Veszélyben a szesztai alapiskola is

Szeszta. Ha a helyi önkormányzat nem teremt elő év végéig 140 ezer koronát a kelet-szlovákiai község iskolájának működtetési költségeire, kétségessé válik az intézmény jövője. Az összeg nagyvárosi szemmel nézve elenyészőnek tűnhet, ám a Kassa-vidéki járásban fekvő, nyolcszáz lakosú településen nagy gondot okoz.

Szeszta. Ha a helyi önkormányzat nem teremt elő év végéig 140 ezer koronát a kelet-szlovákiai község iskolájának működtetési költségeire, kétségessé válik az intézmény jövője. Az összeg nagyvárosi szemmel nézve elenyészőnek tűnhet, ám a Kassa-vidéki járásban fekvő, nyolcszáz lakosú településen nagy gondot okoz.

László polgármestertől megtudtuk, hogy a kétnyelvű kisiskola egy, az előző rendszer építkezési szokásaira jellemzően túldimenzionált épületben működik, és olyannyira nem tudnak kijönni a rendelkezésre álló pénzből, hogy a 177 ezer koronás éves költségvetésből idén három hónap alatt csupán fűtésre 100 ezret költöttek. „A községi költségvetésből 58 ezer koronát kellett soron kívül az iskolára fordítani, és ki tudja, visszakapjuk-e valaha ezt a pénzt? Ráadásul még nem tudjuk felmérni, mennyibe kerül az épület éves fenntartása, mivel a hatásköröket csak júliustól ruházták ránk” – mondta lapunknak a polgármester, aki átgondolatlannak és jogi szempontból is kaotikusnak tartja a kormány ez irányú lépéseit. Szerinte a szesztai iskola esete egyáltalán nem egyedi.

Mária Majorosová, az iskola igazgatója is úgy véli, több Kassa-vidéki kisiskolát fenyeget a megszűnés veszélye, főleg a kvótarendszer bevezetése után kerülnek nehéz helyzetbe. Náluk a tanulók létszáma ugyan nem csökkent az utóbbi néhány évben, sőt jövőre néhány fővel növekszik is, a létszám szerinti támogatás viszont inkább a nagyobb iskoláknak kedvez.

Szesztán 30 óvodás és 36 alsó tagozatos kisdiák jár ugyanabba az épületbe, ahol egyébként tornaterem és étkezde is működik. „A magyar osztályba kilencen járnak. Ha az iskola megszűnne, ők a 16 kilométerre fekvő Szepsibe lennének kénytelenek járni az egyetlen reggeli autóbusszal. A szlovák gyerekek Csécsre járnának, ahová szintén nem könnyű eljutni” – mondta az igazgatónő, hozzátéve, hogy az iskola bezárásával tizenhárom alkalmazott is az utcára kerülne. Majorosová szerint szponzori segítségre sem számíthatnak, a faluban és környéken ugyanis nincs számottevő vállalkozói réteg.

Hétfőn kezdenek tárgyalni az adósságokról

Pozsony. A korábbi ígéretekkel ellentétben Martin Fronc oktatási miniszter a héten mégsem tárgyalt Ivan Miklošsal, a pénzügyi tárca vezetőjével az alap- és középiskolák idei utófinanszírozásáról. Fronc tegnapi, Vladimír Tvaroška pénzügyi államtitkárral folytatott megbeszélésén csupán arról született megállapodás, hogy a két minisztérium hétfőn kezdi meg a tárgyalásokat az oktatási intézmények adósságainak törlesztéséről. (ervé)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?