Jön a Makám együttes

A Makám, az új tradíció legmarkánsabb hazai képviselője. Zenei pályafutását 12 album fémjelzi. A Makám korszakain átível a tradíció és a modernitás, Kelet és Nyugat, a kollektív és individuális kettőssége az ősi egység és harmónia keresése.

A Makám, az új tradíció legmarkánsabb hazai képviselője. Zenei pályafutását 12 album fémjelzi. A Makám korszakain átível a tradíció és a modernitás, Kelet és Nyugat, a kollektív és individuális kettőssége az ősi egység és harmónia keresése. A Krulik Zoltán alapította együttes kezdetben az etno-avantgard kelet-közép európai követeként robbant a zenei életbe, mely korszakot finoman árnyalták az ázsiai, távol-keleti gyökerek, a balkáni és afrikai hatások s a kortárs zene repetitív elemei (Közelítések – Hungaroton Classic 1988).

A Makám hangzásvilágát a különleges etnikus hangszerek – gadulka, kaval a Balkánról, tabla, gatham, sarangi Indiából, sansa, marimba Afrikából – és a hagyományos európai hangszerek – oboa, gitár, bőgő, zongora – együtthangzása tették egyedivé. Ezek közül is kiemelkedő a Ravi Shankar tanítvány, Szalai Péter tabla játéka. Ez az irány folytatódott a 90-es évek lemezein (Divertimento 1994, Café Bábel 1997 – Fonó Records), melyben az afro-amerikai zene, a jazz elemei ötvöződtek az egyik legelismertebb magyar szaxofonos, Grencsó István játékával. A Makám legújabb korszakát (SkanZen 2000, 9 colinda 2001, Szindbád 2002 – Fonó Records, Anzix 2003 – Folkeurópa) a magyar népzene archaikus formái s a dal újrafelfedezése jellemzi. A közelmúltban megjelent, Almanach című lemezük személyes hangvételű stílusát, egzotikus ritmusok és lírai vallomások meghitt elegye adja. Bognár Szilvia forrástiszta énekhangján csendülnek fel Krulik Zoltán dalai. Távoli, elfeledett világokat idéznek; régi, gyerekkori nyarak viharait, az aranyló ősz melankóliáját. Monoton utazások, vándorlások titkos képei kavarognak. Nagydunyhás telek kályhaduruzsolása, az olvadó hó illata, szelek futása, csapongó felhőjáték – hívnak, hívogatnak.

A lemez hangzásvilága tartalmazza a kelet-európai klasszikus zenét, a dzsesszt és a közép-keleti és ázsiai zenét, ennek ellenére a Makám együttes hangzása – egy kívülálló számára – megmarad magyarnak, ami rendkívül nehezen kivitelezhető trükk. Az Almanach méltó folytatása az együttes új korszakának, melyben a vokális megszólalás került repertoárjuk középpontjába. A Bartók és Kodály nevével fémjelzett örökség, az archaikus kultúrák és a kor zenei elemeinek szintézise a Makám változatlan hitvallása. Az együttes június 5-én, 20 órai kezdettel ad koncertet a Borostyán Folkfesztivál színpadán, a Tiszti Pavilon amfiteátrumában.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?