II. Ifjúsági Civil Fórum

Komárom. Második alkalommal találkoztak a napokban az Ifjúsági Civil Fórum (ICF) tagszervezeteinek vezetői a városban, hogy az oktatás- és ifjúságpolitika aktuális kérdéseiről, valamint az együttműködés további formáiról tárgyaljanak.

A találkozóra meghívást kapott Szigeti László, volt oktatási miniszter és Farkas Iván, az MPK parlamenti képviselője. A két vendég a jelenlegi kormány oktatási és ifjúságpolitikáját elemezte, felhívva a figyelmet azokra a veszélyekre is, amelyeket a kormányprogramnak ezen területekre vonatkozó részei nyíltan vagy burkolt formában megfogalmaznak.

Résen kell lenni

„Ján Mikolaj oktatási miniszter beiktatását követően a nemzetállam eszméjét támogató etikai, erkölcsi normák hangsúlyosabbá tételéről, a hazaszeretet, a nemzettudat erősítéséről beszélt – mutatott rá Szigeti László. – Elgondolkodtató azon kijelentése is, miszerint a nemzeti kisebbségek nyelvén való oktatás nem mehet a szlovák nyelv oktatásának rovására. Nem pontosította viszont, hogy ez a gyakorlatban milyen konkrét lépéseket feltételez. Résen kell lennünk tehát, nehogy ismét eszébe jusson valakinek az alternatív oktatás bevezetése.” A felsőoktatás terén Szigeti veszélyesnek látja a miniszter azon igyekezetét, hogy megváltoztassa az egyetemek jelenlegi finanszírozási rendjét, amelyet neves hazai szakemberek három éven keresztül dolgoztak ki és nemzetközi szinten is elismerést vívtak ki vele. Ez a rendszer figyelembe veszi a hallgatói létszámon kívül az oktatás minőségét, a tanár- és diákmobilitást, a tudományos publikálást stb. A jelenlévők részéről több kérdés is elhangzott a Selye János Egyetemen oktatott szakok akkreditációjával kapcsolatban. Szigeti szerint egyelőre bizakodóak lehetünk, mivel az akkreditációs bizottság – amely még két évig ebben az összetételben működik – jó szándékkal viseltetik az egyetem sorsa iránt. Gond akkor lehet, ha a jelenlegi kormány a jogszabályok megváltoztatásával feloszlatná az akkreditációs bizottságot és új tagokat ültetne a testületbe. „De egyelőre ne vázoljunk fel katasztrófa-forgatókönyveket, jó akkreditációs anyagot kell benyújtania az egyetemnek, és bízzunk a testület pozitív döntésében” – tette hozzá Szigeti. Azt ugyanis mindenképpen ki kell védeni, hogy a Selye János Egyetem szakfőiskolai szintre degradálódjon.

Az MKP és az ICS kapcsolata

Farkas Iván szerint a kormányprogram ifjúságpolitikai része viszszalépést jelent a korábbiakhoz képest. Pozitív kivételt csupán a lakásépítés támogatására és az első munkahelyre vonatkozó fejezetek jelentenek. „A kormány azon törekvése viszont, hogy megszüntetné a civil szervezetek számára felajánlható két százalékos adórészt, tönkreteheti a civil szférát, köztük az ifjúsági szervezeteket” – mutatott rá a politikus. Szólt az MKP és az MKP Ifjúsági Csoportja közti további együttműködés két lehetséges formájáról: az ICS vagy az MKP ifjúsági tagozataként folytatja tevékenységét, vagy önállósul, és az MKP-val szerződés alapján működik együtt. Farkas Iván szerint a második változat a valószínűbb. Pozitívan szólt az ICS mobilizáló munkájáról, amelyet a megyei és a parlamenti választások előtt fejtett ki. Bizonyára ennek is köszönhető, hogy 2006-ban kétszer annyi fiatal vett részt a választásokon, mint négy évvel korábban.

Felmérés készül az ifjúság állapotáról

Zupkó Tamás, a Magyar Ifjúsági Közösség vezetője arra biztatta a jelen lévő társaságok képviselőit, hogy kérjék tagfelvételüket a Szlovák Ifjúsági Tanácsba (Rada mládeže slovenska), amelynek a felvidéki magyar szervezetek közül csupán a MIK és a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség a tagja. „Annál is inkább, mivel olyan törekvéseket észlelünk, hogy a Smerhez és a HZDS-hez közelálló ifjúsági csoportok a tanácsban is nagyobb befolyásra törekednek – mutatott rá Zupkó Tamás.

A fórumon elhangzott még, hogy a Kempelen Farkas Társaság új ösztöndíjprogramot szeretne beindítani, amelyre élet-, szociális és társadalmi környezetünk javítását célzó pályázatokat várnak majd.

Az ifjúsági csoportok és szociológusok bevonásával pedig egy, a felvidéki magyar ifjúság állapotát elemző felmérés elkészítését tervezik. A találkozó résztvevői zárónyilatkozatot is megfogalmaztak, amelyet valamennyi tagszervezet jóváhagyását követően lapunkban is közzéteszünk majd.

Az Ifjúsági Civil Fórum a Kempelen Farkas Társaság kezdeményezésére idén március 30-án alakult 10 felvidéki ifjúsági szervezet bevonásával. A lista nyitott további szervezetek számára is. A fórum szervezője a jövőben az Agora iroda lesz, amely felvállalta a szervezetek közti információközvetítést.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?