Döntés előtt a kilencedikesek

Az alapiskolák végzőseinek hamarosan választaniuk kell, mely középiskolában szeretnének továbbtanulni. A pályaválasztás kényszere nehéz döntés elé állítja őket. Mára ugyanis számos szakmában súlyos problémát jelent az elhelyezkedés.

A felmérések szerint pincér-szakácsként, fodrászként csak nagyon nehezen találhat állást az érdeklődő. Uniós csatlakozásunkat követően természetszerűleg megcsappan a kereslet a vámelőadók iránt is.

KOMÁROM

Varga Katalin, az Eötvös utcai Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola pályaválasztási tanácsadója elmondta, a matematikai tagozat végzősei főként a helyi gimnáziumban és az Ipari Középiskolában folytatják tanulmányaikat: „Diákjaink közül sokan választják a helyi gépészeti szaktanintézetet és a gadóci mezőgazdasági középiskolát is. Tanulóink idén nagyszámban jelezték érdeklődésüket a pincér-szakács és az autószerelő szakma iránt. Járásunkban egyébként éppen e két szakma, illetve a fodrász szakon végzettek iránt kicsi a kereslet. A múlt héten tartott szülőértekezletünkre meghívtuk a környező középiskolák képviselőit, hogy tájékoztassák végzőseinket és szüleiket az általuk kínált lehetőségekről. A középiskolák visszajelzései alapján rendelkezésünkre álló adatok alapján mi is tájékoztatjuk a kilencedikeseinket az egyes középiskolákban felvehető diákok, illetve az érdeklődők becsült számáról is, akik jelezték, az adott intézményben szeretnék folytatni tanulmányaikat.” Varga Katalin közölte, diákjaik körében nem jellemző, hogy lakhelyüktől távolabbi település középiskoláját választanák: „Idén is csak egyetlen végzősünk jelezte, hogy a losonci Építőipari Középiskolában szeretne továbbtanulni.”

RIMASZOMBAT

A Tompa Mihály Magyar Tannyelvű Alapiskola pályaválasztási tanácsadója, Boros László tájékoztatása szerint végzőseik mintegy 60%-a érettségivel végződő középiskolában folytatja tanulmányait. „Kilencedikeseink hozzávetőleg egyharmada a tanonciskolát választja, sokan érdeklődnek közülük az elárusító, a festő, a kőműves és a pincér szakma iránt. Mivel járásunkban alacsony a diáklétszám, a tanulóknak nem jelent problémát a továbbtanulás, jó eséllyel folytathatják középfokú tanulmányaikat. A környékünkön működő középiskolák jelentős többségében kevesebb az érdeklődő, mint a felvehető diákok száma. Babróczky Ilona, az alapiskola igazgatója elmondta, végzőseik körében sokan érdeklődnek a kassai ipariskola iránt, néhányan pedig Magyarországon kívánnak továbbtanulni: „Korábban volt olyan diákunk is, aki szlovák tannyelvű középiskolába ment. Immár harmadik-negyedik éve nyolcadikos és kilencedikes tanulóink szüleit már december elején tájékoztatjuk a középiskolák kínálatáról. A szülőértekezlet alkalmával, amelyen részt vesznek az iskolák képviselői is, a szülők választ kaphatnak a gyermekük továbbtanulásával kapcsolatos kérdéseikre.”

FÜLEK

A papréti Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola pályaválasztási tanácsadója Bencs Vince tájékoztatása szerint végzőseik közül 12-en jelezték, hogy a helyi szaktanintézetben szeretnék folytatni középfokú tanulmányaikat, egyebek közt szerszámlakatos-, villanyszerelő- és asztalos-tanoncként: „A losonci Textilipari és Kereskedelmi Szaktanintézetben négy diákunk tanulna tovább pincér-szakács szakon. A rozsnyói Egészségügyi Szakközépiskolába egy tanulónk készül, három diákunk pedig a helyi gimnáziumban szeretne továbbtanulni. További végzőseink a buzitai mezőgazdasági szaktanintézetben, illetve a losonci Építőipari Középiskolában tanulna tovább. A járásban egyébként fodrászként, pincér-szakácsként és a varrónőként a legnehezebb elhelyezkedni.” Az iskola végzett növendékei egy-két kivételtől eltekintve a környék középiskoláiban tanulnak tovább, mivel a szüleik pénztárcája nem engedi meg, hogy lakhelyüktől távol, kollégistaként folytassák középfokú tanulmányaikat.

IPOLYSÁG

A Pongrácz Lajos Magyar Tannyelvű Alapiskola matematika tagozatos végzősei főként gimnáziumi és érettségivel záródó szakközépiskolai tanulmányokra jelentkeznek, a nyelvi irányzatú osztályunk diákjai körében pedig túlnyomórészt a szakmunkásképzők – leginkább a mezőgazdaságiak – a kedveltek, tájékoztatott az intézmény pályaválasztási tanácsadással foglalkozó pedagógusa, Farkas Ildikó. Tapasztalataik szerint a tanulóik nagyobb számban érdeklődnek a régió középiskolái, mint a távolabbi iskolák iránt. A nebulók választását jelentősen befolyásolja a helyi, illetve a környék oktatási intézményeinek kínálata. Ez alapján a legtöbb végzős autószerelőnek, pincér-szakácsnak, elárusítónak és varrónőnek tanul. Tavaly hat növendékük Magyarországon tanult tovább. A pályakezdő szakemberek számára a legnagyobb problémát a mezőgazdaságban való elhelyezkedés jelenti. A helyi mezőgazdaság szinte csak családi vállalkozások keretében biztosít munkahelyeket. Farkas Ildikó szerint, a diákok pályaválasztása nagyban a szülők akaratához igazodik, még akkor is, ha a célul kitűzött szakmában szinte lehetetlen az elhelyezkedés.

PÁRKÁNY

Az Ady Endre Magyar Tannyelvű Alapiskola igazgatónője, Fodor Zsuzsanna elmondta, végzőseik mintegy 70%-a érettségivel végződő középfokú tanulmányokra jelentkezik. Tavaly 24 diákjuk választotta a gimnáziumot, 19 növendékük szakközépiskolában tanult tovább, közülük tízen szlovák tannyelvű iskolában folytatták tanulmányaikat. Szaktanintézetbe 46 kilencedikes tanuló adta be jelentkezését. „Iskolánk növendékei túlnyomórészt városunkban, illetve környékünkön tanulnak tovább, végzős tanulóink körében nem jellemző, hogy lakhelyüktől távol folytassák tanulmányaikat. Végzőseink mintegy 15%-a magyarországi középiskolába jelentkezik.”

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?