A bányászat és a cipőipar mára telítetté vált

Bár a középiskolák igyekeznek kínálatukat a munkaerő-piaci követelményekhez igazítani, végzőseik gyakran munkanélküliként kezdik meg pályájukat. Főként a bányászati szakközépiskolát végzett fiatalok köréből kerül ki a legtöbb állástalan, közülük csak minden ötödik tud elhelyezkedni a szakmájában.

Bár a középiskolák igyekeznek kínálatukat a munkaerő-piaci követelményekhez igazítani, végzőseik gyakran munkanélküliként kezdik meg pályájukat. Főként a bányászati szakközépiskolát végzett fiatalok köréből kerül ki a legtöbb állástalan, közülük csak minden ötödik tud elhelyezkedni a szakmájában. Hasonló a helyzet a ruha-, a textil-, a fa- és a cipőipari szakközépiskolák, valamint az építészeti szaktanintézetek végzett diákjai körében is.

Az idevágó statisztikák szerint minden harmadik, középiskolát végzett fiatal kénytelen bejegyzett munkanélküliként tengetni életét. Oktatási szakemberek egyetértenek abban, hogy az iskolák képtelenek rugalmasan alkalmazkodni a folyton átalakuló munkaerőpiac rohamosan változó követelményeihez. Évről évre más-más szakmák kerülnek előtérbe, válnak divatossá, míg más, képzettséget kívánó foglalkozások telítődnek. Míg a korábbi években jelentős igény mutatkozott a közgazdászok iránt, az elkövetkező időszakban a munkaerőpiac sajátos törvényeiből adódóan valószínűleg csökkenni fog irántuk a kereslet.

Figyelembe véve a középiskolák különféle típusait, a legkevesebb munkanélküli a gimnáziumot végzettek köréből kerül ki. Ebben nyilván közrejátszik az a tény is, hogy a gimnazisták mintegy 70%-a felsőoktatási intézményben folytatja tanulmányait. A szakközépiskolát végzett diákoknak csupán kevesebb, mint egynegyede tanul tovább, a szaktanintézetek padsoraiból kikerülő fiatal szakembereknek pedig csak 3,5%-a vállalkozik arra, hogy egyetemen folytassa tanulmányait.

Sok függ az adott régiótól, hiszen ahol kevesebb a munkahely, természetszerűleg több az állástalan is. Azokon a településeken, ahol a helyi populáció mintegy 25%-a munkanélküli, az állástalanok átlagban 11%-a gimnáziumi, hozzávetőleg 30%-a pedig szakközépiskolai képesítéssel bír. A gimnáziumot végzett munkanélküliek aránya évről évre csökken, míg 1999-ben minden negyedik volt gimnáziumi növendék kezdte munkanélküliként pályáját, 2001-ben már csak minden tizedik maradt állás nélkül. A szakközépiskolák végzősei közül minden harmadik képtelen elhelyezkedni a szakmájában. (ervé)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?