FOTÓK: Szlovákia is ott lesz az oszakai Világkiállításon, nem is akármilyen pavilonnal

internet osaka

Április 13-án megnyitja kapuit az oszakai Világkiállítás, amely hat hónapon keresztül, egészen október 13-ig várja a látogatókat. 

A Nemzetközi Kiállítási Iroda már 2020-ban jóváhagyta Japán pályázatát, amely a világjárvány idején született meg, és reflektál az új globális kihívásokra. Az 2025-ös Világkiállítás célja, hogy egy helyen találkozzanak a világ különböző kulturális hátterű közösségei, valamint, hogy inspirálja az új emberi kapcsolatokat és kreatív megoldásokat.

Szlovákia pavilonja a politika árnyékában

A szlovák pavilont Rudolf Huliak turisztikai és sportminiszter nyitja meg. Az esemény azonban nem mentes a belpolitikai botrányoktól, ugyanis Huliak leváltotta a Slovakia Travel addigi vezetőjét, Ivana Vala Magátovát, aki eredetileg a szlovák kiállítást mutatta volna be Oszakában. A személycserét a minisztérium hivatalosan nem indokolta, de az Aktuality.sk értesülései szerint egy gyanús közbeszerzési ügy állhat a háttérben, amely a szlovák pavilon építéséhez kapcsolódik.

A leváltás oka az EXPO 2025 szervezésének elmaradása volt

– nyilatkozta a miniszter.

A szlovák kiállítás tematikája és különlegességei

Szlovákiát kilenc tematikus egység mutatja be az ország kulturális és természeti értékeire helyezve a hangsúlyt. A kiállítás főbb témái között szerepel a vízgazdálkodás, az éghajlatváltozás hatása a borászatban, a sport és az innováció, valamint az örökségvédelem.

Az egyik legkiemelkedőbb kiállítási elem a „Civilizációk erdeje” projekt, amely 6500 éves szubfosszilis tölgyfákból áll, és Szlovákia mellett Csehországot is képviseli. 

A japánok követelménye volt, hogy az installációnak ellen kell állnia az olyan szélsőséges körülményeknek, mint a földrengések és a tájfunok

– mondta Tomáš Filo építész, aki a projektet készítette

Galéria

Költségek és kihívások

A rendelkezésre álló információk szerint a szlovák kiállítás költsége eléri a 11 millió eurót. Összehasonlításképpen, a 2020-as dubaji Világkiállításon Szlovákia 6,47 millió euróból gazdálkodott, míg más országok jelentősen többet költöttek. A szubfosszilis tölgyek szállítása is komoly logisztikai kihívást jelentett: tíz konténerben, két hónapon keresztül utaztak Japánba.

Kabala és nemzeti arculat

A szlovák pavilon kabalája az oszakai kiállításn a fenntarthatóságot jelképezi, a figura 3D nyomtatással, újrahasznosított óceáni műanyagból készült, ezzel is tükrözve a kiállítás központi üzenetét. 

A kabala, Kinji, egy japán férfinévre utal, amely a kínai-japán kanji írásjegyek kombinációjából született. Az „i” betűt Szlovákia nevéből vették, amely a japán karakterírásban az embert, az emberiséget szimbolizálja, így összekapcsolva a különböző kultúrákat. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?