Élesen kritizálta a koalíciót

Pozsony. Rudolf Schuster idei országértékelő jelentésében élesen bírálta a kabinet politikáját és reformjait, a kormánykoalíción belüli viszonyokat, sőt azt sugallta: a miniszterelnöknek az utóbbi időben tapasztalt botrányokért és az ország állapotáért le kellene mondania. Az ellenzék többször megtapsolta az államfőt, a kormánypártiaknak viszont nem tetszett a beszéd, mely időnként megmosolyogtatta őket.

Rudolf Schuster a parlamentben. Az ellenzék megtapsolta, a kormánykoalíció visszautasította vagy megmosolyogta az értékeléstPavol Funtál felvételeSchuster mindjárt a bevezetőben kifogásolta, hogy a kormánykoalíció már nem rendelkezik többséggel a parlamentben. Szerinte a koalíciós partnerek könnyelműen, átgondolatlanul politizálnak, és már a kormánypártiak sincsenek tisztában a Koalíciós Tanács döntéseivel, illetve azzal, milyen kérdésekben hivatott határozni ez a politikai szerv.

CIVAKODÓ PARLAMENT

„Én pedig egy civakodó parlament előtt állok, melynek egyre gyakrabban kell önmagával foglalkoznia. A kormány két táborra bomlott. És mintha ez nem lenne elég, a vak pártfegyelem jegyében a kabinet még önmagát is gyengíti ügyes minisztereinek menesztésével és azok jellemének a sárba tiprásával, akik még ilyen áron is a maradás mellett döntöttek. A kormányfő mintha csak a saját pártérdekeit tartaná szem előtt, és a koalíción belül is gyakran szűk érdekszövetségeket köt abbéli igyekezetében, hogy néhány koalíciós partnere nélkül döntsön. A demokratikus párbeszédet egyre gyakrabban váltják fel a hatalmi döntések” – hangsúlyozta az államfő, az ellenzék pedig megtapsolta. A HZDS, a Smer és a KSS honatyái többször tapssal szakították meg a majdnem egyórás beszédet. Főleg az a rész tetszett nekik, amikor Schuster a lehallgatási botrányról, a titkosszolgálaton belüli viszonyokról, a titkos csoportocska ügyéről és a Nemzetbiztonsági Hivatal igazgatójának leváltásáról szólt, majd megkérdezte: „Miniszterelnök úr, nem gondolja, hogy elsősorban ön felelős a fentebb említett botrányokért?”

NINCS HARAG

Közvetlenül a beszéd utáni sajtótájékoztatón ezt a megjegyzését így magyarázta: „Nekem az a tisztem, hogy a kormányfő elé tükröt tartsak, hiszen engem a nép választott meg. A jelentésemmel nem az volt a célom, hogy a kormány vagy a miniszterelnök lemondjon. Döntsék el maguk, mi legyen a szükséges önreflexió eredménye. Amíg a miniszterelnök a kormánytagok és a parlament bizalmát élvezi, én is elfogadom őt.” Állítja, nincs harag kettejük között, és reméli, beszéde nem rontja meg kapcsolatukat. Az ellenzék tapssal jutalmazta a miniszterelnök lemondására célzó kijelentést, a kormánypártiak, főleg az SDKÚ padsoraiból pedig elégedetlen moraj hangzott, egy-egy képviselő pedig azt kiabálta: „Micsoda szégyen!” Egyébként a koalíciós honatyák fegyelmezetten hallgatták végig az ország állapotáról szóló jelentést, Bugár Béla, az MKP elnöke is csak akkor mosolygott és kapott a fejéhez, amikor államfőnk a sportolók eredményeit dicsérte. Ezenkívül Schuster csak a külpolitikai sikereket méltatta, ám szerinte ezek egy része is csak annak köszönhető, hogy külföldről erős bírálat érte az országot, csakis ez ösztönzött minket a jobb teljesítményre. Ez érvényes például az uniós alapok felhasználására való felkészülésre is. „Sajnos bebizonyosodott, hogy szükségünk van ilyen tükörre, mert itthon behunyjuk szemünket az egyes problémák felett” – tette hozzá az államfő, aki szinte az öszszes ágazatot és reformot kritizálta. Szerinte a kormány elveszítette szociális érzékenységét, csak a gazdagokra gondol, a szegényekről és elesettekről, főleg a nyugdíjasokról pedig teljesen elfeledkezett. Schuster – saját bevallása szerint – a törvényeket is emiatt adja vissza. Szerinte több, a parlament által jóváhagyott jogszabály ront az életszínvonalon, sok esetben alkotmányellenes. „Arról nem is beszélve, hányszor telefonáltak rám az egyes miniszterek és képviselők, hogy ne írjak alá egy-egy törvényt. Aki itt ül, mindenki szálljon a saját lelkiismeretébe!” – hangoztatta az államfő, majd visszautasította, hogy a parlament hiányzó második kamaráját akarja pótolni, ugyanakkor beszédében felszólította a honatyákat a kétkamarás rendszer létrehozására.

KAMPÁNYBESZÉD?

Rudolf Schuster hangsúlyozta: beszédével nem az elnökválasztási kampányát indította el, hiszen még azt sem döntötte el, jelöltesse-e magát újra. Állítja: a kispénzű, egyszerű, rossz körülmények között élő polgárokból álló többség véleményét tolmácsolta, akik kiábrándultak a politikából. Az országértékelésről nyilatkozott lapunknak Bugár Béla, az MKP elnöke. Az interjút és a többi reagálást az 5. oldalon olvashatják. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?