Talpraesett cicák

Bizonyára megfigyelésen alapul az a megállapítás, hogy a macskák mindig talpra esnek.

Bizonyára megfigyelésen alapul az a megállapítás, hogy a macskák mindig talpra esnek. De vajon ez igaz-e? Bármilyen magasból zuhanó kedvencünk a talpán landol, vagy számít a magasság is? Bár a tudósok nem sokat foglalkoztak ezzel a kérdéssel (nem is lett volna szép dolog a cicákat dobálni), mégis született egyfajta válasz, magyarázat.

Bármennyire előnyös lenne a „mindig talpra esés” tulajdonsága, ilyen formában ez mégsem igaz. Egyáltalán nem mindegy, hogy milyen magasságból esik le a cica, és korántsem biztos, hogy minden esetben karcolások és sérülések nélkül megússza.

Két amerikai állatorvosnak köszönhetően azonban manapság már több információ áll a rendelkezésünkre a macskák esési sajátosságairól. Tanulmányozták, hogy az esés után kórházba került macskák milyen magasról zuhantak, és milyen súlyos sérüléseket szenvedtek. Érdekes módon arra a megállapításra jutottak, hogy a nagyobb magasságból kipottyant cica enyhébb sérüléseket szenvedett. (A hetedik emeletről kiugrott macskáknak nagyobb esélye volt túlélni, mint az ennél alacsonyabbról ugró macskáknak.) Persze, történtek komoly törések vagy sérülések így is, de mégis furcsa, hogy éppen fordítva reagálnak a zuhanásra, mint az emberek: a cicákkal ellentétben nekünk az alacsonyabb szintről sokkal nagyobb esélyünk van a túlélésre, mint magasabbról.

Ennek az a magyarázata, hogy a macska esés közben úgy forgatja magát, hogy a talpára érkezzen, valamint az, hogy nem függőleges, hanem parabola alakban zuhan. Ez azonban még nem lenne elegendő a kiváló érzékszervek és a sajátos testfelépítés nélkül. A cicák ugyanis nem rendelkeznek kulcscsonttal, aminek köszönhetően mellső testüket kiválóan tudják mozgatni, nem merevek, valamint a gerinc hajlékonysága is sokban segít az állat helyzetén.

A magasság csupán időt jelent az állat számára, ami alatt a legmegfelelőbb helyzetbe hozhatja magát. (Azt sem szabad elfelejteni, hogy a macska végsebessége zuhanás közben nem olyan nagy, mintha emberről lenne szó.) A szerencsés eséshez valamilyen szinten a tapasztalatra is szükség van, mivel a helyzetérzékelést a kiscicák még nem fejlesztették ki kellőképpen, így csak kevés kölyök éli túl. Ám annak ellenére, hogy a macskák képesek a talpukra esni, ez nem jelenti azt, hogy szeretnek is. Vagyis kíváncsiságból ne dobd ki kedvencedet az ablakon! (sn)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?