Közkeletű vélekedés, hogy az alvásban rendkívül fontos az időtartam – a legtöbbször azt halljuk, hogy függően az életkortól, de napi 7–9 óra közötti alvásmennyiségre van szükségünk, és ez alapvetően tényleg fontos is.
Nem igazán fontos, hány órát alszik az ember
A nem megfelelő alvás ugyanis növeli a halál kockázatát – például, bár meglepő lehet, nemcsak a túl kevés, de a túl sok alvás is. Most egy, a Sleep folyóiratban publikált tanulmány kuszálja össze még inkább a dolgokat: azt állítják ugyanis, hogy az alvás szabályszerűsége/rendszeressége még fontosabb lehet, mint az alvás időtartama. Jobban előre jelezheti a halálozási kockázatot és különböző betegségeket is, így a következetesség – hogy mikor fekszünk le és kelünk fel – rendkívüli jelentőséggel bírhat, még a megfelelő alváshosszhoz mérten is. A kapcsolódó vizsgálatokat a Harvard Egyetem és az ausztrál Monash Egyetem kutatói végezték el: egy speciális, az alvást értékelő mérőszámot, az SRI-t (Sleep Regularity Index) számították ki egy 60 ezer ember alvási és egészségi adatai nyomán. Mint kiderült, a legkevésbé rendszeres alvási szokásokkal rendelkező személyekhez képest azoknál, akiknél már szabályszerű volt mindez, 20–40 százalékkal volt alacsonyabb a bármilyen okból bekövetkező halálozás kockázata.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.