Nem kötelező az -ová végződés

Pozsony. Használható a női vezetéknév az -ová végződés nélkül. A kisebbségek védelméről szóló keretegyezmény értelmében a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyeknek joguk van kisebbségi nyelvi formában használni vezetéknevüket, és joguk van e forma hivatalos elismerésére – mutatott rá lapunknak A.

Pozsony. Használható a női vezetéknév az -ová végződés nélkül. A kisebbségek védelméről szóló keretegyezmény értelmében a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyeknek joguk van kisebbségi nyelvi formában használni vezetéknevüket, és joguk van e forma hivatalos elismerésére – mutatott rá lapunknak A. Nagy László, a parlament emberjogi és kisebbségi bizottságának elnöke. Bárhogyan is szabályozzák törvényeink a vezetéknév-használatot, a nyelvészek akárhogyan értelmezik a jogszabályokat, ez esetben a keretegyezmény a mérvadó, mert a nemzetközi dokumentumok a hazai jogrend felett állnak. Azaz a pozsonypüspöki önkormányzat helytelenül járt el, amikor Jégh Izabella nevét nem volt hajlandó szlovák végződés nélkül használni. Ugyanígy helytelenül járt el a kulturális minisztérium nyelvi osztálya, amiért figyelmen kívül hagyta Szlovákia nemzetközi kötelezettségeit. A szakosztály egyébként valószínűleg túllépte saját jogkörét azzal, hogy olyan kérdésben adott értelmezést, amire nem jogosult, másrészt nyelvtörvényre való hivatkozás sem helytálló jogilag, állítja A. Nagy. A bizottsági elnök ezért felkereste Rudolf Chmel tárcavezetőt. „Kiderült, hogy a miniszter úr tudtán kívül született a levél, s megígérte, hogy viszszavonatja.” Lapunknak az ügy kapcsán Szabómihály Gizella nyelvész a közelmúltban elmondta: a törvény nem fogalmaz egyértelműen, és ahány hivatalnok, annyiféle értelmezés. Az anyakönyvi törvény 36. paragrafusa leszögezi: a női családnév a szlovák nyelvben a nemre utaló megfelelő végződéssel használatos, és ezt általában úgy magyarázzák, hogy ha a név összefüggő szövegben fordul elő, a ragozás miatt kell az -ová végződés. Kérdéses azonban, hogyan kell eljárni, ha a név önállóan, például borítékon szerepel. A 36. cikkely ugyanis szlovák nyelvet említ, amit egyesek szlovák nyelvrendszerként, mások szlovák nyelvkörnyezetként értelmeznek. Az előbbi szerint borítékon, jelenléti íven használható az -ová nélküli forma, az utóbbi szerint azonban nem. „Amiről a nyelvészek beszélnek, az a beszélt nyelv törvényszerűségeire vonatkozik, nem pedig a hivatali nyelvhasználatra. Az pedig jogot ad más nemzetiségű személyeknek, hogy -ová nélkül használják és mások is így alkalmazzák a nevüket a hivatalos érintkezésben ” – hangsúlyozta A. Nagy. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?