Lipšic szűkítené a képviselők immunitását

Pozsony. Amikor egy képviselő autóbalesetet okoz, közlekedési kihágást vét, megüt egy újságírót, a polgárok úgy érzik, a törvény előtt az egyenlőknél vannak egyenlőbbek is, a honatyák kivételezett kasztba tartoznak. Az igazságügyi miniszter most azt javasolja: a politikusokat is ugyanúgy vonják felelős-ségre, mint bárki mást.

A képviselői immunitás szűkítéséről szóló javaslat hónapokkal ezelőtt elkészült. Ján Hrubala, a kormányhivatal korrupcióellenes harccal foglalkozó részlegének vezetője februárban lapunknak azt mondta, a tárcaközi véleményezés lezárult, az alkotmánymódosító tervezet régóta az asztalán hevert. Az igazságügyi miniszter azért tartotta vissza az anyagot, mert nem volt esély elfogadására. A törvényhozásban ugyanis képviselői indítványként már többször előterjesztették a mentelmi jog szűkítését, ám sose akadt 90 képviselő, aki megszavazta volna. Ellenben év elején jelentős többséggel – 115 igennel – bővítették a képviselők saját immunitásukat. Korábban ha egy honatya rágalmazott valakit, például a roma vagy magyar kisebbséget sértegette, kijelentéseivel fajgyűlöletet szított, polgári peres eljárás keretében a sértett erkölcsi kártérítést követelhetett.

Ján Drgonec, az alkotmányjogi bizottság ANO-s tagja javaslatára március 4-én ez a lehetőség megszűnt, és a honatyákat kijelentéseik miatt már egyáltalán nem lehet felelősségre vonni. Daniel Lipšic igazságügyi miniszter ezt felháborítónak tartja, hiszen a koalíció nem az immunitás bővítését, hanem szűkítését ígérte. Most végre előterjesztette saját tervezetét, a kormány jövő szerdán vitatja meg. Ha lesz rá politikai akarat, ahhoz sem kell majd a mentelmi bizottság és a parlament beleegyezését kérni, hogy gyilkosság vagy más bűncselekmény elkövetése miatt – például ha a HZDS-es Gabriel Karlinhoz hasonlóan korrupción kapják – bárkit felelősségre lehessen vonni. Az alkotmánymódosítás elfo-gadása után kollégái hozzájárulása nélkül is mindegyikük ellen eljárást lehetne kezdeményezni, és bíróság elé lehetne állítani. A mentelmi jog lényegében csak a parlamentben elhangzott kijelentésekre és kimondottan a képviselői tevékenységre vonatkozna. Az előzetes letartóztatáshoz azonban továbbra is kellene a parlamenti beleegyezés, és ha ezt nem hagynák jóvá a honatyák, a gyanúsított szabadlábon védekezne, ám az eljárás ettől függetlenül folytatódna. Hrubala és Lipšic ezenkívül javasolja, hogy a számvevőszék ellenőrizhesse az önkormányzatok gazdálkodását is, korábban erre sem volt politikai akarat; Michal Sýkora, a Szlovákiai Városok és Falvak Társulásának elnöke most is hangosan tiltakozott e szándék ellen. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?