Fontosnak tartják a munkánkat

A Magyar Koalíció Pártja (MKP) és a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) is részt vett a Nemzetközi Demokrata Unió (IDU) washingtoni konferenciáján. Bugár Béla pártelnöknek ott nyílt alkalma találkozni George Bushsal, az Egyesült Államok elnökével és Dick Cheney amerikai alelnökkel.

„Anélkül, hogy valaki erre felkészítette volna, Bush elnöknek azonnal beugrott, hogy nemrég találkozott a szlovák államfővel.” Somogyi Tibor felvétele Az IDU honlapján a tagországok listáját böngészve megtaláltam Csehország, Ausztria, Anglia nevét, sőt még Salvadorét és Guatemaláét is. Szlovákiai pártokat azonban hiába kerestem. Miért éppen az MKP és a KDH kapott meghívást a tanácskozásra?

Sem a KDH, sem az MKP nem tagja az IDU-nak. Bennünket olyan pártként hívtak meg, melyek az Európai Demokrata Unió (EDU) tagjaként együttműködnek az IDU-val. Az egész világból két ilyen pártot hívtak meg, az MKP-t és a KDH-t. A találkozón 38 országból vettek részt pártelnökök, kormányfők, köztársasági elnökök, miniszterek. Mi elég aktívan kivettük a részünket az EDU tevékenységéből. Az MKP-nak az utóbbi időben nagyon jó kapcsolatokat sikerült kiépítenie a brit konzervatívokkal, úgyhogy végül is az ő ötletük volt, hogy meghívót küldjenek Szlovákiába annak a két pártnak, amely az EDU tagja, és amely kiveszi a részét az ország demokratizálásából. A fő téma az IDU-n belüli további együttműködés volt, különös tekintettel a szeptember 11-i eseményekre. A most elfogadott Washingtoni Nyilatkozattal az IDU megerősítette az USA törekvését a terrorizmus elleni harcra. A terrorizmus nem ismer határokat, állapította meg a konferencia.

A pártelnököknek Bush elnök vacsorát adott, ahol személyesen is találkozhattak. Miről beszélgettek?

Bemutatkoztunk, elmondtuk, hogy Szlovákiából jöttünk. Anélkül, hogy valaki erre felkészítette volna, Bush elnöknek azonnal beugrott, hogy nemrég találkozott Schuster államfővel, azt is tudta, hogy választások előtt állunk. „Azt kívánom önöknek, hogy találkozhassunk a NATO-ban” – mondta. Ennek a találkozónak az volt a tanulsága, hogy tudnak Szlovákiáról. Az Amerikai Egyesült Államok elnöke, akinek naponta számos tárgyalása van, fixálta azt, hogy: Szlovákia – választások – NATO. Tehát számolnak velünk, és most már valóban csak rajtunk múlik, hogy a választások után milyen kormányt tudunk felállítani.

Alkalma nyílott találkozni Dick Cheneyvel, az Egyesült Államok alelnökével is.

Igen. Vele csak hét pártvezető találkozhatott, és jómagam is köztük voltam. Ebből is lehet látni, hogy számolnak velünk, és nagyon fontosnak tartják azt a munkát, amelyet mi itt, Szlovákiában végzünk.

Mi minden került szóba?

Nagyon rövid, inkább udvariassági találkozónk volt: egy rövid kézfogás, fényképezkedés, egy-két szót váltottunk. Ott nem nyílt alkalom arra, hogy külön elbeszélgethessünk. Igazán csak a bemutatkozásig jutottunk el. Ő ugyanis mindjárt utána előadást tartott, melyben beszélt arról, hogy az Egyesült Államok hogyan kívánja folytatni a terrorizmus elleni harcot. Az egész tanácskozásra rányomta ugyanis bélyegét a szeptember 11-i terrortámadás. Éppen akkor derült ki, hogy Washington fölött egy radioaktív anyagokat szétszóró bomba felrobbantását tervezték. Aktuális volt tehát, hogy támogatásunkkal erősítsük az Egyesült Államok terrorizmusellenes igyekezetét. Lehetőséget kaptunk felszólalni, ismertettük, milyen intézkedéseket foganatosított Szlovákia a terrorizmusellenes harcban. Figyelmeztettünk, az Egyesült Államoknak és Európának nem külön-külön, hanem együtt kell megvívnia ezt a harcot.

Lesz folytatása az MKP és az IDU együttműködésének?

Még nem döntöttünk arról, hogy belépünk-e az IDU-ba. Ha igen, akkor ez óriási anyagi következményekkel is járna, hiszen legalább a pártelnöki üléseken részt kellene vennünk. A következőt például Ausztráliában rendezik, és az út nem egy-két koronába kerül. Ha nem lépünk be, a jelenlegi kapcsolataink alapján valószínűsítem, hogy ismét meghívnak bennünket.

Úgy veszem ki szavaiból, hogy a létező szellemi testvériség mellett főleg az anyagi vonzatok döntik majd el, tagja lesz-e az MKP az IDU-nak. Ha mégis belép a párt, milyen előnyei származnak a tagságból?

Sokkal szorosabb kapcsolatokat tudnánk kiépíteni, amelyeket egy adott pillanatban nagyon gyümölcsözően lehet kamatoztatni. Amikor azt mondom, az adott pillanatban, ez vonatkozhat egyebek mellett arra, hogy időnként vannak olyan kényes témák, melyekhez meg kell nyerni a nemzetközi szervezetek támogatását. Egyenes, megbízható kapcsolatot lehet életben tartani, amelynek segítségével olyan naprakész információkat tudunk megosztani a többiekkel, melynek eredménye nemzetközi támogatás is lehet különféle, bennünket is érintő kérdésekben. A mi tevékenységünkhöz tehát komoly, nemzetközi hátteret, támogatást lehet szerezni. Eddig ilyen tapasztalataink voltak az EDU-ban és az Európai Néppártban is. Ha netán úgy döntene az MKP, hogy az IDU munkájában is részt kíván venni, akkor már nemcsak Európa területén lennének felhasználhatók ezek a kapcsolatok, hanem az Egyesült Államokban, Kanadában, Ausztráliában, tehát azokban az országokban is, ahol egyelőre még nem vetettük meg a lábunkat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?