A gyakorlat aranyat érhet

A pályakezdő diplomások egyik legnagyobb hátránya a munkaerőpiacon, hogy nincs munkatapasztalatuk. Ha egy-két éves gyakorlat nem is, de valamennyi mégis megszerezhető már a felsőfokú tanulmányok alatt. Sok szakon kötelezőek is ezek a gyakorlatok.

A szakmai gyakorlatokon különféle kompetenciáikat erősíthetik a hallgatók, felkészülhetnek a munkaerőpiac elvárásaira, a szakmájukban azonnal alkalmazható ismereteket szerezhetnek és fejleszthetik képességeiket. A legtöbb esetben a kommunikációs készség és a problémamegoldó képesség bizonyul a legnagyobb kincsnek. A gazdaságtudományi szakokon általában beépítenek a tantervbe egy félév gyakorlatot, de vannak olyan szakok, ahol a gyakorlatokat év közben az elméleti tárgyak teljesítése mellett vagy a nyári szünetben kell elvégezni.

A gyakorlatok kihasználása mellett sok szakember és oktató ajánlja a hallgatóknak, hogy vállaljanak valamilyen munkát a tanulmányaik mellett. Nem kell feltétlenül szakirányú munkavégzést érteni ezalatt. Lehet más típusú munkáról szó. Szükség van arra, hogy a hallgatóban kialakuljon a felelősségérzet, megtanuljon csapatban dolgozni, hatékonyan kommunikálni. Olyan kompetenciákat fejleszthet így a diák a munkavégzés és a gyakorlat során, melyek értékesebbé teszik őt a munkaerőpiacon.

Ha nincs, hogyan keressünk?

Sok felsőoktatási intézmény tud gyakorlati helyekkel szolgálni hallgatói számára. Azonban előfordulhat, hogy a diáknak nem felel meg az iskola ajánlata vagy az iskola nem tud gyakorlati helyet kínálni. Ebben az esetben bizalommal kell az oktatókhoz fordulni segítségért, ha viszont egyedül akarunk gyakorlati helyet szerezni, érdemes az internetes álláskereső portálokat böngészni, ahol nemcsak álláslehetőségeket találunk bőven, hanem számos esetben keresnek a cégek ezeken az oldalakon gyakornokokat. A sikeres bejutáshoz egy gyakorlati helyre, ugyanúgy, mint a munka világában, jó fellépés, sikeres első benyomás, megnyerő önéletrajz, illetve motivációs levél szükséges. Szerencsére az álláskereső oldalakon segítségképpen különböző önéletrajz és motivációs levélmintákat is találhatnak a munka- vagy gyakorlatkeresők.

Egy jó gyakorlat jó munkahely lehet

Számos hallgatót érte már az a szerencse, hogy a gyakorlati helye lett a későbbi munkahelye. A hallgatóknak megéri gyakorlatot szerezni akár a felsőoktatási intézmény által felkínált gyakorlati helyeken és gyakorlati félévben, akár saját maguk által keresett gyakorlati helyeken. Mert megtörténhet, a gyakorlati helyből munkahely is lehet egyszer. Mindazonáltal érdemes a felsőfokú tanulmányok mellett, ha csak részmunkaidőben is kipróbálni a munka világát, jól mutat az önéletrajzban és hasznos tapasztalatokkal bővíti a hallgatók munkaerő-piaci eszköztárát. (bo, f)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?