Szülőföld és jövőkép

Kötődünk a szülőföldünkhöz. De van ennek a szülőföldnek jövőképe? Mik a legégetőbb problémák, és hogyan lehetne megoldani őket? A Vox Juventae polgári társulás társadalmi témák iránt fogékony fiatalok számára írt ki pályázatot, azzal a nem titkolt céllal, hogy a beérkezett pályamunkák segítségével hozzájáruljanak a szlovákiai magyarság jövőképének kialakításához. A pályázatról Király Zsolt koordinátorral beszélgettünk.

Hogyan született meg ennek a pályázatnak a gondolata?

Ez év júniusában Miroslav Lajčák, az ENSZ boszniai főképviselője és Milan Nič, a Pontis Alapítványt munkatársa egy esten, amelyen én is részt vettem, arról beszélt, milyen viszonyok uralkodnak a Balkánon, melyek a régió legfontosabb problémái, milyen jövőkép-alternatívák jöhetnek szóba a világnak eme sokat szenvedett részén. Ekkor fogalmazódott meg néhányunkban, hogy efféle nyitott kérdésekből, megoldásra váró feladatokból a szlovákiai magyarság körében is van szép számmal, és jó volna ezeket valamilyen módon összegezni, papírra vetni, mégpedig meghatározott témákra fókuszálva.

Kiknek szól a pályázat?

Pályázatunk a szlovák állampolgárságú, magyar nemzetiségű egyetemi hallgatók, doktorandusok, és a 35. életévüket még be nem töltött felvidéki magyar értelmiségiek számára lett meghirdetve, éljen és dolgozzon akár a szülőföldjén, akár külföldön.

Milyen témákhoz szólhatnak hozzá a pályázók?

Elég körülnézni a kedves olvasó településén, szűkebb környezetében és rögtön szembetűnhet az infrastruktúra elmaradottsága, a fiatalok számára perspektivikus munkahelyek hiánya, a néha indulatokkal teli szlovák–magyar viszony vagy akár egyes helyi önkormányzatok működési hiányosságai. Nekünk legalábbis ezek a dolgok keltik fel a figyelmünket, s ezeket igyekeztük a pályázat céljaira valamilyen módon tematizálni. Tehát a gazdasági kiugrási lehetőségektől kezdve a magyar iskolán, nyelvhasználaton keresztül a szlovák–magyar együttélésig szabad a pálya!

Milyen határidőt kell észben tartaniuk azoknak, akik pályázni szeretnének?

A beküldési határidő 2008. március 31. A honlapunkon (www.voxjuventae.sk) elérhető a pályázati kiírás bővebb verziója és letölthető a nevezési lap is.

Kik fogják elbírálni a beérkezett pályamunkákat?

Bauer Edit és Duka Zólyomi Árpád európai parlamenti képviselők, akik a pályázat védnökei, és a Vox Juventae polgári társulás tagjai mellett minden témakörben az adott szakterület elismert szakértőit kérjük fel a beérkezett pályamunkák kiértékelésére.

Mit nyerhetnek a legjobbak?

Témánként az első három helyezett 10, 5 illetve 3 ezer koronás díjban részesül, amit felfoghatunk egyfajta ösztöndíjszerű motivációnak is. Különdíjként pedig tanulmányutakat is fel tudunk ajánlani az Európai Parlamentbe. Mindamellett úgy gondoljuk, hogy a jó, eredeti gondolatok a pénzbeli jutalmazáson kívül a szélesebb nyilvánosságot is megérdemlik. Ezért készítjük elő az egész programot lezáró konferenciát és egy kiadványt, ahol a legfigyelemreméltóbb munkákat publikáljuk. A legjobban viszont annak örülnénk, ha ezek a gondolatok és ötletek tovább élnének, tovább lennének gondolva, s a szlovákiai magyar közbeszéd részévé válnának.

Ez utóbbit hogy lehet elérni?

Elsősorban a nyomtatott, az elektronikus és az internetes média segítségével. (vj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?