EU-ART vetélkedő országos döntője

A Szenctől Rimaszombatig terjedő régiókból érkezett 13 csapat versengett a hét elején a galántai Kodály Zoltán Alapiskolában az EU-ART elnevezésű vetélkedő országos döntőjében.

Nem volt könnyű dolga a zsűrinek Szőcs Hajnalka felvételHabár a versengés az iskola tornatermében zajlott – másutt nem fért volna el ennyi versenyző – ezúttal nem sportversenyről volt szó, hanem az Európai Unió tagállamainak művészetéről szerzett ismeretekben vetélkedtek a háromtagú csapatok.

Igaz egy-kis versenyfutást is beiktattak a programba, amikor a licitáló versenyben húsz másodpercük volt arra, hogy a kivetítőn megjelenő festmény-részletből felismerjék a műalkotást. Például a festmény felső sarkából bemutatott tájrészletből felismerték, hogy a da Vinci Mona Lisa című festményéről való, és ekkor a választ tartalmazó papírdarabbal szinte versenyt futottak a zsűri asztalához. Amint arról már a galántai körzeti elődöntő kapcsán nemrég írtunk, a verseny ötlete a Galántai Kodály Zoltán Alapiskola két pedagógusának, Németh Erikának és Oláh Hajnalkának a fejéből pattan ki, és azt tavaly egy járási vetélkedő formájában meg is valósították. Akkor az Európai Unió intézményéről és egyes tagállamairól szerzett általános ismereteket kellett bemutatni. Idén szűkült a kérdések profilja, kimondottan művészettörténeti vetélkedőről van szó, az egyes tagállamok művészetét, irodalmát zene- és képzőművészetét kellett alaposan áttanulmányozniuk a versenyzőknek, és azt minél érdekesebb, meggyőzőbb módon előadni.

Galánta lett az első

Az EU-ART a Kodály Zoltán Alapiskola és a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének közös szervezésében, két uniós parlamenti képviselőnk, Bauer Edit és Duka Zólyomi Árpád védnöksége alatt és anyagi támogatásával valósulhatott meg. A képviselők sajnos személyesen nem tudtak jelen lenni, de két brüsszeli asszisztensük, Száraz Krisztina és Vincze Norbert képviselte őket.

A csapatok feladata az volt, hogy röviden bemutassák az előzőleg sorsolással kiválasztott országot, illetve annak saját készítésű zászlaját, valamint makettet, képzőművészeti, színpadi vagy zenei művet kellett saját tehetségük szerint bemutatni. A képzőművészeti, építészeti, irodalmi és zenei jellegű kérdéseket tesztlapokon kellett megválaszolni. Érdekes része volt a versenynek, amikor a versenyzők népviseletbe öltözve a bemutatott ország táncát járták el, egy drámai műből adtak elő részletet, vagy saját készítésű műalkotást mutattak be, mint például a harmadik helyezett rimaszombatiak a hurkapálcikából készített görög panteont. A kellemes hangulatú versenyen a gyerekek felkészültségükkel bizonyították azt, amit a bevezetőjében Pék László mondott: az újonnan csatlakozott országok fiataljai nem fognak elveszni az unióban. A Kodály Zoltán Alapiskola ezúttal is tartotta magát ahhoz az ígérethez, amit a név felvételekor tett, hogy ápolni fogja a zenét, ezúttal is az iskola gyermekkara nyitotta meg a rendezvényt, az unió himnuszának előadásával.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?