség bárhol is összejöhet a közeljövőben, mint amilyen a Szlovák Rádióban a magyar szerkesztőség.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?