Erődből szellemi fellegvár lehet

Pozsony. Szándéknyilatkozat már van, magyar egyetem talán jövő év január 1-jétől lesz. Tegnap a kormány ugyanis jóváhagyta a komáromi Selye János Egyetem létrehozásáról szóló szándéknyilatkozatot és az alapítás ütemtervét. A politikai döntést az oktatási miniszter a kormányprogram teljesítésének nevezte.

Pozsony. Szándéknyilatkozat már van, magyar egyetem talán jövő év január 1-jétől lesz. Tegnap a kormány ugyanis jóváhagyta a komáromi Selye János Egyetem létrehozásáról szóló szándéknyilatkozatot és az alapítás ütemtervét. A politikai döntést az oktatási miniszter a kormányprogram teljesítésének nevezte. „Ahhoz, hogy az intézmény létrejöhessen, szükség van egy projektumra, melyet március 31-éig az akkreditációs bizottság elé terjesztek. A dokumentum tartalmazni fogja a létrehozandó karokat, tanulmányi szakokat, programokat, a pedagógusok jegyzékét, az egyetem alapszabályát, belső rendelkezéseit, vizsgatervét. Az akkreditációs bizottság véleménye alapján pedig a kormány elé terjesztem a törvénytervezetet” – részletezte lapunknak Martin Fronc. A bizottságnak 150 nap áll a rendelkezésére véleményt nyilvánítani, ám ha csak az utolsó pillanatban hozna döntést, veszélybe kerülhet az ütemterv tartása. Ez a veszély fennáll, mert az akkreditációs bizottság jelenleg nem működik; ügyével jövő héten foglalkozik a törvény-előkészítő tanács. „A bizottság működésével kapcsolatos probléma és a magyar egyetem alapítása közt nincs összefüggés, ez véletlen egybeesés” – hangsúlyozta lapunknak a tárcavezető, aki bízik benne, legkésőbb július 15-ig elkészül a jogszabály.

„Pontosítottuk a komáromi vár átadásának módját is, a kormány megbízta a védelmi minisztert, hogy ezt július 15-ig oldja meg” – magyarázta Fronc. Csáky Pál kormányalelnök januárban úgy fogalmazott: szeretné elérni, hogy abból a százmillió koronából, mely az állami költségvetésből az egyetemre van elkülönítve, legalább 60-70 milliót már idén fel lehessen használni ingatlanvásárlásra, felújításra. Fronc szerint erre a pontos költségvetést tartalmazó projektum kidolgozása után kerülhet sor.

Arra a kérdésre, hogy az egyetem végzősei megfelelő szinten bírják-e majd a szlovák nyelvet, Fronc kijelentette: a szakkifejezéseket szlovákul és egy világnyelven is elsajátítják, de nem nyilatkozott arról, kell-e szlovák nyelvből államvizsgázni. „Felmerült, hogy szlovákból is legyen államvizsga, és ez az egyetemről szóló anyagba is bekerült. A közgazdasági karon egy világnyelvből is kell vizsgázni, s elképzelhető, hogy egy-egy szaktantárgyat angolul vagy németül fognak oktatni, esetleg a könyvelést szlovákul adják elő” – árulta el Albert Sándor, a parlament oktatási bizottságának tagja. Az egyetemen baccalaureatusi és magiszteri képzés folyik majd, három kar lesz: közgazdasági, pedagógiai és teológiai. A szakok szakmai védnökei magyarországi professzorok lesznek, később szlovákiai szakemberek váltanák fel őket. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?