Ügyintézés szülés előtt, után

Szülés előtt1. Névválasztás – választhatnak több keresztnevet. Ha az anyának két vezetékneve van, gyermeke csak az egyiket veheti fel.2. Anyasági támogatás – a terhesség 34. hetében lehet igényelni, veszélyeztetett terhesség esetében már a 32. hétben.

Szülés előtt

1. Névválasztás – választhatnak több keresztnevet. Ha az anyának két vezetékneve van, gyermeke csak az egyiket veheti fel.

2. Anyasági támogatás – a terhesség 34. hetében lehet igényelni, veszélyeztetett terhesség esetében már a 32. hétben. A szükséges nyomtatványt a nőgyógyász tölti ki, s a munkaadó továbbítja a Szociális Biztosítónak.

3. A gyes folyósításának a leállítása – ha a kismama gyermekgondozási szabadságon van, a szociális ügyi hivatalban jelentenie kell, hogy anyasági szabadságra megy, és kérnie kell a gyes folyósításának a leállítását. Egyszerre két támogatásra – gyesre és anyaságira – nem jogosult. Aki elfelejti leállítani a gyest, utólag vissza kell fizetnie. Az anyasági összegét a fizetés alapján számítják ki.

4. Gyerekorvos-választás – a szülészeten kérik a leendő gyerekorvos adatait. A szűrővizsgálatok eredményeit már neki küldik.

5. Szülés – aki otthon akar szülni, szülésznőt vagy bábát kell választania. Aki kórházban akar szülni, válasszon kórházat; szerződést köthet egy nőgyógyásszal, aki levezeti a szülést.

6. Kórházi csomag

 Iratok: személyi igazolvány, házassági anyakönyvi kivonat, terheskönyv, apasági nyilatkozat.

 Az anyának: elöl gombos hálóing, zokni, papucs, szoptatós melltartó, melltartóbetét, bimbóvédő, mellszívó, pongyola, nagy törülköző, kis törülköző, neccbugyik, tisztasági betét, papír zsebkendő, WC-papír, kozmetikai táska (benne: tusfürdő, fogkefe, fogkrém, fésű, izzadsággátló, kalciumkrém), evőeszközök, tányér, pohár, mobiltelefon és töltő, fényképezőgép.

 A babának: textilpelenka, egy csomag eldobható pelenka, 1 csomag popsitörlő kendő, cumi, cumisüveg. A legtöbb kórház ad ruhát, csak amikor távozik a szülészetről, kell saját ruhába öltöztetni a babát.

7. Apasági nyilatkozat – Ha a gyermek szülei nincsenek összeházasodva, apasági nyilatkozatot a csecsemő megszületése előtt és után egyaránt tehetnek. Ha a nyilatkozatot a kismama már a szülészetre magával viszi, az apa szerepelni fog a szülésről szóló jelentésben, és átveheti majd a születési anyakönyvi kivonatot.

Szülés után

1. Születési anyakönyvi kivonat – az anyakönyvi hivatalban állítják ki. Szükség van a gyermek megszületéséről szóló jelentésre (a szülészet adja) és az anya személyi igazolványára. Az anyakönyvvezetőtől kell kérni igazolást a gyermek megszületéséről – szükség lesz rá a születési támogatáskérvényezéséhez. A születési anyakönyvi kivonat fénymásolatát postázni kell a Szociális Biztosítóba, és az anya munkahelyére.

2. Gyerekorvos – a kórházból való elbocsátás után egy nappal fel kell venni a kapcsolatot a kiválasztott gyerekorvossal.

3. Állandó lakhely – Az újszülöttet a születési anyakönyvi kivonat átvételétől számított 3 napon belül be kell jelenteni a lakosság-nyilvántartóba.

Szükséges iratok: a gyerek születési anyakönyvi kivonata, az anya személyi igazolványa, esetenként tulajdonlap és a tulajdonosok beleegyezése.

4. Egészségbiztosító – a gyermeket a születésétől számított 60 napon belül be kell jelenteni valamelyik egészségbiztosítóba.

5. Születési támogatás – a szociális ügyi hivatalban kell kérni a gyermek születésétől számított 6 hónapon belül, a nyomtatványt az anyakönyvi hivatalban lehet beszerezni. A kérvényt az apa is beadhatja.

Szükséges iratok: kitöltött kérvény, a gyerek születési anyakönyvi kivonata, az anya személyi igazolványa, a gyerekorvos igazolása, hogy a baba legalább 28 napot élt, valamint igazolás a nőgyógyásztól, hogy az anya részt vett a kötelező vizsgálatokon, s hányadik gyerekről van szó.

6. Családi pótlék – a szociális ügyi hivatalban kell kérvényezni. Bármelyik szülő kérheti, de csak az egyiknek folyósítják. Szükséges iratok: a gyerek születési anyakönyvi kivonata; a kérvényező személyi igazolványa; ha az anyának és az apának nem egyforma az állandó lakhelye, igazolni kell, hogy a másik szülő nem kérte a családi pótlékot.

7. Gyermekgondozási szabadság – a Szociális Biztosító határozatot küld az anyasági szabadság befejeződéséről. Utána a szociális ügyi hivatalban lehet kérni a gyermekgondozási segélyt.

Szükséges iratok: kitöltött kérvény, személyi igazolvány, a gyerek születési anyakönyvi kivonata, igazolás az anyasági támogatásról. A kérvényt postázza a Szociális Biztosítóba, onnan visszaküldik a lepecsételt papírt, amit az anya visszavisz a szociális ügyi hivatalba. Tájékoztatni kell a munkaadót is, hogy az anya gyesre megy.

8. Adóbónusz – a munkahelyen kell kérni, ha az anya kéri, meg kell várni, amíg munkába áll, az apa a szülés után azonnal kérheti a folyósítást.

9. Útlevél a babának – a rendőrségen kell kérni. Szükséges iratok: a szülő személyi igazolványa, a gyerek születési anyakönyvi kivonata, 8 euró illeték (gyorsított eljárás esetén 32 euró). Az első útlevél 2 évig érvényes. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?