Hagyományőrző mesterségek Gútán

A II. Rákóczi Ferenc Alapiskola tanulói vagyunk. Évente részt veszünk a tájházban rendezett népművészeti nyári táborokban. Tudomásunkra jutott, hogy a Magyar Asszonyok Ligája idén decemberben kiállítást nyit a gútai tájházban Gúta hagyományőrző mesterségeiről. Emiatt kezdtünk a témával komolyabban foglalkozni.

A II. Rákóczi Ferenc Alapiskola tanulói vagyunk. Évente részt veszünk a tájházban rendezett népművészeti nyári táborokban. Tudomásunkra jutott, hogy a Magyar Asszonyok Ligája idén decemberben kiállítást nyit a gútai tájházban Gúta hagyományőrző mesterségeiről. Emiatt kezdtünk a témával komolyabban foglalkozni. Beneveztünk a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége által kiírt KINCSKERESŐK III – regionális értékeket felkutató versenyre is, ahol a selejtezőből az országos seregszemlére is bejutottunk.

Gúta földrajzi és éghajlati viszonyai kiválóan alkalmasak voltak a kosárfonás és kákaszövés mesterségének kialakulásához. A folyók: Kis-Duna és Vág szabályozásáig a mocsár és árterületek természetes otthont biztosítottak a vadon termő, szinte erdőséget alkotó füzeseknek a lápokban bőven termett a káka. Így a két mesterség évszázados múltra vezethető vissza környékünkön.

Az általunk megkeresett mesteremberek mind családi hagyományokon alapulóan, szüleiktől, nagyszüleiktől tanulták a mesterséget, melyek csak téli munkák voltak – kiegészítő jövedelmet biztosítottak a családoknak. A termékeket vásárokban vagy házalva adták el, később szövetkezetbe szerveződve – kézműves?iparosként egészen a rendszerváltásig.

Elmondásukból kiderült, hogy Gútán a kosárfonásnak, gyékényszövésnek igen nagy múltja volt. Manapság már csökkent a vele foglalkozó emberek száma, de a megmaradtak töretlenül hangoztatják a munka szépségeit. Kutatásaink során megismerkedtünk Navrátil Gabi bácsival, aki sok érdekes dolgot mesélt a kosárfonás múltjáról városunkban és meg is mutatta a kosárfonás lépéseit, eszközeit. A kosárfonás nem egyszerű munka nem lehet egy nap alatt megtanulni. Bár kipróbáltuk, azért kosarunkat Gabi bácsi fejezte be. A kákát kora ősszel levágják és puha leveleit gyékény szövésére használják. A kákaszövés rejtelmeibe Forró Teri néni avatott be minket, akivel már többször találkoztunk a gútai tájház hagyományőrző nyári táboraiban, amikor kipróbáltuk a kákaszövés mesterségét. A kákából való gyékényszövés könnyeb?ben ment nekünk is – egy egyszerűbb falvédőt készítettünk Teri néninél. Ezúton szeretnénk megköszönni adatközlőinknek: Forró Teri néninek, Navrátil Gabi bácsinak és felkészítő tanárunknak Bagita Juditnak türelmüket, munkájukat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?