Bírálja az ombudsmant egy civil szervezet

Pozsony. A Polgár és Demokrácia Társulás 2003-ban, hat hónapon át, áprilistól decemberig vizsgálatnak vetette alá az ombudsman hivatalát.

Pozsony. A Polgár és Demokrácia Társulás 2003-ban, hat hónapon át, áprilistól decemberig vizsgálatnak vetette alá az ombudsman hivatalát. A vizsgálat célja az volt, hogy elemezzék Pavel Kandráč hivatala működésének hatékonyságát első hivatali évének letelte után, elsősorban az állampolgárokkal folytatott kommunikáció szempontjából. A non-profit szervezet értékelése szerint az emberi jogok biztosának hivatala nem érdemel jeles osztályzatot.

A monitorvizsgálat több szálon folyt. Elsőként a szervezet aktivistái összegyűjtötték a hivatalról rendelkezésre álló információkat; majd a 211/2000 számú, az információhoz való hozzájutást szabályzó törvény értelmében írásbeli kérelmekkel fordultak a hivatalhoz, de felhasználták az intézményről megjelent cikkeket is, és személyes beszélgetéseket folytattak a hivatal munkatársaival. Tapasztalataikat összegezve elmondták, a hivatal elsősorban szórólapokkal fordul a nyilvánossághoz, melyen azonban leggyakrabban csak az egyes problémákhoz kapcsolódó hatályos törvények szövege található, s ez a jogi előképzettséggel nem rendelkező állampolgár számára sokszor érthetetlen. A vizsgálat hat hónapja alatt nem volt frissítve az ombudsman honlapja, amely a szervezet szerint a cseh jogbiztosétól eltérően nem civil jellegű, túlságosan is állami. Martin Magula projektkoordinátor elmondta, a honlapon nem találhatók sem sajtónyilatkozatok, sem kommentárok a hivatal tevékenységét értékelő írásokról, és hiányolja az internetes oldalról az előző év költségvetését is. Marcela Mezianová hiányolta az átlátszóságot a gazdasági téren. Kiemelte, mivel a hivatal bérelt épületben székel, ez az államnak, tehát az adófizetőknek évi 4,2 millió koronájába kerül, s a hivatal költségvetésének ötödét teszi ki. A vizsgálatot összegző jelentés szerint éppen azért volna fontos az átláthatóság minden téren, mert az ombudsmani hivatal új intézmény, melyről a lakosok – talán éppen a kevéssé hatékony kommunikáció okán – nem sok információval rendelkeznek, s nem volna előnyös, ha az állampolgárokban az a kép alakulna ki, hogy egy újabb drága és felesleges hivatal alakult.

A társulás ügyvezető igazgatója, Šarolta Pufflerová Pavel Kandráč tegnapi kijelentésére – mely szerint a hozzájuk benyújtott ügyek kétharmadában nem ők az illetékesek – reagálva közölte, ha az emberek tudnák, hogy mivel fordulhatnak az ombudsmanhoz, nem lenne ennyire leterhelve a hivatal, gazdasági és humánpolitikai szempontból is hatékonyabban tudna működni. A szervezet jogásza, Zuzana Dlugašová kiemelte, helyzetéből és tekintélyéből adódóan az ombudsmannak nem kéne pusztán az egyes konkrét esetekre szorítkoznia, hisz pozíciójából kifolyólag ő rendszerszintű megoldásokat is véghezvihetne. A hivatal meglétét és önzetlen segítőkészségét ugyan díjazzák, de hatékonyabb lenne, ha a jogi problémák rendszerszintű megoldására helyezné a hangsúlyt, ezzel a kérelmek száma is csökkenne, s az intézmény hatékonyabbá válna.

Pavel Kandráč megköszönte a bírálatot, üdvözölte, hogy azokat a problémákat is szóvá teszik, melyeknek megoldásán ő és csapata már régóta munkálkodik, úgy mint az állampolgárok jogi öntudatának növelése, és megfelelő, állami kezelésben levő épület beszerzése. Azonban a szervezet jelentését egészében véve pontatlannak, torzítónak, tárgyi tévedésektől sem mentesnek nevezte. (KL)

A demokrácia fejlődéséért harcolnak

Pozsony: A Polgár és Demokrácia Társulás 1992-ben jött létre. Központja Pozsonyban van, de tevékenységét az ország egész területére kiterjeszti, alkalmat teremtve az embereknek, hogy hozzájáruljanak a demokrácia fejlődéséhez. A társulás rendszeresen jelentet meg eredeti és fordított szakirodalmat, jogi segítséget nyújt a szociálisan vagy egyéb módon hátrányos helyzetű állampolgároknak; egyéb non-profit szervezetekkel együttműködve kampányokat szervez az emberi jogokért. Megszervezi a hátrányos helyzetű gyermekek táboroztatását, ezzel is igyekszik olyan fórumokat teremteni, ahol párbeszéd alakulhat ki a többség és kisebbségek együttéléséről. A szervezet rendszeresen készít elemzéseket az emberi jogok szlovákiai megvalósulásáról, s ezeket közzéteszi honlapján: www.obcanademokracia.sk. (-kl-)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?